Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    schimba-le repede cu cauciucuri de iarna. e o clauza prin care se specifica ca masina trebuie dotata corespunzator...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • #77
      Nu tre' sa schimbe nimic, nu mai dati asa cu bata.
      Gumele sa fie corespunzatoare, cum cere legea si gata.
      Si legea nu cere (inca) gume de iarna.

      Comment


      • #78
        Salut.
        Unde mă adresez sau cui mă adresez, în cazul în care nu sunt mulţumit de reparaţiile la maşină, după ce am fost lovit de un altul şi am făcut reparaţiile pe RCA Astra ?
        Menţionez că am dat peste o echipă de "meseriaşi" care "ştie" tot dar de fapt nu ştiu nimic. Să nu semnez nimic ? Pot să mut maşina la alt service ? Cum se procedează în aceste situaţii ?
        Ce au făcut: au dat jos haionul şi spoilerul spate de la Citroen (C3) le-au revopsit şi le-au pus la loc fără să repare nimic altceva ce se află sub ele, adică au "acoperit" repede îndoiturile ca şi cum nici n-ar fi fost. Ba mai mult mi-au dat şi găuri în maşină ca să prindă spoilerul cu şururburi ca la o Dacia 1300 din 1960 şi nu ca la una de 12.000 euro !!! Şi cică e cel mai bun reparator din Oradea.
        Numai bine.
        Last edited by Gozmin; 23 December 2010, 08:07.
        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
        sigpic

        Comment


        • #79
          Daca ai ridicat masina si ai semnat pentru ea nu prea mai ai ce face.
          Last edited by PrietenCuTine; 24 December 2010, 14:37. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • #80
            AM si eu o intrebare. In cat timp trebuie constatatorul sa vina la service sa faca constatarea dupa ce ai anuntat dauna ?

            Comment


            • #81
              Nesansa

              Buna ziua,
              Am si eu o problema mai mare, cu mai multe variante si as dori niste pareri. O sa incerc sa o expun cat mai in detaliu si clar.
              Acum maxim o luna mi-am reparat pe casco niste daune mai vechi (ASIROM, un singur dosar). Astazi cand ma indreptam spre munca, pe la manastirea Casin, un Citroen era parcat pe sosea, cam pe mijloc, fara avarii fara nimic. Aveam cam 40 km/h si cand am incercat sa il depasesc pe linia de tramvai, masina nu s-a urcat, am alunecat si dreapta mea fata s-a proptit in stanga lui spate. Apoi un Corsa mi s-a infipt in spate. Am fost la Politie, a rezultat asa : 2 accidente , eu in Citroen si Corsa in mine. Soferul Citroenului nu a patit nimic, eu i-am dat RCA si am primit la randul meu RCA de la Corsa.
              Un baiat de la un service m-a sfatuit sa nu umblu eu pe la RCA ptr bara spate si sa o pun pe CASCO, urmand sa se certe mai departe asigurarile (RCA atat eu cat si Corsa avem la ASTRA).
              Dar acum vin variantele :
              1. Daca imi fac bara fata si spate prin CASCO inseamna 2 dosare. Nu stiu daca am si la 1ul franciza din moment ce tocmai am reparat-o (cand am scos-o din service nu mi s-a cerut niciun ban). Deci sau o sa am o singura taxa de 100 E sau o sa am 2.
              2. M-am gandit ca mai bine caut pe la dezmembrari sau pe forum sa cumpar o bara de fata, o montez eu si sa pun bara spate pe CASCO, ca apoi sa fie rezolvata treaba cu RCA-ul.
              Chestia e ca sunt si 1a oara la ceva de genul acesta si nu am idee. Daca m-ati putea ajuta..Am sa incerc sa cercetez si forumul dar nu stiu in ce masura o sa reusesc sa aflu tot pana maine, poimaine. Daca mi-ati putea spune si cat costa o bara fata pe la dezmembrari sau niste preturi.
              Va multumesc

