Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In motorina se pune un procent de 5% de biodiesel. E reglementare UE; sau asa cred.
    "Motorina din gradina" i se mai spune; funny nu?
    Last edited by IancuMIC; 17 February 2017, 13:19.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Acum 10 ani se spunea ca "biodieselul va inlocui motorina in 10 ani". Nu cred ca se castiga din biodiesel cat se castiga din motorina. [emoji6]

      Comment


      • Povesti ecologiste.
        Ca sa acoperi nevoia actuala de carburant cu biodiesel, ar trebui ca pe terenurile agricole sa pui numai porumb, soia si rapita.
        Nu mai mancam nimic, dar macar ne plimbam.

        Comment


        • Bine ca nu se mai fac motoare diesel pentru autoturisme. Unele tari interzic circulatia lor.
          Am auzit spunandu-se ca motorina, desi scoate mai mult fum, e mai putin nociva ca benzina. Mai nou, se zice ca nu e asa.

          Comment


          • Persoane influente, dar si familii de rromi au cumparat case in centrul Timisoarei la pret de chilipir - dosar DNA cu prejudiciu de 40 de milioane de euro
            Primarul Timisoarei, Nicolae Robu, si fostul edil al orasului Gheorghe Ciuhandu sunt acuzati de procurorii DNA ca au deposedat ilegal statul de aproape 1.000 de imobile aflate in centrul vechi al Timisoarei, prejudiciul total ridicandu-se la peste 40 de milioane de euro.

            Asta era spusa de ProTV de acum vreo 2-3 ani, la Romania te iubesc!
            In presa scrisa am citit mai dedemult de clanul Carpaci.

            Probabil ca de acolo a aflat si DNA.

            Nicio surpriza. Toti puscariabilii au aceeasi parere.
            Fostul primar a fost de parere ca infractiunea de abuz in serviciu ar trebui reanalizata.




            Studentii vor calatori gratuit cu trenul doar pe distantele dintre localitatea de domiciliu si cea in care studiaza, arata un amendament avizat de Comisia de Buget, cu privire la legea de aprobare a ordonantei Guvernului care a introdus aceasta facilitate de la 1 februarie.
            Studentii vor calatori gratuit cu trenul doar pe distantele dintre localitatea de domiciliu si cea in care studiaza, arata un amendament avizat de Comisia de Buget, cu privire la legea de aprobare a ordonantei Guvernului care a introdus aceasta facilitate de la 1 februarie.

            Mi se pare normal. Nu trebuie data gratuitate ca studentii sa poata face turul Romaniei, in conditiile in care un om cu salariul minim pe economie trebuie sa dea aproximativ 200 de lei pe un drum dus intors Iasi-Bucuresti.
            Last edited by mr.K; 17 February 2017, 15:13.

            Comment


            • Mi se pare normal. Nu trebuie data gratuitate ca studentii sa poata face turul Romaniei, in conditiile in care un om... trebuie sa dea aproximativ 200 de lei pe un drum dus intors Iasi-Bucuresti.
              Foarte corect.

              Comment


              • Originally posted by Cherubino View Post
                N-am stiut de chestia asta cu colectarea uleiului uzat la Mol (culmea e ca am o bezinarie Mol la 300 m de bloc). O sa-l duc acolo, ca de fiecare data cand folosim ulei ma gandesc la cum as putea sa fac sa nu-l mai arunc.
                Iancu, multumesc pentru informare.

                Late edit: Cred ca m-am bucurat degeaba. In lista benzinariilor Mol participante la program nu figureaza si cea din Petrosani.
                Merge pe gardul din scandura...da culoare.....inainte fa o zeama bordeleza, sulfat de Cu, apa, aracet...dai pe gard cu ea pt alungarea "mustelor", dupa ce se usuca, dai cu ulei.
                PS
                Solutia este pt gardul ala de la tara, impotriva "porcilor". (sa nu va ganditi la PSD)
                Last edited by Oti; 17 February 2017, 16:09.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • In uleiul ala nu trebuie sa fi prajit carne; altfel iti mananca cainii gardul
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Dai si tu numai cu uleiul in care ai prajit cartofi.

