Amabilitate Angajati Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amabilitate Angajati Dacia

    Titlul spune una, threadul incearca sa prezinte o carenta in serviciile Dacia.

    De 2 luni (maxim) acuz un chitait/vibrat in partea din dreapta a masinii, compartimentul motor, mai precis. Asta doar cand eliberez ambreiajul, la un anumit nivel, cand masina e deja in miscare si ii dau si putina turatie... Initial am crezut ca e ceva la roata, planetara, capat de bara, ceva. O duc in service la Turda, imi da omul in camasa ( de la receptie) o tura cu Loganul, schimb in 3500 de ture, si daca scartaia ceva, tot nu se auzea. Invarte de roti, tureaza maxim, rotile fluiera pe asfalt, el spune ca totul e in regula. Zic, OK, asta stie ce zice. Fac revizia, ca e vremea si constat ca trebuie schimbate curelele de accesorii (alternator , respectiv AC), operatiune care va avea loc abia maine, din lipsa de fonduri. Azi, avand drum in Cj, zic hai sa intru la Dacia. La receptie, 2 domnisoare mai mult decat amabile ma invita inauntru, crezand ca vreau sa achizitionez. Cand isi dau seama ca sunt un vechi client, ma invita sictirite in spate, la domnu' maistru, la departamentul mecanic. Acolo, un domn trecut de varsta a 3-a (cel putin asa parea), cu o privire plictisita, ma intreaba care-i problema.Ii explic, zice sa ii dau cheile si repeta figura acolo in curtea reprezentantei, pe 10 mp. Ce sa scartaie cand nici nu pleaca bine si opreste. Ii explic omului, il intreb daca nu o ridica , sa vada sub ea, sa zica ceva. La care imi spune: " Dom'le , matale ai iesit din garantie!". Am specificat ca platesc toate operatiunile astea, deoarece vreau sa evit eventuale costuri suplimentare ulterioare datorate vreunor defectiuni. Tot degeaba. Ii spun ca trebuie sa schimb curelele accesorii, la care imi rade in fata: " Pai cum sa nu va sune masina daca nici nu stiti ce si cum trebuie schimbat!"...Zau, de-aia am mers acolo. ..Ma invita cu talonul in birou si imi face o oferta de 300 ron pt curele(manopera inclusa) iar apoi, daca au timp baietii, o sa se mai uite ei acolo la ceva, vor verifica temeinic...Am multumit respectuos, mi-am luat jucariile si am iesit afara scarbit , gandindu-ma ca degeaba se scrie la Bac ca "ViCtoria Lipan si-a inmuiat bine picioarele in apa poporului roman", daca pana si generatiile mai vechi imi demonstreaza asta... conform zicalei, "trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un viitor..."

    PS: Am achizitionat curelele la un pret de 89 RON ( ambele), inclusiv montajul, care va urma maine. Sper ca acolo sa pot descoperi si de unde vine acel chitait, deja e sacaitor. Exista 2 ipoteze, curele accesorii vs. ambreiaj!

    PS2 : Se pot face reclamatii in legatura cu amabilitatea astora? Adica, daca as avea si o proba video? Ca sunt capabil sa mai intru o data la ei cu masina, avand in vedere ca am drum spre Cj iar.

  • #2
    Singurul mod in ai pedepsi este exact cel pe care il faci, antireclama.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Pana anul acesta, am facut tot la ei, revizii, schimbat gume, reparatii Casco . Da' acum parca s-au stricat de cap.

      Comment


      • #4
        O singura data am fost in reprezentanta pentru constatare (2009). De atunci, indiferent de masina numai la service-uri de cartier.Aveam o problema la vechea 1310 injectie, ulterior s-a descoperit ca era motorasul pas cu pas. Super meseriasii de acolo nu au fost in stare sa imi zica ce problema are masina dar de dereglat motorasul au stiut. A urmat celebra replica: "asa fac ele, mai mergi cu ea si vezi". Cand am plecat de acolo, motorul avea la relanti 2000rpm. Sunt incuiati rau, ei nu stiu decat sa schimbe piese, de depistat probleme e greu...zici ca le aduci nave extraterestre la verificat. Sa nu te dai tu destept in fata lor....Doamne Fereste...toti sunt niste ZEI in mecanica.

