Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am fost nevoit de multe ori sa iau taxiul, din motive de "consum".
    dar cand iau un taxi, daca nu sunt singur ( eu nu sunt nazuros ), ma uit in ce masina ma urc. nu ma urc intr-o masina plina de rugina si cu aspect jalnic si apoi sa ma astept
    ca la interior sa fie tip-top.
    prietenul meu avea masina tot timpul curata, dar nu prea avea clienti ca avea o solenza. de cand si-a luat logan face treaba bine de tot. masina, la fel de curata, fiind ale lui si licenta si masina.
    daca oamenii n-ar mai lua rable, ca apoi sa se planga, astea ar disparea.
    e vorba de selectie naturala.
    recunosc ca si eu sunt usor rasist, si daca ai venit din concediu de la mare si faci taximetrie, e probabul sa te ocolesc
    inainte sa te urci, nu vezi daca taximetristul are slapi si maieu ?! sau cat de curat pare ?

    Comment


    • Pai tocmai ca vad. D-aia am zis ca prefer sa merg pe jos 5 km.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Originally posted by alinn28 View Post
        Problema care se pune este simpla, soferii de Uber platesc taxe la stat din banii incasati? .
        Cu uber nu poti sa castigi bani i sa resetezi ceasu'. Toti banii castigati astfel sunt contabilizati si "inregistrati". Doar daca clientul iti lasa în plus 2-3-5 lei poti sa zici ca "de aia nu stie fiscul". Unii taximetristi au zile întregi în care "n-au castigat nimic" în cele 12-14 ore/zi.

        Comment


        • E greu de crezut ca cei cu Uber platesc impozit pe banii primiti dar in fine, nu stiu, nu am folosit si nu mai comentez pe tema asta, insa putem comenta pe alta tema: nu ai voie sa transporti persoane fara licenta. Cu alte cuvinte daca eu am serviciu si dimineata sau seara iau si pe altcineva cu mine nu cred ca s-ar supara nimeni si nici politia nu-mi poate da amenda(pt asta a fost creat Uber din pmdvd), in schimb daca eu nu am serviciu si fac asta intentionat nu mai este ok si sunt de acord sa fie amendati, si amenda din cate stiu nu e in niciun caz mica. De exemplu eu mai luam cateodata oameni la autostop dar de cand cu nou alege cu amenzi uriase nu mai iau pe nimeni.

          Comment


          • @Fanez: da, la uber toti banii raman neimpozitati.
            tocmai de asta e un scandal international.
            in italia, parca, au fost scosi in afara legii prin decizie judecatoreasca.

            Aplicaţia s-a lansat acum patru ani şi este activă în 37 de ţări. Intră în articol pentru a vedea de ce sunt taximetriştii atât de supăraţi şi care este răspunsul Uber. În 2…


            bine le-au facut.



            "În mai multe ţări din UE, Uber a fost acuzată însă că oferă servicii fără a plăti taxe şi licenţe de transport precum companiile de taxi, cele mai violente proteste împotriva companiei online având loc în ţări precum Spania sau Franţa. În Paris, doi manageri ai Uber au fost reţinuţi pentru că ar fi ascuns documente importante pentru anchetă. (Adrian Seceleanu)

            Şi în România au existat discuţii, inclusiv în Parlament, despre legalitatea serviciului Uber, fără a determina o întrerupere a activităţii. Uber a primit amenzi în ţări ca Bulgaria sau Ungaria. Compania americană a anunţat ieri, de altfel, lansarea unui nou serviciu în Bucureşti, uberFAMILY, prin care pasagerii pot comanda o maşină echipată cu un scaun pentru copii care au între 9 şi 18 kg

            ia uite ce de taxe platesc. uite cine e general manager operational.

            Compania americană Uber, cel mai valoros start-up din lume în acest moment, a recrutat-o la începutul acestui an pentru poziţia de general manager al operaţiunilor din România pe Nicoleta Schroeder (Diaconu), care este fiica lui Gelu Ştefan Diaconu, preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF).
            Last edited by B997NDL; 30 November 2016, 18:31. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Guvernul de la Budapesta le-a interzis diplomaților maghiari să participe la ceremoniile dedicate Zilei Naționale a României, 1 Decembrie.
              Pe bune? E posibil sa cobori pana la acest nivel?

              Sursa.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • de ce ti se pare atat de deplasat ? noi daca am considera ca e pamantul nostru, cum am proceda ?
                pe la 960 cand au venit ungurii cam ce crezi ca era pe aici ?
                ia uite harti... imperiul bulgar la 850 si pecenegii pe la 960.
                sa zicem mersi ca n-au bulgarii pretentii. cred ca au deja prea multi castraveti.
                Attached Files

                Comment


                • Pai ce pretentii ?? a fost pamant cucerit , s-au dat razboaie pentru detinerea lui!! au pierdut batalia , pa si la revedere!! sa stea pe peticul celalalt de granita actuala.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • ce razboaie s-au dat ? si ce razboi au castigat vreodata romanii ?
                    a fost un aranjament politic.
                    deci transilvania e de doar 100 de ani a romaniei. in rest... oha.
                    vad ca a fost si a bulgarilor. si noi mai vorbim cu condescendenta despre ei...
                    in afara de imperiul lui iulian, imparatul tiganilor, noi ce imperiu am avut ?!
                    poate mai instaureaza si salam unul...