              Comment


              • #82
                Salutare.....am si eu cateva chestii de lamurit cu anume persoane care lucreaza pe la companiile de asigurari !
                Sa incepem..! In urma cu 2ani...sau mai putin...exact numai stiu...am avut masina parcata in fata casei...dupa care a intrat o duba fiat ducato in ea ( avariata partea dr spate-portbagaj,aripa,stop,bara,ochelar stop,luneta sparta,roata de rezerva a trebuit sa o dezumflu complet pt a o scoate din locul ei)...rezultand ca si panoul spate a fost destul de avariat ! Bun...acestea s-au reparat pe asigurarea dubei..insa, acum am coltul spate dreapta al masinii acoperit cu mastic alb (nicidecum reparata) si plin de rugina si vopseaua de sub chederul portbagajului se cojeste ! (rugina pe tot spatele) ..Intrebarea mea..este..mai am oare vre-o sansa sa o pot baga la reparat ?? sa pot inlocui panoul spate ? Asta ar fi o problema..

                A doua intrebare este: De-a lungul timpului masinii i s-au adunat mici lovituri pe partea de caroserie. (voi adauga poze cu loviturile) ..Acestea le pot repara pe casco ?? Chiar daca va trebui sa platesc franciza? (valabil si in intrebarea de mai sus) ??... CASCOU-L imi poate inlocui 2jenti de aliaj ?
                Anul trecut masina a mai suferit un accident din spate in zona stopului stanga dar jos..(la nivelul numarului) pana in prezent masina sta nereparata...expirand constatarile de la politie ..etc.. Bineinteles si in acest caz caroseria masinii de sub bara este contorsionata , voi putea sa o repar si pe aceasta cumva cu asigurarea , eventual casco ? NEXT POZE
                Mai am vre-o sansa sa repar complet masina ?!
                Multumesc si astept un sfat
                Attached Files
                My turbo lag, give your MPI, a chance

                Comment


                • #83
                  la ce societate ai asigurarea casco facuta? bineinteles ca se pot repara loviturile caroseriei. trebuie sa vina societatea sa constate si sa precizati cum s-au facut. ref la jenti, trebuie sa stiti ca nici o societate nu asigura anvelopele si jentile - mai ales daca nu au fost avariante ca urmare a unui accident. referitor la coltul spate dreapta al masinii acoperit cu mastic alb (nicidecum reparata) si plin de rugina si vopseaua de sub chederul portbagajului se cojeste ! (rugina pe tot spatele) ..Intrebarea mea..este..mai am oare vre-o sansa sa o pot baga la reparat ?? sa pot inlocui panoul spate ? - daca este o urmare a accidentului de acum 2 ani, si a reparatiei de atunci.....nu cred sincer ca sunt sanse de reparat pe casco - poate fii considerat ca uzura a masinii.
                  daca mai ai si alte nelamuriri.....nu ezita. sau indrumare, un nr de tel pt constatarea daunei..... oricand

                  in cazul in care ai fost lovit si se apeleaza la formularul de contatare amiabila, este bine sa ai la tine, cand te duci sa deschizi dosarul de dauna, urmatoarele acte: partea originala a formularului de constatare, copie dupa rca-ul vinovatului, copie dupa permisul de conducere al vinovatului, copie dupa buletinul vinovatului.
                  Last edited by Rca-ieftin; 9 March 2011, 13:20. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #84
                    La Groupama..am asigurarea....pai faza ar fi ca accidentul pe partea stanga (colt spate stanga) este nereparata ..neconstatata...Acolo "va" fi reparata iar in partea opusa nu...
                    In ambele cazuri este vb despr deformarea accentuata a caroseriei ...si cred ca normal se impune inlocuirea acesteia ...pt ca acolo nu are cum sa "se traga" de fier cum se mai obisnuieste..(parerea mea) Pot avea sanse cu "metoda romaneasca" la agentul constatator ? ( $$$ ) ? sa treaca la inlocuit complet panou spate?
                    My turbo lag, give your MPI, a chance

                    Comment


                    • #85
                      am si eu o intrebare pentru cunoscatori.

                      cat pot amana legal plata unei daune pe rca o companie de asigurari (in speta ASTRA) daca pagubitul are toate actele in regula , inclusiv proces verbal de la politie ?

                      ps: dosarul este la departamentul de control astra in vederea efectuarii investigatiilor necesare. am inteles ceva de 90 de zile , dar de la ce data ?
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #86
                        Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de dauna, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei.

