Logan - antifonare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan - antifonare

    La mareata Dacia 1310 stiu ca se practica antifonarea.

    La Logan am avut neplacuta surpriza sa ascult fiecare fir de nisip si fiecare pietricica ori crenguta cum se plimba pe sub masina.

    La fratele francez al Loganului (Clio Symbol am in minte) nu se aud asemenea lucruri.

    Senzatia creata e de fragilitate.

    1. E normal? adica... "asa e la toti"?

    2. (indiferent de raspunsul de la intrebarea 1) Stiti careva pe unde se poate antifona masina in Bucuresti? Presupune ceva riscuri? (sa strice vopseaua originala ori altceva)

    Multumiri anticipate
    Logan KissFM 1.5 dC
    B-79-MEF

  • #2
    si la mine se aude ... acum cat de tare depinde de fiecare. de ex. ieri un mecanic de la o firma de service din arad imi spunea ca el nu aude nimic batand cand pe mine zgomotul ma scotea din minti ... si l-am plimbat vreo 3-4 km
    nu stiu nimic despre antifonare, dar sincer mi-ar placea si mie sa aud mai multe. Si as vrea sa aud si daca in urma operatiilor de antifonare poti sa iti pierzi garantia
    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

    Comment


    • #3
      Clar... ma apuca toti dracii cand merg mai pe marginea din dreapta a benzii (acolo fiind mai mult praf de obicei) si aud cum susura tarana pe acolo.
      Ma face sa ma gandesc: "Chiar asa de subtire e tabla aia?" sau "Intre mine si tarana aia e doar o bucata de tabla si nu fier gros?"
      Logan KissFM 1.5 dC
      B-79-MEF

      Comment


      • #4
        Aceeasi problema o am si eu...ma rog poate ca nu se aude chiar si nisipul de sub masina dar va pot spune sincer ca atunci cand trec cu masina pe piatra cubica din zona statuii aviatorilor, pana unde se termina pavajul cu cubica, innebunesc imi bubuie pur si simplu capu la viteze mai mari.....daca cineva stie cam pe unde se poate face antifonarea fara a se pierde stiu si eu garantie sau a se degrada vopseaua sau alte prb il rog sa ne spuna si noua.

        Comment


        • #5
          Poate va ajuta cu ceva:

          Desi stiu ca insonorizarea podelei se face la exterior si cu rol anticoroziv.

          Comment


          • #6
            Nu tabla este de vina si subtire ci pur si simplu insonorizarea care nu pra este de fapt ,fac economie astia .
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #7
              am observat la unele masini (straine) la rotile din spate au ca o mocheta pusa pe contra aripa, care amortizeaza lovitura pietricelelor... o fi asa greu de montat si la logan?

              Comment


              • #8
                @mihai.gigi ,foarte tare mersi mult de link

                Comment


                • #9
                  Foarte foarte tare felicitari pentru munca depusa. sunt sigur ca si rezultatele sunt pe masura.
                  Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

                  Comment


                  • #10
                    Bvbv.... astept sa zici rezultatele dupa ce scoti masina din garaj :P
                    Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                    www.upgradefaruri.blogspot.com

                    Comment


                    • #11
                      NU !!!! Nu antifonati masinile. nu faceti aceeasi prostie pe care am facut-o eu !!! Ganditi-va la vara cand vor fi caldurile alea maxime cum curge antifon pe prag si pe la toate incheieturile ... ....si miros ce e prin inauntru dupa ce o faci ,..io am scapat de scurgeri si miros dar dupa vreun an aproape 2 . Lasati masina asa cum e ea. pt insonorizare folositi altceva nu antifon !!! Se mai duscuta pe aici pe undeva de insonorizare
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Ai dreptate cu mirosu.eu miam antifonat un break si apoi ma dadea afara din masina din cauza mirosului

                        Comment


                        • #13
                          La ce lai dat?La pensula sau la pistol?Mam hotorat sa ii fac si eu chiar daca mor de cald sau miros.

                          Comment


                          • #14
                            Cu pistolul se da mult mai bine,intra antifoniu in toate colturile,e mai subtire, dar dai mai multe straturi...
                            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                            Comment


                            • #15
                              @danni : cu pistolu ca mi-a bagat prin toate coltzisoarele. Sfatul meu e sa nu o faci. las-o asa ca nu se intampla nimic. daca o antifoneziiti faci numai nervi . sa zicem ca lucrul bun e ca iti baga pe sub masina pe acolo unde nu o speli zi de zi ;)
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google