                    Comment


                    • Nedelica, suntem in Europa anului 2016.
                      Cu Ungaria avem incheiat de 20 ani un tratat de buna vecinatate.
                      (2) Pãrţile contractante vor respecta, în relaţiile reciproce, precum şi în relaţiile cu alte state, principiile înscrise în Carta Naţiunilor Unite, în Actul final de la Helsinki, în Carta de la Paris pentru o noua Europa şi în alte documente ale Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa, precum şi celelalte principii şi norme general acceptate ale dreptului internaţional.
                      [...]
                      ART. 3
                      (1) Pãrţile contractante reafirma ca se vor abţine, în relaţiile lor reciproce, de la ameninţarea cu forta sau folosirea forţei, fie îndreptate impotriva integritãţii teritoriale sau a independentei politice a celeilalte pãrţi contractante, fie în orice alt mod incompatibil cu scopurile Organizaţiei Naţiunilor Unite şi cu principiile Actului final de la Helsinki. Ele se vor abţine, de asemenea, de la sprijinirea unor asemenea acţiuni şi nu vor permite unei terţe pãrţi sa foloseascã teritoriul lor pentru comiterea unor activitãţi de acest fel impotriva celeilalte pãrţi contractante.
                      Cum adica sa nu mi se para ciudat, ca la nivel de guvern sa se produca asemenea manifestari? Inteleg sa apara acte de genul din partea unor miscari, partide oculte, nu la nivel superior.
                      Pur si simplu nu se face asa ceva, decat daca te afli in razboi cu un stat.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        ...
                        pe la 960 cand au venit ungurii ....
                        De ce n-o iei si tu macar de la anul 0 (A.D.)?
                        Tot propaganda comunista iti vine mai la indemana

                        Comment


                        • turcii le-au doborit un avion rusilor. le-au omorit oamenii si acum Erdouan sau cum ii zice si dictatorului ala da mana si vorbeste cu Putin (alt dictator). Ungurii " le-au interzis diplomaților maghiari " sa participe la ziua Romaniei pentru ca acum 100 de ani ... , dar noi ii lasa sa vorbeasca limba lor in romania , sa aiba inscriptii si steaguri si denumirile localitatilor sunt bilingve . Mai bine le-am taia limba graitorilor unguri in Romania sa nu mai fie discriminati , dar eu is convins ca nu oamenii de rand is problema. astia mici din sate si orase is indoctrinati , ca si noi. jocurile se fac undeva in spate.

                          ps:ndlica sa stii ca armata romana a ajuns in Budapesta (de 2 ori parca), dar armata ungara ...


                          ar fi frumos sa sarbatorim cu fast 100 de ani chestia asta. sa-i vad atunci cum nu le convine.
                          Last edited by Costi-bc; 2 December 2016, 00:21. Reason: Automerged Doublepost
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            De ce n-o iei si tu macar de la anul 0 (A.D.)?
                            Tot propaganda comunista iti vine mai la indemana
                            tocmai ca ai fost mintit de comunisti pana acum.
                            batalia de la rovine...rahat. nici nu exista in cartile de istorie turcesti, doar ca le-am platit bir sute de ani. noi am gasit o batalie, cre nici aia nu e 100% clara.

                            Originally posted by Costi-bc View Post
                            ps:ndlica sa stii ca armata romana a ajuns in Budapesta (de 2 ori parca), dar armata ungara ...
                            o singura data, si si atunci erau confuzi.
                            ungurii au detinut transilvania vreo 900 de ani, deci de 9 ori varsta romaniei, nu a valahiei, moldovei etc... america are o istorie de 400 de ani si se bat cu caramida in piept.
                            bozgorii de ce nu s-ar simti indreptatiti dupa 900 de ani ?!

                            iar armata ungara a fost in imperiul austro-ungar care a controlat vreo 80% din europa la vremea lui.
                            Last edited by B997NDL; 2 December 2016, 00:39. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Acum vorbim de turci. Ok. Cate manastiri a construit Stefan cel Mare, atatea batalii a avut el cu turcii castigate.
                              ungurii au detinut transilvania vreo 900 de ani
                              Au fost tolerati aici din ospitalitate pentru musafiri.
                              Last edited by Fanez; 2 December 2016, 00:42.

                              Comment


                              • lasa-ma cu propaganda comunista. turci ne-au ..... sute de ani, si tu imi zici de doua batalii castigate cu smecherii ?
                                vrei sa vezi mari batalii ? uite aici
                                40 000 de macedoneni impotriva a 200-250 de mii de persi.

                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                                Originally posted by Fanez View Post
                                Au fost tolerati aici din ospitalitate pentru musafiri.
                                foarte tare

                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Nedelica, suntem in Europa anului 2016.
                                Cu Ungaria avem incheiat de 20 ani un tratat de buna vecinatate.
                                se pare ca nici rusia nu mai e multumita de nicio intelegere.
                                si pana la urma de ce ar fi, daca stie ca poate ocupa jumatate din europa intr-o saptamana ?! si vai de buna vecinatate....
                                Last edited by B997NDL; 2 December 2016, 00:56. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google