                    Comment


                    • Vine primavara.
                      Asta mi-a trecut prin cap, cand am vazut prognoza pentru zilele urmatoare.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Stiu pe cineva care foloseste uleiul de la motor pentru dat pe gard primavara si toamna. De fiecare data cand ne vedem ma intreaba daca am schimbat uleiul.
                        Nenea Iancu, mananci multi cartofi prajiti... [emoji1]

                        Comment


                        • Exista solutii mult mai eficiente sa pastrezi un gard. Dupa 3 ierni e ca nou.
                          Mai, ce sa spun? Cand eram mai tinerel mancam mai des; acum s-au mai schimbat optiunile.
                          Attached Files
                          Last edited by IancuMIC; 17 February 2017, 21:58.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Sunt solutii eficiente dar nu prea gratis
                            Pentru unii, sa-si varuiasca pomii gratis e un motiv de bucurie. Daca si gardul il intretii tot gratis... iti mai raman bani si pentru o zugraveala.
                            Parerea mea e ca nu e necesar sa dai cu ulei pe gard de doua ori pe an, dar cu ocazia asta te mai intalnesti cu un vecin, te vede muncind, te mai tine de vorba... etc.
                            Probabil e o forma de sustragere de la alte treburi casnice.
                            Last edited by Fanez; 17 February 2017, 22:20.

                            Comment


                            • Uriașă victorie a societății civile. Schweighofer pierde certificarea FSC

                              Daniel Befu
                              Zi mare pentru societatea civilă și pădurile din România. Certificatorul Forest Stewardship Council (FSC) a anunțat* că a decis să se disocieze de cel mai mare procesator de bușteni al Europei, Holzindustrie Schweighofer. Decizia făcută publică astăzi, reprezintă o recunoaștere pentru munca activiștilor de mediu, atât Agent Green, cât și WWF sau România Curată, care au denunțat în numeroase rânduri practicile agresive ale concernului austriac Holzindustrie Schweighofer, care în lăcomia de a toca cât mai mult lemn în fabricile sale, era dispusă să cumpere inclusiv arbori proveniți din Parcuri Naționale, din păduri virgine, precum și, se pare că și lemn ilegal. În plus decizia survine la puțin timp după ce Gerald Schweighofer, patronul Holzindustrie, tocmai reclamase la Soros organizațiile neguvernamentale ce făceau campanie împotriva practicilor sale, între care România Curată și De-Clic.

                              Dupa cateva luni sub observatie, Schweighofer a*pierdut definitiv certificarea pentru lemnul procesat de grupul austriac Schweighofer, după ce activiști din trei țări (Germania, Austria și România) au înmânat o petiție semnată de peste 250.000 de cetățeni directorilor FSC. Reexaminarea pe viitor a certificariie este posibila doar pentru alte tari.

                              În urma acestei decizii, lemnul tăiat ilegal din pădurile României nu va mai fi certificat și nu va mai putea fi vândut sub marca FSC pe piețele internaționale. FSC a anuntat ca va fi activ in Romania si a incurajat Schweighofer sa continue sa isi imbunatateasca practicile. Grupul austriac angajeaza peste 3000 de oameni in tara noastră.
                              Zi mare pentru societatea civilă și pădurile din România. Certificatorul Forest Stewardship Council (FSC) a anunțat  că a decis să se disocieze de cel mai mare procesator de bușteni al Europei, Holzindustrie Schweighofer. Decizia făcută publică astăzi, reprezintă o recunoaștere pentru munca activiștilor de mediu, atât Agent Green, cât și WWF sau România Curată, care …

                              Comment


                              • ...era dispusa sa cumpere inclusiv arbori proveniti din Parcuri Nationale, din paduri virgine, precum si, se pare ca si lemn ilegal...
                                ...
                                În urma acestei decizii, lemnul taiat ilegal din padurile României nu va mai fi certificat si nu va mai putea fi vândut sub marca FSC pe pietele internationale. ...Grupul austriac angajeaza peste 3000 de oameni in tara noastr.
                                Daca era parc national si padure virgina, nu era automat ilegal sa tai de acolo?
                                Deci pana acum, lemnul taiat ilegal era certificat si putea fi vandut.
                                La sfarsit arunca harneala cu "cream locuri de munca". Acum ca vor taia mult mai putin, au nevoie de 3000 de oameni in plus.
                                Last edited by Fanez; 18 February 2017, 15:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google