Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut!! am si eu o mica problema . Am avut un mic incident in cursul zilei de azi : am luat o curba cu viteza un pic mai mare decat trebuie iar pe jos fiind polei am intrat cu roata din dreapta fara in bordura . Rezultatul: bratul rotii indoit si iesita bila bratului din burduf (sper ca intelegeti la ce ma refer) , planetara iesita din cutie , roata stramba , aripa care doar ce am schimbat-o din cauza zgarieturilor este stramba pentru ca atunci cand a sarit bratul, roata a lovit in aripa. In rest totul pare intact.
    Am mers la un magazin de piese auto am luat brat si cap de bara . M-am apucat , ajutat de cativa prieteni ,si am schimbat bratul , am bagat planetara la loc in cutie si .... pot sa spun ca sunt fericit ca am scapat doar cu atat dar... dupa ce am terminat am luat masina la o tura si depasind viteza de 80-90 masina incepe sa vibreze destul de tare , mentionez ca am rezerva pusa .
    Acum dilema cu care ma confrunt este : trebuie schimbat si capul de bara sau doar facut unghiul de fuga ?
    Inca ceva : planetara a iesit din cutie si am vazut pe langa articulatia de cauciuc iesind ulei , nu foarte mult . Trebuie completat uleiul din cutia de viteze????? La schimbarea vitezelor si in mers nu sesizez diferente
    Last edited by pixmas; 19 January 2010, 20:35. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #47
      O verificare la un service sau o geometrie nu strica. Incerca sa echilibrezi si rezerva.
      Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult dar servisarea prin mesaje nu e domeniul meu.
      Topicul e legat de consilierea in materie de dosare de dauna deschise la asiguratori!

      Comment


      • #48
        Salut! Revin cu problema mea legat de aceea dauna totala in urma accidentului pe care l-am avut in data de 06-01-2010. mi s-a facut evaluarea de catre cei de la asigurari-BCR- , si anume suma de 156 mil. ( lei vechi)- logan 2005 model laureat 41500 km-. Nu am primit deocamdata acesti bani deoarece cei de la asigurari au cerut celor de la politie care se ocupa de dosar o hartie prin care sa le spuna modul cum s-a produs accidentul, rezultatul alcoolemiilor,( desi in anexa 2 este specificat vinovatul si cauza produceri accidentului). Am inteles ca asa se procedeaza . Ce as dori sa va intreb daca se poate, ar fi in legatura cu masina avariata. Dupa ce imi recuperez banii, cei de la asigurari imi vor cere aceea masina avariata? acel inspector de daune nu mi-a spus nimic legat de acest lucru, dar as dori sa stiu . Dupa ce primesc cei de la asigurari aceea hartie de la politie ( m-i s-a spus ca in 2-3 zile), exista un termen legal maxim ca sa primesc acei bani de la asigurare? Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi!

        Comment


        • #49
          Nelamurire...

          am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta si cine ma poate linistii ca ma tot gandesc la chestia asta. In urma cu 3 saptamani am lovit masina tatalui meu , am luat un caine si s-a spart bara, grila si radiatoru a sarit de pe suporti. Am fost a doua zi la asigurator...am deschis dosaru , am fost in service..STAR SERVICE Tulcea si m-au programat tocmai pe 17 febr...adica maine...Maine dimineata la ora 8 o sa fiu la service cu masina pt. schimbat bara, grila, si radiator...imi este frica de faptul ca nu imi pot lua masina inapoi in aceeasi zi..sau na macar a 2-a zi...imi este frica de faptul ca astia de la asigurare nu vor vira banii si o sa raman perpedes...ce sa fac?? am asigurare casco cu fransiza 1% la OMniasig...astept raspuns, multumesc!

          Comment


          • #50
            Din cate imi aduc aminte, cand am avut casco la omniasig, mi-am luat adio de la masina 2 luni, intrucat societatea de asigurari nu-mi elibera acceptul de plata, iar service-ul nu au fost de acord sa-mi dea masina pana nu au avut confirmarea platii de la asigurari. Intr-adevar a fost si o dauna majora, undeva la 9600 lei. Din cele spuse de tine, nu va fi foarte incarcata factura (undeva la 3000lei) si daca cei de la service sunt intelegatori iti vor opri cartea de identitate a masinii sau certificatul de inmatriculare pana la eliberarea acceptului de plata. Succes!
            MiNnRuZ

            Comment


            • #51
              Eu am avut un incident similar cu un patruped.Bara,far,proiector=2800 ron.Intr-o saptamana mi-am 'recuperat' masina intreaga.Am casco la Asiban.

