Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Discutii despre asigurari si daune auto dacia logan si nu numai. Unde reparam masinile, cine plateste si cum sa alegi o asigurare

    mai vezi si pe topicul asta...
    "În situatia în care cel vinovat de producerea daunei nu detine o asigurare obligatorie RCA valabila la data producerii accidentului, va recomandam sa va adresati Fondului de Protectie a Victimelor Strazii, Fond care este administrat de Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania (www.baar.ro). Din acest fond se acorda despagubiri tertului prejudiciat printr-un accident auto în care autovehiculul, respectiv tramvaiul, nu este asigurat RCA (caz în care se acopera atât daunele materiale, cât si vatamarile corporale, urmând ca Fondul sa îsi recupereze banii de la persoana vinovata) sau în cazul în care autorul a ramas neidentificat (caz în care fondul acopera numai vatamarile corporale)."
    citat de pe pagina CSA

    pe pagina baar ai si identificare corespondent din Romania pentru societati din strainatate
    Last edited by ParuLuScorilo; 4 January 2010, 15:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      daca ala cu audi nu avea permis si a fost vina lui, crezi ca asigurarea lui o sa te despagubeasca pe tine?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #33
        Ala daca nu are permis de conducere nu cred ca beneficiaza de asigurare . Adica asiguraea nu acopera pagubele produse de cei care nu au permis de conducere .Cred ca solutia ta va fi sa il dai in judecata pe cale civila ca sa poti sa ceri daune materiale. Oricum situatia este foarte delicata si neplacuta. Normal cel care te-a lovit va trebui sa fie cercetat penal pentru conducere fara permis , si probabil ca nu o sa il lase sa plece din tara .Deci trebuie sa vorbesti cu un avocat.

        Comment


        • #34
          Iti iei masina(logan) care costa cateva mii de euro si sa nu iti faci casco e cea mai mare prostie si nu ii inteleg pe cei care se risca sa merga fara RCA si ITP. Mai bine dai 5mil maxim pe rca pe un an +80roon itp si nu ai treaba, mergi linistit si fara stres decat sa risti sa dai cateva zeci de milioane pe amenda. SI zi mersi ca nu ai fost tu vinovata ca erai buna de plata. Sper sa iti fie invatatura de mine si pentru tine si pentru cei care citesc acest forum. In ceea ce priveste asiguratorul din anglia cauta pe google gaseste situl lui acolo ar trebui sa gasesti cate o adresa pentru fiecare tara si te duci la adresa corespunzatoare romaniei si vezi acolo care e treaba.

          Comment


          • #35
            O fi uitat de RCA si ITP, mai uita omul, deh... Acuma sunt convins ca s-a invatat minte, cu o super amenda si cu beleaua asta pe cap, n-o mai amarati si voi. Asiguratorul din Anglia e un fel de supermarket, de pe site-ul lor te indruma sa le dai telefon, dar asta e valabil acolo. Aici, fiecare asigurator din afara are un asigurator corespondent in Romania, dar nu l-am gasit pe site-ul BAAR, deci trebuie mers acolo cu copia dupa RCA-ul aluia in mana si intrebat.
            @Mihaela2289: Practic, BAAR te poate ajuta, daca vrea sa se implice. Tot cu proces se lasa, dar daca se baga ei la mijloc e mult mai simplu. Daca nu vor, poti sa intrebi si la CSA, ca n-ai nimic de pierdut.

            Comment


            • #36
              multumesc mult de tot de sfaturi. am dat un mail celor de la baar fiindca primisem si eu de la politie site-ul lor si adresa cu nr de tel. stiu ca situatia e f nasoala, stiu ca sunt vinovata ca nu am platit rca si itp dar am avut multe probl pe cap si masina nu s-a miscat din parcare veo 3 luni... stiu ca tot eu sunt proasta ca nu am avut casco..asta e... daca aluia nu ii da interzis sa iasa din tara nu vad cu cine o sa ma judec nici eu nici politia romana.
              Sooo...astept pana la judecata...nu?!
              edit: daca omul are permis de anglia(slabe sanse) totusi aia ma vor despagubi in vrun fel?!

              Comment


              • #37
                DAca politia la scos pe el vinovat asiguratorul lui trebuie sa te despagubeasca dar sa nu te miri daca nu or sa vrea sa te despagubeasca pe motiv ca nu aveai ITP valabil...ai mare grija si tinete tare si cel mai important la asigurator cadn te duci sa fi tare i ngura. Succes!!!

                Comment


                • #38
                  Indiferent ca aveai sau nu rca, ca aveai sau nu itp esti PAGUBIT ! Asta inseamna ca trebuie sa fii despagubit. Din pacate asta e legea la noi. Spun din pacate pentru ca din partea mea nu ai vedea un leu. Nu aveai ce cauta pe strada. Nu exista scuze!
                  Pt despagubire suna la BAAR, (lasa mailul si forumul pe locul 2) si intereseaza-te care e reprezentantul lor in Romania. Te duci la ei si faci instiintarea. Daca asigurarea e valabila, (eu sincer nu cred asta) vei fi indrumata acolo privitor la pasii ce trebuie urmati!