                        Dacă asigurătorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și păgubitului, în termen de 10 zile de la data avizării daunei, intenția de a desfășura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizării daunei. Asigurătorii RCA au dreptul să efectueze propriile investigații indiferent dacă accidentul a fost protocolat prin Proces verbal al Poliției sau prin formularul Constatare amiabilă de accident.

                        Comment


                        • #87
                          am o dauna la logan...banuiesc ca va fi dauna totala. mi-a derapat spatele pe valea jiului si n-am reusit sa o redresez decat in vreo 2-3 parapeti de beton.

                          avariile se prezinta asa: prag stanga infundat si zgariat in dreptul portierei fata si aproape inexistent la portiera spate, usa spate stanga partea inferioara, aripa spate stanga partea inferioara franjuri, portbagajul de abia se deschide, in fata capota, masca, bara, faruri, proiectoare, radiator, radiator AC, jentile indoite amandoua, directia varza, ambreiaj in pioneze, cutia de viteze nefunctionala. capota n-am reusit sa o ridic sa vad ce inauntru, si nici ce mai e pe dedesubt.

                          daca e dauna totala...in contract se specifica ca sumele, despagubirea, intra in contu bancii si ca din suma asigurata scade epava si ratele pana la final.
                          epava....e o suma anume, un X% calculat de inspectoru de daune, sau cum e treaba? CASCO e la groupama, fara franciza

                          Comment


                          • #88
                            Salutare !
                            In primul rand - Societatea GroupAma , are produsul de CASCO TOTALPLUS , ce acopera -DAUNELE PRODUSE NUMAI LA JANTE ,CAPACE DE ROTI , ANVELOPE - si nu neaparata datorate unui accident !!!

                            In al doilea rand , in medie, pe an , valoarea unei masini scade cu 25% -aici ma refer la LOGAN ( sunt alte tipuri de masini care-si pastreaza valoare mai mult , dar aici e alta discutie )!
                            Oricum , din momentul in care o masina a iesit de pe poarta reprezentantelor auto , indiferent de numarul de Kilometrii parcursi , valoarea masinii scade cu 15%
                            Inchei Orice Tip de Asigurari !

                            0740510556

                            Comment


                            • #89
                              aaaaaaaa.....si cu ce ma ajuta pe mine postul tau? in afara de faptul ca are in el o minciuna cat casa? referitor la CASCO groupama....cauta la ei pe site sa vezi cate tipuri de CASCO au acum, in 2011(eu am contract cu ei din 2006) si ai sa vezi ca Total plus, acopera toate daunele inclusiv jenti si anvelope.

                              dar nu asta era ideea...pe mine ma intereseaza metoda de calcul a epavei. e standard sau se negociaza?

                              Comment


                              • #90
                                eu stiam ca e standard. 25%
                                uite cum se calculeaza :
                                valoarea despagubirii=suma asigurata (o ai in contract) - 25% din suma asigurata epava - ratele ramase de platit pana la sfarsitul contractului - franciza(poate fi de la 0 sau de obicei 100E pana la 10% din suma asigurata). de obicei contractul e anual si suma asigurata scade anual pt uzura si vechimea masinii.

                                daca valoarea despagubirii e mai mica decat mai aveai tu de achitat la banca , ramai cu epava si platesti diferenta. daca e mai mare teoretic ar trebui sa-ti dea banca diferenta tie. practic ...
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google