Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi am reinoit polita casco la Omniasig;350E.Valoare masina asigurata 5500E.Asta e...
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • eu inchei cu fratii zapada din braila ca-n ei am toata increderea si nadejdea ) glumesc. eu am casco la groupama.

      Comment


      • acum am la astra,al doilea an consecutiv.
        am avut si la bcr asigurari.
        am avut incidente si accidente.concluzia:toti sunt o apa si un pamant.cand le dai le fata vaca,cand iti dau le moare vitelul.una peste alta e bun casco ca iei ceva,nu tot, dar iei,si ar fi bine sa nu ajungem sa apelam la el.

        Comment


        • asigurarea la tiriac expira luna viitoare a costat 1400 ron in 4 rate fara franciza . am avut un incident vopsire bara spate zgariata in parcare sa vedem daca o sa imi creasca polita daca o reinoiesc tot acolo. valoare asigurata 34000 ron

          Comment


          • Originally posted by COS.T View Post
            acum am la astra,al doilea an consecutiv.
            am avut si la bcr asigurari.
            am avut incidente si accidente.concluzia:toti sunt o apa si un pamant.cand le dai le fata vaca,cand iti dau le moare vitelul.una peste alta e bun casco ca iei ceva,nu tot, dar iei,si ar fi bine sa nu ajungem sa apelam la el.
            Stimati colegi, urmarind framantarile voastre m-am decis sa pun aici cateva informatii in cunostinta de cauza, in speranta ca vor ajuta pe cineva in viitor.
            Spun in cunostina de cauza deoarece activez in domeniul asigurarilor ca BROKER de mai bine de 6 ani, perioada in care m-am confruntat cu o multime de situatii.
            Problemele dezbatute aici au un numitor comun si anume lipsa de informare. O lipsa de informare mult mai profunda decat pare la prima vedere. Va voi demonstra.
            Insa inainte de asta vreau sa clarificam cateva notiuni:
            agent de asigurare = angajatul unei companii de asigurari
            broker= consilier in asigurari care are in portofoliu toate societatile de asigurari
            Incep cu o intrebare. Ce este o asigurare (RCA, CASCO, pentru locuinte, de viata, etc)?
            Raspunsul il avem in noi chiar daca nu stim sa il exprimam in cuvinte. O asigurare este o PROMISIUNE. Promisiunea ca daca in viata mea se produce un eveniment, o anumita societate de asigurari, contra unei sume de bani, imi preia riscul. Dar atentie.... doar acel risc pentru care platesc. Asiguratorii nu sunt societati de binefacere. Sunt societati infiintate ca sa produca profit pentru actionari.
            Si atunci de unde stiu eu de la cine si ce produs sa cumpar? Vrei un CASCO... e foarte simplu o sa spui...merg si intreb in prima agentie de asigurari. Cunoastem cu toti raspunsul pe care il vei primi. “Noi avem cel mai bun(ieftin, complet, etc) CASCO !’ Daca esti impulsiv sau optimist inchei polita pe loc. Dar daca esti circumspect? Mergi la urmatoarea agentie. Si de aici incepe circul…. Si astia au cel mai bun CASCO. Mergi la alta…si astia au cel mai bun CASCO. Esti in ceata…. Vii acasa si incepi sa cauti pe internet. Ceata este si mai groasa ca inainte. De ce? Pentru ca nu exista ceea ce cauti. Pentru ca nu exista produsul perfect. Exista numai produsul de care ai nevoie. Si cum stii de ce ai nevoie? Ai 2 metode: te apuci de citit totul despre asigurarea pe care o doresti… de unde gasesti aceste informatii sau acorzi increderea ta unui broker. De ce unui broker? Pentru ca avand posibilitatea de a lucra cu toate companiile poate fi impartial si te poate sfatui ce sa alegi. Un broker castiga bani primind comisioane de la societatile de asigurari. Ori cumperi printr-un broker ori direct la o societate pretul este acelasi, in sensul ca nu plateti mai mult ca ai ales sa lucrezi cu el. In general nivelul de comisionare este simtitor egal la toate societatile deci nu ar trebui sa ai suspiiciuni ca te directioneaza catre o companie din motive personale. Pot exista si aceste motive insa generate de lipsa de cunoastere a tuturor produselor. Sunt si printre noi si superficiali si incepatori. Ca peste tot.
            Ce poate face un broker pentru tine? Sa cauti impreuna cu el produsul de care ai nevoie. Sa iti explice ce acopera acesta si ce excluderi are. Cat te costa. Si de ce te costa atat. In general in pretul asigurarilor auto un rol important in au si datele personale ale proprietarului (varsta, aria unde locuieste, daca e bugetar sau nu, daca are copii minori sau nu, etc).
            Dar poate mai mult decat sa iti ofere o solutie la problema ta, un broker are un rol definitoriu post vanzare…sa aiba grija de clientul lui. Sa il protejeze de abuzurile unor functionari ai asuguratorilor care au si ei sefii lor cu directive clare de a reduce nivelul platilor pentru despagubiri.
            De aceea ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte de a cumpara o asigurare de la un supermarket. Cand vei avea probleme, tinerica de acolo ti le va rezolva? Pe ea o vei suna? Ea te va consilia si proteja? Dar agentul de asigurare? Te va consilia el impotriva propriei companii?
            Dar cum poate un broker sa va protejeze? Am scris mult acum. Cu scuzele de rigoare in masura in care am starnit interesul cuva o sa mai scriu si cu alta ocazie.
            Mult noroc va urez in jungla urbana.