        Comment


        • #5
          Pai azi nenea ala imi zicea ca doar o curea am eu la accesorii, si ii arat ca sunt doua, el o tinea ca e doar una. A trebuit sa intre in birou sa caute prin softul lui ca sa isi dea seama, si sa imi faca o oferta de nerefuzat ) Eu am luat curelele (poate nu sunt cele mai stralucite, da' nu is nici cel mai pesimist sa cred ca ma tin doar 1000 km) si un set de bujii noi, ca tot se vor schimbate, conform cartii, cu 150 ron. La ei, cacatisurile astea ma ajungeau 400 pe putin. Plus o lectie de morala, ca deh, el e dom' maistru.

          Comment


          • #6
            Originally posted by k800 View Post
            Sunt incuiati rau, ei nu stiu decat sa schimbe piese, de depistat probleme e greu...zici ca le aduci nave extraterestre la verificat. Sa nu te dai tu destept in fata lor....Doamne Fereste...toti sunt niste ZEI in mecanica.
            ca oricare in meseria lui
            mai departe ma abtin cu exemplele
            „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

            Comment


            • #7
              Bujiile ti le schimbi tu singur cu o cheie de 15 ron din supermarket...

              Nu le da bani degeaba, asa macar tu poti aspira sau macar sufla locasurile inainte sa scoti bujiile. Poti sa le reglezi cu o lera, si stii ca treaba este facuta bine.

              Iar cei din reprezentanta nu cred ca sunt prosti, daca noi pe forumuri stim atatea, ei lovinduse zi de zi, ar trebui sa stie cel putin cat stim noi, eu cred ca fac pe prostii intentionat, sa fie nota de plata cat mai mare. Sau cel putin sper ca doar fac pe prostii.
              Last edited by mumus; 30 October 2014, 21:37.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #8
                mumus
                ultima ta fraza adevar graieste
                „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                Comment


                • #9
                  Bujiile mi le schimba in pret, acolo unde schimb si curelele accesorii, nu e cheltuiala mare, mai mult ceva pt deranjul mecanicului. Da' la Dacia de ex, 180 mi-au cerut pt ele. Si poate daca imi vorbea mai prietenos, picam in plasa (iar), da' e culmea, pe banii mei, sa ma las tratat asa. Si colac peste pupaza, am intrebat daca imi poate furniza acele coduri ale curelelor, sa stiu ce sa iau. Raspunsul: " Noi ce suntem aici?"....mda...

                  Comment


                  • #10
                    In mod surpinzator, aia nu erau angajati Dacia ci angajati Service automobile turda. Nu vad exact de ce ar sacrati curelele doar in mers... alea pot scartai bien merci si cu masina pe loc.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      Service automobile Turda , respectiv Service automobile Cluj Feleac. Inseamna ca e ambreiajul, altceva nu are ce.

                      Comment


                      • #12
                        Automobile Dacia Sa are un serviciu care se numeste "sugestiv'" chiar Vocea clientului. Am injurat vreo 2 serviceuri la ei.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 30_VLD View Post
                          Si poate daca imi vorbea mai prietenos, picam in plasa (iar), da' e culmea, pe banii mei, sa ma las tratat asa. Si colac peste pupaza, am intrebat daca imi poate furniza acele coduri ale curelelor, sa stiu ce sa iau. Raspunsul: " Noi ce suntem aici?"....mda...
                          Da' tu nu stii sa injuri? Flegme n-ai la tine?

                          Cum povestesti aici, asa puteai sa-i spui si lui, gen: "bai putopalmistule, eu vin sa te platesc ca sa ma iei la misto?"

                          Cu oamenii de calitate vorbesti frumos, dar cu jegurile trebuie sa vorbesti pe limba lor ca sa te inteleaga.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            Codurile de peise nu ti le da nici un magazin ca le cumperi de al altii, doooh! Nici Augsburg nici altii.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Daca te duci la reprezentanta si ceri un deviz estimativ pentru ce vrei tu (revizie,distributie,...) o sa primesti o foaie gen factura cu coduri,preturi,... .
                              Iei hartia zici "PA" si cauti piesele la oameni nu la jeguri.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google