Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In 8 ani nu am umblat la fisele acelea, au stat infipte bine de tot, dar de 1 luna de cand am schimbat bujiile tot le gasesc slabite, sarite. Masina nu tremura ca si cand ar merge in 3 cu o fisa scoasa de tot de exemplu, dar nu inteleg fenomenul am strans fisele putin cu patentul sa vad daca mai sar, si astazi iar am gasit una sarita. Le-am pus pe cele vechi inapoi sa constat daca are vreo legatura.
    Are vreo importanta ce e stantat pe bujie, pe astea noi scrie cam asa : Made in France 708 EA, pe 2 bujii 801 EA, si pe a 4-a 709 EA, pe cele vechi 505 EA ...Mentionez ca toate si cele vechi si cele noi sunt RFC58LZ2E

    Comment


    • Fisele sunt de vina. Nu mai au capisonul relativ elastic, care sa se plieze pe bujie; dupa 8 ani fa si d.ta un efort si schimba-le, daca te deranjeaza asa mult.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • fisele asa cum s-a zis mai sus de catre userul Iancu, se poate strange cu un spit sau cleste/patent un pic si infige-le mai bine pe bujie, dar inainte strange bine acele capisoare din capu bujiilor cu patentu oleaca
        2 la mana ,nu stiu de ce va complicati voi viata cu bujii de genul Equiem, cand exista Ngk si Denso mult mai bune
        apropo, exista unsoare fluorata de bujii in comert, se pune oleaca pe mansonul de la fisa de bujie de jur innprejur dupa care se infige puternic pe bujie si aia e
        ​​​​​​

        Comment


        • Decat bani pe unsoare (cca 35-40 lei) mai bine alte fise.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Probabil s-au "copt" capisoanele fiselor; fiind mai rigide nu mai stau pe bujii.
            Verifica sa fie stranse bine acele piulite din capul bujiilor, pe care se fixeaza conectorul fisei; incerca sa infingi mai cu nadejde fisele.
            Sa inteleg ca bujiile noi nu au nici o problema, sunt ok..
            Nu inteleg care piulite din capatul bujiilor? de infipt sunt infipte serios, tragi de ele nici nu ai zice ca or sa iasa vreodata.
            Daca mai sar si acum cu bujiile vechi puse inapoi iau alte fise, recomandari la vreun model ceva de fise?

            Comment


            • Eu asa zic; de piulita aia vorbeam.
              Attached Files
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • e stransa bine de tot acea piulita.

                Comment


                • Originally posted by aleczs View Post
                  Daca mai sar si acum cu bujiile vechi puse inapoi iau alte fise, recomandari la vreun model ceva de fise?
                  Functie de buget.
                  Tesla ~ 50 lei, Bosch ~120 lei, Beru >170lei.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • sau are la daciashop la Soran pe site fise de bujii magnecor de 8mm si 8,5mm racing si nu mai ai probleme in veci
                    aici si
                    aici
                    Last edited by Leo0608; 15 December 2013, 16:43.
                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Mai nea Leo, cum crezi ca o sa dea omul asta 360 lei pe un set de bujii, cand el a dat 70 lei pe un set de bujii ?
                      Nu cred ca are motorul modificat si nici n-am inteles ca participa la vreo competitie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • ca sa nu mai aiba stres cu bujiile never ever,recomandabil denso vk20y sau ngk bkr6eix
                        investeste acuma si stie ca nu mai are treaba in viitor

                        nu trebuie sa ai motor modificat sau sa participi la competitii ca sa ai lucruri de calitate pe masina
                        respect !

                        later edit

                        Last edited by Leo0608; 15 December 2013, 18:04.
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • multumesc de sfaturi dar prefer ceva simplu si stoc, masina a mers excelent de cand o am.. si nu asi vrea sa bag in ea bani aiurea

                          cred ca am sa las bujiile vechi desii am 50 mii cu ele, i-am dat forja merge bine, trage si culmea nu mai sar fisele nici macar una, nu imi explic fenomenul. :|
                          Last edited by aleczs; 15 December 2013, 20:46. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Ce parere aveti de asta?

                            The Hartford, Wisconsin's 4x4 and Performance store on-line! Tons of great info, products, custom designs and thousands of incredible photo's...

                            Comment


                            • Interesant tinand cont ca intre muchii se formeaza cele mai puternice scantei, insa sunt convins ca dupa modificare uzura va fi rapida, insa merita daca efectele sunt sesizabile. Voi incerca de curiozitate cu prima ocazie.
                              Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                              Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                              Comment


                              • La 1.2 gpl care ar fii cele mai indicate bujii?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google