            Comment


            • 320 euro/an in 4 rate, fransiza 100euro/eveniment, suma asigurata 5000 euro(sau 5500 nu mai tin minte sigur si n-am polita in apropiere) la BCR. A fost reinoire a politei iar anul trecut nu am avut daune.
              Sper sa nu fiu nevoit sa apelez la ea sau daca va fi nevoie sper sa se comporte ca acum vreo 4 ani cand am avut tot la ei si am avut ceva "bucurii" dar s-au miscat decent si fara strambat din nas.
              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

              Comment


              • @god: eu am facut un casco la Astra la un Logan 1.4 din 2007 varianta Laureat (initial 9000E parca) cu fransiza 0 si a iesit undeva la 220-230 de Euro/an.Mult mai convenabil
                sigpic

                Comment


                • Masina o am de prin decembrie, si mi-am facut casco la Omiasig, si RCA la Astra, din pacate trebuie deja sa ma folosesc de polita CASCO, mi-au spart masina fortand butucul soferului. Ma costa 76euro(aprox 330 lei) pe trimestru. Am uitat sa mentionez, am cumparat masina noua si am ales modelul 1.2 16V model Preferance.
                  1.2 16V - 75 de armasari la vale sau 75 de gloabe la deal

                  Comment


                  • Si la ce suma este asigurata ?
                    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                    Comment


                    • Ehee... Astazi am incheiat prima polita CASCO , la un Logan MCV 1.6 la societatea CARPATICA ! ))) 200EURO /an - CASCO "COMPLET " - cu tractare , inundarea motorului , pierderea cheilor ,s.a.m.d.
                      Sa vedem ce fel o sa fie la despagubire !
                      Cerinta clientului - nu si optiunea mea ) !
                      Inchei Orice Tip de Asigurari !

                      0740510556

                      Comment


                      • Originally posted by aditzugl View Post
                        Ehee... Astazi am incheiat prima polita CASCO , la un Logan MCV 1.6 la societatea CARPATICA ! ))) 200EURO /an - CASCO "COMPLET " - cu tractare , inundarea motorului , pierderea cheilor ,s.a.m.d.
                        Sa vedem ce fel o sa fie la despagubire !
                        Cerinta clientului - nu si optiunea mea ) !

                        ce fransiza ai ?
                        sigpic
                        Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                        Comment


                        • Pe scurt.....Laureate 2007 : polita casco la ASTRA = 770 lei/an la valoarea asigurata de 5000 euroi, franchiza 0, cu de toate - furt, vandalism s.a.cu asigurare si pe jante aliaj, cd-ul Sony, instalatia de gaz, senzori parcare.... ! Bunisoara,nu ? RESPECT !
                          Last edited by eugenio_23; 30 March 2012, 23:40.
                          LOGANIST CONVINS !!!

                          Comment


                          • 1 - Clientul nu are nici o fransiza ! Politica lor - avand in vedere , imaginea ...mai putin satisfacatoare prin care au trecut in ultima perioada , au decis sa-si schimbe obiectivele . Si nu stiu daca ati observat , dar au marit preturile ajungand la valori mai mari fata de alte societati , mai consacrate . Numai vor sa ofere doar preturi mici , ci si calitate ..etc..etc..etc. !

                            2- Casco la Astra -> presupun ca este Casco Econom , la un pret asa de mic !

                            Succesuri !
                            Inchei Orice Tip de Asigurari !

                            0740510556

                            Comment


                            • anul doi de casco la ardaf . primul a fost la tiriac. acum cica sunt uniti cu generalii . 920 ron an asiguarare pe 7100 e fara franciza dar si fara vandalism . am ceva zgarieturi si un pic aripa stanga spate infundate . sa vedem cum o rezolv la ardaf . ceva sfaturi cam cat ar valora reparatia ?

                              Comment


                              • Incheiat azi asigurarea Rca la motorul de 1.2cmc.Am ales la Uniqa.Pret 313 pe un 1AN.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google