Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am desfacut motorul din cauza ca sa indoit o supapa , chiuloasa rectificata , schimbat supape ,garnitura chiuloasa, distributie ! calamina, nesemnificativ !

    Comment


    • Aha, s-a indoit supapa din cauza ca s-a schimbat distributia la timp ?

      Nu de alta, dar am pus eu poze pe forumul asta cu chiulasa personala, cu bujii foarte bune, cu depuneri de calamina, care sunt inevitabile si normale pana la un punct.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by dr_mke View Post
        Aha, s-a indoit supapa din cauza ca s-a schimbat distributia la timp ?

        Nu de alta, dar am pus eu poze pe forumul asta cu chiulasa personala, cu bujii foarte bune, cu depuneri de calamina, care sunt inevitabile si normale pana la un punct.
        nu, am cumparat o curea (originala ) de pe net cu holograma power grip, dar nu era, dupa 1500km -rupta - coapta
        Attached Files

        Comment


        • Motorul a mers perfect...in afara de faptul ca s-a rupt distributia si s-a facut praf

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • Ala-i un tip nou de chiulasa ? Ca nu-l recunosc ! Foarte lucios, oglinda de zici ca-s camasi de cilindri, nu alta !

            PS > cureaua, ghinion, dar asa se intampla cand nu casti ochii. Magazinele serioase tin la pret, pentru un anumit motiv.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Ala-i un tip nou de chiulasa ? Ca nu-l recunosc ! Foarte lucios, oglinda de zici ca-s camasi de cilindri, nu alta !

              PS > cureaua, ghinion, dar asa se intampla cand nu casti ochii. Magazinele serioase tin la pret, pentru un anumit motiv.
              In fine asta este, acum nu mai conteaza .... Noi sa fim sanatosi ... ce s mai zic
              poza e informativa, sa vezi ca am desfacut motorul si ca "nu mint cu nerusinare"

              Comment


              • Originally posted by dr_mke View Post
                Eyquem sunt niste bujii execrabile. Lowest of the low. Dupa ce ai sa folosesti si altceva, de preferinta gata uzate, ai sa vezi diferentele socante in bine, desi bujiile cu pricina sunt deja uzate.

                In rest, nu ma intereseaza pentru ca nu-i masina mea. Cine vrea, pleaca urechea, cine nu, sa fie sanatos.

                Din ciclul ''cainii latra, caravana trece.''

                PS > bujiile cu platina & iridium rezista (asa se lauda producatorii) pe la 300.000 km. Nici nu cred ca exista pentru motorul Reno 1.6 16v, ca mi-as pune doar ca sa am cu ce ma lauda pe forum.
                corect
                equiem de fabrica sunt niste jafuri, tremura motoru la relanti masina noua ca zici ca ce draq de se simte trepidatiile in scaune
                ngk rules sau denso! alea mai scumpe premium nu alea de 2 lei
                ​​​​​​

                Comment


                • Poze cu chiulasa :P si mai ales, una de aproape cu bujiile minune.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by L3on_rgby View Post
                    Intr-adevar in linkul pus de tine pretul e cu tot cu shipping. Eu n-am gasit pe unde am cautat la pretul asta cu tot cu transport. Ar fi o oferta buna la pretul asta.
                    La mersul pe gpl in special la viteza mare si turatii ridicate creste temperatura in cilindru si electrodul unei bujii normale se poate topi, ceea ce poate duce si la arderea bobinei.
                    100k cu bujiile de fabrica e mult. Eu am 49k cu NGK tot de fabrica montate - spre surprinderea mea cand le-am scos sa le masor distanta. Ulterior m-am uitat in carte si scria ca se schimba la 60k. Am postat aici pe forum si cum arata o bujie din motorul meu.

                    @dr_mke - ce bujii folositi pe agregat, si la ce interval le schimbati? stiu ca nu va complicati cu ciurucuri.

                    Comment


                    • Originally posted by cj10alx View Post
                      nu, am cumparat o curea (originala ) de pe net cu holograma power grip, dar nu era, dupa 1500km -rupta - coapta
                      daca iei dupa net, de la firme de 2 lei sau de la buticuri de la colt te cred si eu
                      Ia de la useri consacrati de pe aici nu dau nume sa nu se faca reclama!
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Originally posted by dr_mke View Post
                        Tocmai ai emis. Bujiile se pun la motor, nu la masina, care-n versiunile 16v, fie de 1.4, 1.6 sau 1.8, erau de top printre europence, pana foarte aproape de scoaterea din productie.

                        Daca aveai Megane cu acelasi moteur sau un das Golf V cu benzina de 1.6, ba chiar petarda de 1.4 16v cu 86 cp de pe o versiuna VI, iti puteai permite, in mod sigur, erau cu pedigree.
                        .......................

                        PS > nu uita, nu ma intereseaza ce bujii ai, cat le tii, etc, samd. Discutia tine de principiul conform caruia iti indemni colegii de forum la indobitocire.
                        De aia nici nu ti-am zis ce bujii utilizez. Cat despre agregatele Renault, poate te referi la motoare, ca ai facut km aia cu marca Dacia.
                        Cat despre a indemna eu colegii la ceva, se vede ca nu ridic in slavi vreo marca/tip de bujii. Tu da. Bujiile tale, uleiurile tale, discurile tale de frana, placutele tale sunt cele mai potrivite pentru Logan.

                        Dupa un rulaj de cca 340.000 km cu agregate Reno pe benzina, imi permit sa am pareri, fondate.
                        Am parcurs si eu cateva sute de mii de km cu diverse atelaje peste carutzele Renault, asa ca nu pot fi de acord cu tine cand niste bujii normale nu tin nici 10k. Poate Sinterom-urile folosite de tine la 1310 nu tineau atat.

                        Principiul celor care vor sa scoata cal din magar ar trebui sa fie: decat sa te chinui sa imbunatatesti performantele unei masini slabute, cumpara o masina care are performante din fabrica.

                        Comment


                        • Originally posted by Leo0608 View Post
                          daca iei dupa net, de la firme de 2 lei sau de la buticuri de la colt te cred si eu
                          Ia de la useri consacrati de pe aici nu dau nume sa nu se faca reclama!
                          Avea peste 500 de calificative pozitive plus ca "a zis" ca imi da factura si garantie

                          Comment


                          • De ce nu ai cumparat de la DaciaShop sau orice alt magazin respectabil, nu de la unul "gri" de pe net ?
                            sigpic

                            Comment


                            • Cum spuneam mai sus, am fost copil in treburile astea, de acum inainte am sa stiu ce si cum...

                              Comment


                              • Originally posted by cj10alx View Post
                                Avea peste 500 de calificative pozitive plus ca "a zis" ca imi da factura si garantie
                                Calificativele acestea pozitive sunt ca Like-urile pe Facebook!
                                Întreabă-l acum de garanţie şi vezi ce-ţi spune!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google