                  Comment


                  • #39
                    recuperare dauna rca

                    buna ziua! am si eu o problema. am avut un accident pe data de 06-01-2010, care nu a fost produs din vina mea(mi-a intrat un tip cu o autoutilitara pe contrasens). in urma impactului masina mi-a fost proiectata intr-un sant de aprox 1,5 m fiind rasturnata.in fine...ceva groaznic.vreau sa ma lamuriti cu unele aspecte legat de recuperarea daunei eu nemaifiind implicat niciodata in asa ceva.cel care m-a accidentat era asigurat la BCR.dupa ce mi s-a dat anexa doi si avizul de reparatie de la politie a venit constatatorul de la asigurare care in urma notei de constatare mi-a spus ca ar fi dauna totala. mentionez ca masina este un logan 1.4 mpi din noiembrie 2005 cu 41 5oo km model laureat. ce m-ar interesa ar fi :1. cat costa la anul respectiv 2005 noiem. un logan ca al meu (eu fiind al doilea proprietar si neavand factura)am inteles ca dauna se calculeaza in functie de pretul avut scazut uzura. vreau sa va mai spun ca in urma accidentului tatal meu care era cu mine in masina a fost vatamat corporal grav( un picior rupt, in gips , un hematom epicranian si alte contuzii, iar eu si mama mea , care se afla si ea in masina am fost vatamati corporal usor. asa au scris domnii de la politie in anexa doi.va multumesc

                    Comment


                    • #40
                      Pt evaluarea masinii se ia in consideratie pretul de acum pt ca modelul inca se mai fabrica!
                      Pt vatamarile corporale trebuie deschis dosar separat pentru fiecare persoana vatamata. Trebuie sa pastrezi toate hartiile de la spital, farmacie, consultatii etc. Programeaza-te la o audienta cu directorul de daune si incerca sa te duci insotit de cineva care cunoaste bine legislatia in domeniu, de preferat avocat cu experienta in domeniul asta. Ar trebui sa ti se despagubeasca si atentiile date la doctor!

                      Comment


                      • #41
                        iti multumesc de sfaturi. as indrazni sa te mai intreb cate ceva legat de aceasta dauna totala a masinii. cam la cat crezi ca mi-ar da pe ea? repet era un logan laureat cumparat in noiembrie 2005 inscris in ian 2006 avand 415oo km culoare metalizata.legat de daunele pt vatamarea corporala, sincer, eu nu as dori pt ca ma multumesc cu faptul ca D-ZEU m-a lasat in viata( am fost lovit pe partea frontal - stanga si apoi aruncat intr-un sant de aprox 1.50m betonat , totodata si raturnandu-ma, iar partea mea stanga lovindu-se de acel perete de beton. in urma acestui impact eu ca sofer nu am patit absolut nimic ,doar ceva zgarieturi minore, tatal meu care era in partea dreapta este mai grav ). acest dosar de daune cam cat dureaza pana se solutioneaza? multumesc inca odata pt ajutor.

                        Comment


                        • #42
                          Vreo 3000 de euro, dar e nesemnificativa suma fata de cat poti lua pe dosarele de vatamare corporala!

                          Comment


                          • #43
                            mutumesc pt ajutor...

                            te mai deranjez cu o intrebare : cand trebuie sa deschid aceste dosare pt vatamare corporala? exista un termen limita ? te intreb pt ca acum ma intereseaza mai mult starea de sanatate a parintilor si nu prea am timp. multumesc pt ajutor...
                            Last edited by cristyan78; 13 January 2010, 17:57. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Cu cat mai repede cu atat mai bine!
                              Eu de exemplu am avut un caz pe la Tg Jiu cu 4 persoane vatamate, una foarte, foarte grav. Cand am vazut dosarul auto (masina facuta praf de un tir) si cand am auzit ca victimile , atentie, doreau sa deschida si dosare de vatamare corporala, nu am mai asteptat si am mobilizat departamentul juridic si impreuna cu directorul de daune s-a mers la TG Jiu la spital si s-a acordat sprijin . Pt cazul grav chiar s-a asigurat transport la Bucuresti, victima a fost dusa pt consultatii la cei mai buni profesori. Acum urmeaza sa suportam o interventie chirurgicala la foarte dificila la Cluj. Si toate astea pt ca in cazul decesului, despagubirea poate fi mult mai mare. Deasemenea faptul ca firma a fost saritoare si s-a implicat, ceilalti trei raniti nu au mai avut pretentii mari de despagubire pe langa cheltielile medicale suportate de firma.
                              Tu faci cum crezi, dar bate fierul cat e cald!

                              Comment


                              • #45
                                merci pt sfat...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google