Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand faci schimbul sa-mi dai litrii aia de-i scoti din motor, chiar imi trebuie. Mai am o portiune de vreo 25 de metrii de gard sa-l ung bine ).
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • nu ti dau mah, ma duc la lokoil sa-i bage aia la promotie
      il reeticheteaza cu brandu lor si gata, pa tejghea cu el

      Comment


      • Nu stiu de ce plecati de la ideea ca lukoil e un ulei prost, pachetul de aditivi il cumpara si ei ca toata lumea de la unii specializati, gen lubrizol. Baza o produc si ei ca orice rafinarie (poate ravenol sau eneos sunt cu baze luate de al ei, si alea cica sunt bune).
        Am vaga impresie ca Lukoil produc uleiurile Motrio.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • daca si gama de uleiuri e ca benzina pe care o vand la pompa...mai bine PAS!

          Comment


          • dar sa vezi motorina cum e... daca alimentez de min 250 de lei, trebuie sa-mi dea gratis un motor, nu ulei. am bagat si eu o data. imi facusera si card cu japca.

            suntem off topic.
            ce voiam sa spun, ca nu renut eu la elful meu pentru un ulei "no name", doar fiindca nu mai dau 120 de lei. si chiar nu-mi place deloc motorina lor.
            de aia au si promotiile astea. rompetrol n-am auzit sa dea vreun ulei.
            Last edited by B997NDL; 2 October 2014, 14:30. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • http://www.uleidemotor.com/ulei-de-m...rcedes-65.html O merge si pe logan? Vascozitatilea seamana cu alea de elf.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Merge si ca alternativa la Ulei Elf Evolution Full-Tech FE (DPF)?
                100 % Diesel Particulate Filter Protection

                Comment


                • Daca nu e testata de Renault nu e nici o garantie in afirmatia aia. Adica poate sa mearga, insa pe riscul utilizatorului. Si am vazut filtre infundate de 1 schimb de elf 10W40.
                  La benzinarul meu as incerca dar parca e scump fata de un elf. Mai ales ca il omor acum cu drumuri scurte, schimbul maid es ar putea proteja mai bine decat un ulei de top.
                  Last edited by einstein1984; 7 October 2014, 11:10.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Pai era o intrebare, nu o afirmatie.

                    Comment


                    • Si eu spun la fel.
                      In plus la motorizarea de pe Logan, echipata cu DPF, se recomanda ulei cu vascozitatea 5w30; aici lucrurile sunt clare. Deci NU cred ca e buna varianta cu ulei 5w40.
                      Aprobari si Specificatii: Mobil 1 5W-40 ESP Formula M - Orice Mercedes Benz, MB 229.31, 229.51. De asemenea este compatibil cu ORICE masina care necesita un ulei 5W-40, Pump Duse si filtru de particule diesel.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Daca se recomanda doar 5w30, inseamna ca Mobil1 ESP Formula 5w30 e potrivit.

                        Mobil 1 ESP Formula 5W-30 is made with a proprietary blend of leading edge components formulated to be fully compatible with the latest Diesel Particulate Filters (DPF's) and Gasoline Catalytic Converters (CAT's). Mobil 1 ESP Formula 5W-30 has been designed to help deliver outstanding performance and protection in conjunction with fuel economy benefits
                        Doar ca nu are aprobari Renault, nu inseamna absolut nimic, decat ca Exxon nu a dorit sa plateasca testarea de catre Renault, publicul lor tinta avand in vedere alti posesori de masini decat cele Renault.

                        Comment


                        • Mobil 1 esp formula 5w30 am luat și eu pt 1.2 gpl. La auchan este la 165 lei 4 litri.

                          Comment


                          • Doar ca nu are aprobari Renault, nu inseamna absolut nimic, decat ca Exxon nu a dorit sa plateasca testarea de catre Renault, publicul lor tinta avand in vedere alti posesori de masini decat cele Renault.
                            Si da si nu.
                            Eu am folosit la dCi cu DPF, Elf Full Tech FE 5w30 cu RN 0720.
                            In momentul de fata sunt pe piata uleiuri cu aceasta aprobare, asa ca nu m-as risc sa folosesc altceva si nu cred ca sunt unic in aceasta situatie.
                            O fi bun si Mobil, dar nu e problema noastra ca utilizatori, ca Exon nu s-a gandit si la noi, cei cu masini Renault; sa fie sanatosi sa-si vanda marfa.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Oare e posibil să tragă mai bine mașina după ce am schimbat uleiul sau e placebo?

                              Comment


                              • Orice schimb de ulei aduce o imbunatatire in functionarea unui motor, lucru explicat prin reducerea frecarii pieselor aflate in miscare; ca sa ai o perceptie reala asupra acestui fenomen, trebuie sa fii dotat cu o capacitate extrasenzoriala, ceea ce nu e tocmai specific unei fiinte umane obisnuite. Deci...? Esti de-al nostru, au ba?
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google