Apa In Portbagaj

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apa In Portbagaj

    loganul este berlina are 4 ani 31000 km,si nu a fost atins , busit, pupat,dar cu toate astea gasesc des (cand ploua, dupa spalat la spalatorie) apa in polita din dreapta din portbagaj .A mai patit cineva acest lucru?poate fi ceva grav, se poate remedia? Rog pareri si opinii ! Stima tuturor !

  • #2
    prinsa de aripa spate in spatele barii de protectie este o piesa, in forma de grilaj neagra din plastic . verifica daca este bine etansata piesa de aripa. am patit exact ca tine, numai ca era in partea stanga. la mine a fost schimbata pe garantie. nu stiu cat costa aceasta piesa.
    LE: uite, am cautat pe forum si am dat de poza asta. piesa este cea de langa stopuri, in forma de grilaj. http://www.loganclub.ro/forum/attach...2&d=1248675644
    Last edited by bogdan_1984; 12 July 2012, 08:45.
    sigpic

    Comment


    • #3
      grilajul respectiv are rol de aerisire.
      da mocheta la o parte si vezi in ce stare e garnitura de cauciuc a grilajului. daca poti s-o scoti pune-i o garnitura noua, sau daca nu incearca sa etansezi cu niste silicon/mastic.
      nu stiu sigur daca se poate demonta grila respectiva fara a demonta bara spate.
      bafta.

      Comment


      • #4
        se poate demonta. se baga mana prin spatele barii. deci se poate. nici nu trebuie ridicata pe elevator sau cric.
        acea piesa, intr-adevar, are rol depresurizare. deci nu permite aerului din exterior sa intre in portbagaj
        sigpic

        Comment


        • #5
          Se scoate si prin portbagaj eu sunt patit,pe ambele parti, s-a tot discutat aici pe forum si sunt n solutii
          "light up the darkness" Bob Marley

          Comment


          • #6
            Ai aici deja 2 link-uri unde se vorbeste despre problema ta...Deci,,,se poate inchide acest thread!

            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


            Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

            Comment


            • #7
              si eu la fel gasesc umed acolo si nu am inteles pana acum.....pacat ca nu mai am garantie ca la ei era deja
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • #8
                Nue e mare stiinta sunt niste chestii puese acolo,aeratoare sau cum s-or numi sa nu iti pacane urechile cand se inchid usile
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • #9
                  In sfarsit am gasit si eu cauza pe unde se prelinge apa in porbagaj, - pe la luneta, cred ca nu este lipita destul de bine si dupa indelungi cautari am gasit si locul exact, acum ramane sa incerc sa pun ceva silicon pe interior sau sa lipesc luneta la o firma specializata

                  Comment


                  • #10
                    dupa ploaia de azi noapte , povestea sa repetat, polita din dreapta portbagajului s-a umplut cu apa , si nu cred ca numai de la prostia aia de aerisire,iar in alte parti nu se vede urma de umezeala.

                    Comment


                    • #11
                      Sigur e de acea grila; la fel am fost si eu neincrezator ca poate fi de acolo; din cauza caldurii bara spate cade un pic si permite apei sa se scurga pe sub aceasta, se prelinge pe aripa spate si intra prin acea grila in portbagaj. Eu am demontat-o si am pus silicon in loc de garnitura.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        ce de c....t sunt acele garnituri, ati avut dreptate in legatura cu acele aerisiri. stima

                        Comment


                        • #13
                          ...se rezolva cu silicon sanitar...doar daca ai noroc, daca nu, patesti ca mine, adica cumperi doo bucati noi de extractoare la pretu' de 2 x 70lei.

                          Ptr. cine n-a citit, acilea aveti o poastare de-a mea (e calda, de azi ) de pe alt forum despre problema cu pricina:

                          "Deci, da, s-a rezolvat de nu s-a putut cu extractoarele alea.
                          In final am fost nevoit sa cumpar 2 bucati noi din reprezentanta la pretul de 2 x 70lei. Total 140lei toata distractia. Nu m-am dus in Vitan (targ) ca mi-a fost sila...nu stiu la ce bani le gaseam. Cica nici nu prea se gasesc.

                          Intr-adevar, accesu' la ele e f. facil, atat la demontat cat si la montat. Mai mult mi-a luat sa declipsez mocheta in zona. Alea vechi, desi aveau garnitura pe pozitie, erau imbibate cu noroi, umede (musteau), coapte si pe alocuri (la colturi in special) prezentau crapaturi mari. Plus ca isi pierdusera elasticitatea, intr-un cuvant nu-si mai faceau treaba.
                          M-am chinuit cu tot felu de chedere si silicoane sanitare, nimic!
                          La proba cu furtunu' si galeata, intra apa pe la ele orice le-asi fi facut...asa ca m-am enervat si am luat altele noi rezolvand astfel problema (sper) cam pana cand ajunge masina...la remat.
                          Din ce am observat garniturile de pe astea noi sunt facute din alt material, zic eu mai calitativ decat cele vechi si etanseaza perfect...deocamdata. Nu mai au pic de joc, sunt foarte fixe pe pozitie."

                          Comment


                          • #14
                            La mine etansarea cu silicon a dat rezultate; dupa 1 an si ploile din ultimul timp, inca rezista.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am schimbat pe garantie 3 bucati, 2 pe dreapta, una pe stanga..
                              pe dreapta anual..partea mai putin buna e ca se termina garantia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google