Acte Necesare Pentru Omologare GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut. Pe 13 mai am omologat la Rar Braila instalatia ( la peste 10 luni de la montare). Deci nu e o limita de timp pt. omologare. Cost 164,4 lei. Acte necesare: cartea instalatiei ( de la montator), CIV, talon, CI proprietar si o declaratie/cerere completata la fata locului. Pe timpul verificarii nu m-au lasat sa stau in hala, dar am putut vedea printr-o fereastra cam ce fac. Cred ca au verificat si noxele. Totul a durat cam o ora. De trecut pe talon, nu stiu, n-am intrebat. Si nici nu intreb, ca sigur imi vor mai salta niste bani. Astept pana in decembrie la ITP si daca zic aia ceva ma orientez. Dar daca ar fi trebuit, cred ca-mi spuneau cei de la RAR. Si la Dacia veche nici vorba de trecut pe talon Gpl. Si m-au oprit destui politisti...
    Last edited by cos123; 15 May 2014, 12:24.
    Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

    Comment


    • Pe 15 am facut si eu omologarea ...se uita la instalatie cum e montata serii tot ,da ture de masina se uita la roti sa fie marimea care trebuie ,mi-a deschis toate usile sa uitat la abtipildele de pe stalpi mi-a zis sa la lipesc pe cele cu gpl pe parbriz si luneta ,sa uitat de folie pe fata si pe urma o baga la noxe si pe gaz si pe benzina ....totul e repede si simplu doar ,sfatul meu , sa fiti cat mai in regula cu masina ce e vizibil ca se poate lua de orice, un taxiu langa mine avea anvelope mai late si la dat afara .

      Comment


      • Salut, am facut si eu programare la RAR pt omologare GPL, intrebarea mea este: masina e pe numele lui tata, pot sa ma duc eu cu ea acolo ? (el nu are timp)
        Si mai e o chestie, am parbrizul destul de crapat, se pot lua de chestia asta ?
        Daca chiar ma intreaba de el, le zic ca saptamana viitoare am programare sa il schimb... Sper sa nu fie problema... oricum pana la ITP il voi schimba.
        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

        Comment


        • depinde cat este de crapat si unde? si da, se vor lega de tot ce inseamna modificari exterioare, xenon, folie geamuri (fara autorizatie).

          Comment


          • in coltul din dreapta sus, nu afecteaza vizibilitatea la sofer, dar e destul de tare crapat, sper ca pot scapa
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • Astazi am facut si eu omologarea instalatiei GPL la RAR.
              Cost: 165 lei
              Timp de asteptare de cand a intrat masina pana mi s-au dat actele: o ora.
              Acte care mi s-au cerut: buletin, carte identitate auto, talon, acte instalatie gpl, abitibildurile pentru parbriz, bon de programare(primit la intrare).
              A mai ramas de schimbat talonul(asta ramane pe viitor, vad ca parerile sunt impartite, si doar ce l-am schimbat acum 2 luni pe motivul schimbarii adresei din buletin).

              Comment


              • te primiesc daca ai lupe? sau xenon ? la nu prea iti dai seama ca sunt montate aftermarket. este vb de o laguna..

                Comment


                • nu se schimba talonul. am scris mai sus ce am patit eu dupa ce am platit taxa,,,,,,, am recuperat-o ..in minus!

                  Comment


                  • Nu sunt convins deoarece un amic si-a schimbat talonul acum o luna in urma omologarii (s-a trecut pe el tipul instalatiei GPL). Plus de asta la un birou de intocmit acte auto mi s-a confirmat aspectul asta. Asta in Braila.

                    Comment


                    • iar amicul care a auzit de la bunicul care a auzit de la vecinul etc du te singur si convinge te!

                      Comment


                      • La RAR Suceava mi s-a comunicat ca trebuie schimbat si certificatul de inmatriculare. M-am programat, am depus actele si in 4 zile am primit acasa noul certificat.

                        Comment


                        • Si au scris ceva in talon despre instalatie ? Daca da pune si tu o poza

                          Comment


                          • Mie nu mi-au zis absolut nimic de trecerea in talon, mi-au zis doar sa am tot timpul o copie dupa cartea de identitate a masinii la mine.
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Au trecut in talon tipul instalatiei si tipul buteliei.

                              Comment


                              • la fel am facut si eu, am la mine o copie xerox dupa cartea de identitate a masinii nici la vechea dacie nu am trecut gpl in talon,mi se pare o cheltuiala in plus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google