Schimbarea Becurilor Din Butoane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbarea Becurilor Din Butoane

    Buna! Am deschis acest thread deoarece as vrea ca cineva sa puna niste poze sau un video despre cum se schimba becurile din butoanele de la consola de climatizare. Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic, si cred ca si pe alti ar interesa chestia asta. Mersi mult!
    I HAVE A !sigpic
    fara linkuri externe in semnatura

  • #2
    si eu astept,si pentru butoane geamuri

    Comment


    • #3
      Exista, inclusiv un clip...Chiar si eu am scris despre experientele personale in schimbat acele beculete, cu deste prinse si altele...
      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

      Comment


      • #4
        si eu as dori sa schimb doar in butoane ledurile...ar fi nice sa se zica doar ce leduri trebuie, ce rezistente ( sau cum s-or numi ) si o poza cu ce piciorus unde ar trebui lipite!
        o idee buna cu thread-ul asta.
        poze detaliate sau un filmulet nu cred ca o sa puna nimeni, dar macar datele insirate mai sus ar fi nice rau de tot!
        Life is short...play more!
        http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

        Comment


        • #5
          Cautati thread-ul: LUMINI CONSOLA!
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • #6
            gusi, nu stiu dar am cautat, si nu gasesc nimic...poate il gasesti tu, sau il ai salvat, mai bine da lincul aici pe thread, e mai simplu
            Life is short...play more!
            http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

            Comment


            • #7
              Scuze, nu stiam cum se face. Bafta!
              Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
              LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

              Comment


              • #8
                aham, mcmc
                dar aici e vorba de cum sa bagi leduri, ce leduri, ce rezistente etc, nu cum sa schimbi BECUL...de desfacut am desfacut si eu, asta e 5 la suta din operatia cu ledurile...
                Life is short...play more!
                http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                Comment


                • #9
                  cumperi led de 12v sau led normal (2-3V si inseriezi o rezistenta de 1Kohm). contactul il faci pe locasul unde intra piciorusele becului stock din butoane. daca nu arde led-ul, il intorci, la ala conteaza polarizarea, nu-i ca la bec.
                  pt consola centrala, pui 3 led-uri pt fiecare rotita de la climatizare/ventilatie, led-urile inseriate cate 3, cu rezistenta de polarizare de grup de 470-560ohm.

                  scriptu' lu' peste cu doublepostu' lu' vbulletin...
                  Last edited by Seba; 18 February 2009, 16:39. Reason: Automerged Doublepost
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Mersi pt informatie dar cum desfaci butoanele?? Eventual ceva poze??
                    I HAVE A !sigpic
                    fara linkuri externe in semnatura

                    Comment


                    • #11
                      mcmc seba, si chestia cu butoanele de la climatizare, am auzit ca la unele masini ies imediat, iar la altele ies greu de le rupi in 90% din cazuri...la mine prima data au iesit cat de cat usor, dar acum nu mai ies deloc :|
                      si la leduri piciorusul care iese fix din mijloc, altfel nu am cum sa ma exprim, sau ala care e cica mai gros....e de minus sau cum e, ca mi-a zis cineva cum ar fi dar am uitat!
                      Life is short...play more!
                      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                      Comment


                      • #12
                        bolo ala mic ii - si ala mare ii+.
                        I HAVE A !sigpic
                        fara linkuri externe in semnatura

                        Comment


                        • #13
                          Iluminare panou climatizare

                          In poze se poate vedea exact cum recunoasteti polaritatea la un led normal.
                          De asemenea, am pus si o poza cu leduri montate intr-un panou. Pentru o iluminare mai uniforma si mai intensa recomand ca ledurile de culoarea aleasa sa fie asezate cam in dreptul cercurilor rosii, iar unde sunt semnele cu verde sa puneti 2-3 leduri albe. Asta pentru a pastra culorile indicatorului de temperatura. Daca de exemplu vreti iluminare albastra, ca in poza, atunci culoarea rosie de la caldura NU va ilumina decat insesizabil. Asta din cauza lungimii de unda diferite pentru culori si a filtrelor de culoare aplicate pe folie.
                          Denumirea pozelor explica exact ce reprezinta fiecare poza.
                          Rezistentele inseriate pentru fiecare modul de 3 leduri (legate in serie) sunt de 300ohm, iar pentru 2 leduri de 600 ohm. Dar aici depinde si de voltajul si amperajul recomandat pe fiecare led. Valorile date sunt date in general.

                          In butoanele iluminate cu alb al folosit un led de 3mm la 3V, cu capul tesit (prima idee a lui Dsign) inseriat cu o rezistenta de 1kohm.
                          De asemenea se pot folosi leduri PLCC (la fel ca cele din bord) inseriate cu aceeasi rezistenta.

                          Astept si alte pareri de la cei mai experimentati in domeniu ca mine.

                          PS> Daca nu ati mai lucrat cu leduri/electronica, recomand sa apelati la cineva care stie ce face.
                          Attached Files
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #14
                            Cum se scot butoanele??? si cum se pun ledurile in ele scuze ca sunt mai greu la de acea as avea envoie de poze la butoane. mersi
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #15
                              Poze la butoane nu am. Si nici la ledurile din ele. Scoti consola centrala (plasticul ala gri in care sunt butoanele, scoti mufele din fiecare buton si apoi impingi butonul din interior spre exterior. Asa cred ca e cel mai usor si mai lipsit de riscuri.
                              La primele butoane la care le schimb ledurile voi face poze si voi posta aici.
                              GL-22-TOF

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google