Schimbarea Becurilor Din Butoane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bine era daca ledurile erau puse pe cablaj avand forma care va trebuie
    stiu ca e mai complicat dar ai o siguranta ca ledurile ''stau acolo unde vrei'' si te lipsesti de acele fire pe acolo care s-ar putea dezlipi

    Comment


    • cine vrea modul dfeschidere portabaj din cheia originala sa mi scrie mesaj , o zi buna

      Comment


      • Asta am realizat eu. Am folosit doar leduri albe iar lumina este foare uniforma.
        Attached Files

        Comment


        • Ce valoare are rezistenta care ai pus-o la cele 4 smd-uri inseriate ,dar la cele 3?
          AG 64 P U F

          Comment


          • la 4 smd uri se pun o rezist de 1 ohm
            asa am fac si eu si la 3 undeva la 640

            la 3 smd uri pardon 220 de ohmi
            Last edited by goguspan; 17 August 2011, 14:03. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • eu am pus la 3 leduri rezistenta de 330, iar la 4 am pus de 120

              Comment


              • Eu nu recomand legarea a 4 leduri albe / albastre in serie, deoarece tensiunea necesara alimentarii lor corespunzatoare este de 4*3,6= 14,4V. Mai este si caderea de tensiune pe rezistenta, iar bateria masinii cu motorul oprit are maxim 12,4V.
                Se aprind ledurile, dar... cel mai bine e sa folositi varianta cu 3 leduri in serie.
                Pentru ledurile rosii se pot lega si 5 in serie (caderea de tensiune pe led este de 1,7 - 2,4 V)
                GL-22-TOF

                Comment


                • Are cineva o poza cu becul din butoanele de geamuri electrice la Ph2?
                  sigpic
                  https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
                  http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

                  Comment


                  • Urmareste aici de la minutul 4.
                    Butoanele si becurile sunt identice, difera doar forma capacului de la Ph1 la Ph2.
                    E un beculet de 12V, cunoscut pentru electricieni ca "bec de scala".
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • salutare si LaMultiAni

                      - vreau sa spun ca sunt un novice in electronica, am ars o siguranta si cred ca 10leduri, dar cu vointa am reusit
                      - acum daca ar fi sa mai fac odata mi-ar fi foarte usor
                      - multumesc lui danielliviu pentru 10 smd-uri
                      - satisfactia este garantata cand i-ti iese din mainile tale
                      - am pus smd si la butoanele pentru geamurile din spate
                      1 - bec ramas de la butoane geamuri lipit in zona cald-rece si izolata zona cu banda neagra izolatoare la climatizare
                      2 - led 12v ( 2lei) luat de la dioda, albastru de putere mare pe care l-am tesit in cap cu o pila destul de mult,lipit in locul celui vechi la climatizare
                      3 - leduri smd plcc2 auto albastre (in poza este cea ce a mai ramas ), total leduri cumparate 20
                      si cam atat cu climatizarea, pot spune ca nu straluceste asa tare cele doua zone albastre de la climatizare dar sunt foarte multumit ledul de 12v i-si face treaba
                      4 - rezistente 670 , am cumparat 20buc sa fie !
                      [IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
                      [IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
                      [IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

                      bafta si spor la ''semedit si leduit'' si aveti grija la + si -
                      Last edited by yotataee; 12 January 2012, 01:23.

                      Comment


                      • spune-mi te rog de unde ai luat placa aceea cu gaurele?

                        Comment


                        • pentru butoanele din consola centrala puteti sa folositi si metoda din pozele de mai jos:
                          Attached Files

                          Comment


                          • misto idee, frumos...

                            Comment


                            • m-am uitat la toate ideile de aici insa am optat pentru una simpla de tot pentru becurile din butoanele pentru geamuri, mai exact am folosit beculete dintr-o instalatie de brad, banuiesc ca oricine are pe-acasa asa ceva.
                              Mi-a luat 30 de minute sa inlocuiesc toate cele 3 becuri.

                              Spor.

                              Comment


                              • Salut, am si eu un Logan ph2 si as vrea sa ii schimb becurile din consola cu leduri. Daca pun leduri de 12V nu mai trebuie rezistenta nu?...sau ma cam insel?
                                fara linkuri externe in semnatura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google