              Comment


              • #52
                mi-au zis in service ca reparatia va fi undeva la 2500 de lei...acum nu stiu ce sa cred?? mi-e frica sa nu raman fara masinuta asta cateva luni...sper sa o repare si sa mi-o dea , nu stiu, asta ma nelinisteste pe mine...

                Comment


                • #53
                  Intro zi sau doua nu o sa iti repare niciun service masina. Eu pentru o bara de fata am asteptat o saptamana . Daca te duci sa sari la cap cu ceva la seful de service poate te rezolva intro saptamana.Altfel nu cred ca scapi mai repede de 2 saptamani. Asta cu reparatul , cu accepul de plata de la asigurare nu stiu. Depinde de la caz la caz.

                  Comment


                  • #54
                    am dus masina de dimineata, mi-a zis ca termenul de finalizare al lucrari este 22 adica luni...si e posibil ca marti sa iau masina..deci o saptamana aproximativ sa raman fara ea.

                    Comment


                    • #55
                      Acceptul la Omniasig dureaza 48 de ore,cel putin asa e in Brasov. Deci inca 2 zile.Eu nu am reusit sa-l obtin mai repede(4 dosare de dauna,suma totala 3000 lei,deci cam pe-acolo)

                      Comment


                      • #56
                        Dupa acceptul de plata poti astepta si mai mult. El se da numai service-urilor cu conventie si depinde ce e stipulat in aceasta. Acceptul de plata nu este o obligatie fata de pagubit ci fata de serviceul partener. Sunt firme care nu iti dau niciun accept de plata daca te duci la un service fara conventie.

                        Comment


                        • #57
                          Salutare la toti.As dori sa ma ajutati pt un prieten care a avut un accident in bihor. Saptamana aceasta miercuri seara se deplasa cu masina in oras cu viteza de aproximativ 60 km/h iar la o trecere de pietoni o persoana a traversat strada in acel moment a franat dar era polei sau umed dar a derapat a evitat pietonu s-a rasucit pe sosea ajungand pe contrasen lovind foarte rau o masina care se deplasa regulamentar si a avariat-o foarte rau din impactul cu masina care circula pe contrasns a ricosta intr-o masina parcata avariind-o usor. nu se afla sub influenta bauturilor alcoolice dar problema mare e ca cel care a fost lovit destul de grav nu doreste sa-i fie reparata masina decat o alta masina pt ca era aproape noua sau banii. E posibil ca sa ceara banii de la vinovat ?sfatuiti-ma cum se poate rezolva acest incident.

                          nimeni nu stie sa-mi dea un raspuns in cazul asta?

                          de la nimeni nimic nici o parere? numa nu o fi caz de dosarele x.Numa bine,salutari si astept parerile voastre.
                          Last edited by oliseh; 20 March 2010, 20:11. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #58
                            cel care a fost lovit poate sa ceara si luna de pe cer. asta nu inseamna ca o va si obtine.
                            chiar daca s-ar constata dauna totala, tot nu primeste valoarea pe care a dat-o pe masina. asta deoarece exista niste criterii de evaluare a masinii asigurate si a epavei.
                            in mod firesc, valoarea epavei nu poate depasi 25% din suma asigurata. daca e mai mare, inseamna ca nu e vorba de dauna totala.
                            e bine ca prietenul tau sa ia legatura cu un expert care sa evalueze dauna si valoarea epavei.
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • #59
                              Multumesc pt raspunsurile primite.

                              Comment


                              • #60
                                Prietenul tau ii va oferi asigurarea RCA si cei de la asigurari vor constata daca este sau nu dauna totala si ce bani ii vor da.
                                Daca individul pagubit nu este multumit de suma sau nu ajunge la o intelegere cu asiguratorul poate cere bani de la amicul tau numai in justitie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google