Acte Necesare Pentru Omologare GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am rezolvat,am trecut RAR-ul fara probleme
    Urmeaza politia.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • Nu este nevoie sa schimbi si talonul.eu am facut ieri ITP-ul si am gpl trecut doar in CIV.nu a zis nimic

      Sent from my Grand X In using Forum Runner

      Comment


      • te rog sa nu dezimformezi. unui prieten i-a fost oprit talonul de catre politie la un control in trafic (cu arr-ul) pentru ca nu avea instalatia de gpl trecuta in el. si amenda ...

        ca dai peste ingineri de itp adormiti e alta discutie.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • sa se duca sa conteste amenda nu cred varianta ta, poate nu a avut o copie dupa cartea masini la el, dar nu cred ca ia aratat cartea masini cu gpl trecut si ia luat talonul, e aberant adica nici astia sa nu stie legea...

          Comment


          • Nu se mai trece in talon instalatia ,eu am omologat-o de 2 saptamani si am intrebat si nu este nevoie de asa ceva,este alta treaba daca nu a respectat perioada de 30 de zile de cand a montat instalatia si nu a trecut-o in carte l-a oprit normal ca i-au retinut talonul.
            Last edited by radu2008; 23 April 2013, 15:13.

            Comment


            • eu am omologat instalatia dupa un 1 an de la instalare si m-au oprit de 2 ori politia dar nu mi-au zis niciodata nimic ca nu am trecut gpl in carte in terman de 30 de zile, mergi pe burta ta daca o instalezi si nu o omologhezi dar daca nu te opreste esti norocos dar poti so omologhezi si dupa 3 ani atata timp cat e trecuta in carte nu are ce sa-ti faca, poate doar daca te opreste Rar-ul si iti ia noxele si nu se incadreaza atunci da, poate eu am montat instalatia azi si o las in garaj un an, nu crednici varianta asta

              Comment


              • Politia nici nu stia daca ai sa nu instalatie GPL pe masina numai daca verifica ca nu se vede din exterior ce ai in masina,iar cu perioada de 30 de zile scrie in cartea de la instalatie ca trebuie omologata la RAR.

                Comment


                • La noi legea este aplicata dupa bunul plac.Nu poti fi sigur niciodata si niciodata nu-i la fel.Mie,cei de la RAR mi-au zis sa ma duc la politie sa trec instalatia in talon
                  Deci,e alba sau e neagra?
                  Dar,ca sa nu ma frece "cap de creta" cand mi-e lumea mai draga,o fac si p-asta.
                  Unde s-au dus aproape 2700 ron,mai "rup" cativa zeci de lei...pt linistea mea.
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • La controlul politiei sau RAR, trebuie sa prezinti dovada ca instalatia este omologata.
                    Omologarea se face de catre RAR, prin inspectia ei si trecerea ei in CIV.
                    Politiei la un eventual control, prezinti copie legalizata sau original CIV, talon modificat de politie unde este specificat ca ai GPL...
                    Instalatia GPL este considerata o modificare constructiva a masinii, gen xenoane, carlig remorcare, alte marimi cauciucuri, foliere geamuri, foliere caroserie etc...
                    Pt astea nu ai nevoie sa fie trecute in talon...este optional pt tine sa nu mai cari CIV dupa tine...
                    Politia nu cred ca este obligata sa-ti modifice talonul...la multi le-a dat cu flit cand s-au dus pe acolo...aici nu stiu nimic sigur...
                    Dar TU esti obligat prin lege sa demonstrezi ca modificarile aduse masinii sant omologate...
                    De obicei in talon scrie "alte mentiuni in CIV"...
                    La mine sant trecute alte dimensiuni decit cele standard, si GPL ...vorbesc de CIV...
                    Colegul oprit si amendat, talon ridicat nu cred ca avea CIV la el...sau macar o copie...
                    Last edited by moog; 23 April 2013, 23:12.
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • era si rar-ul la control. poate aia au baza de date si vad civ-ul. instalatia era omologata si trecuta in carte. avea si semnele alea pe parbriz si luneta.

                      chiar a facut contestatie la Piatra Neamt , el fiind din Bacau. sa vad daca are p.v. sa fac o poza.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Stie careva daca fac cei de la RAR panarama daca te duci cu instalatia la omologat dupa multe luni de la montare?

                        Comment


                        • nu iti zice nimic stai linistit...numai vezi ca se mai uita si la aspectul masini pe exterior adica fara stopuri vopsite, folii daca ai iti cere autorizatia, sa nu ai pe fata folii clar te respinge, fara xenoane ca iti aprinde farurile, in rest nu ai probleme....ti-o zic din proprie experinta, eu m-am dus dupa un an la rar si nu au zis nimic, sa ai factura de la gpl si actele masini la tine... bafta

                          Comment


                          • Am impresia ca daca faci ipt si nu ai omologat.o pana atunci, nu o mai poti face.

                            Sent from my GT-S6802

                            Comment


                            • da asa este....dar banuiesc ca in cazul colegului de mai sus nu se pune prob....ca e rau daca faci itp la rar

                              Comment


                              • Poti sa.l faci in alta parte, treci cu gpl neomologat, dar daca vrei sa.l omologhezi, nu stiu daca mai te primesc aia la rar.

                                Sent from my GT-S6802

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google