Nivel Ulei Scazut Relativ Repede

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Octavian___30 View Post
    Mai mult ca sigur e vorba de ~1 litru la ~10.000 km (cam asa e si la bmw).

    Logic, n-ai cum naiba la 3-4000 km sa bagi 3 litri de ulei, ar fi paguba curata (daca e sa facem un calcul pt ~30000 km....).
    1 l la 1000 Km asa scrie in carte . Dar nici unul nu consuma asa. Nemti au scris asta ca sa scape de eventualele reclamatii. Poate o sa va fac o poza la ce scrie in carte.

    Comment


    • #17
      Ce chestie, probabil ca in rodaj e treaba asta.

      PS: n-o sa-mi iau Audi dizal niciodata )))

      Comment


      • #18
        Nemtii au dat 1 litru la 1000km, dar 1000 km in regim de autostrada cu turatii mari. Daca mergi mai mult in oras consuma 1 litru la 4-5000 km. Nu va mirati, am prieteni cu Vw si Audi si deja sunt obisnuiti sa completeze cand se aprinde becu. Umbla cu uleiul in portbagaj.

        P.S. Si benzinarele si dizelache consuma la fel ulei.
        Last edited by vitriol; 21 August 2008, 10:41.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #19
          Da, asa e. La TDI-uri in manual scrie de maxim 1 L la 1.000 km, si nu in rodaj, ci oricand.
          dCi-urile consuma 500-600 ml cam la 10.000 km.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            Pai cum sa nu haleasca TDI-urile si DCI-urile ulei, cand eu le vad in trafic ca scot pacura pe espament.

            Comment


            • #21
              In general toate motoerele cu Turbo consuma ulei. Pierderile de ulei sunt pe la lagarul turbinei, al carei ax se roteste la turatii foarte mari (zeci de mii U/min), ulei care este scuipat pe esapament(sau ars de gazele supra incalzite din evacuare)

              Comment


              • #22
                Originally posted by Alex21 View Post
                Pai cum sa nu haleasca TDI-urile si DCI-urile ulei, cand eu le vad in trafic ca scot pacura pe espament.
                Fumul ala negru pe care il vezi tu nu este de la ulei, ci este de la motorina nearsa. Cind este forjat , motorina nu are suficient timp sa arda si se transforma in carbon, negru de fum. Asta numai in forje. Un motor care consuma ulei scoate fun albastru. Acel consum (normal ) de ulei se datoreaza pierderilor din sistemul de supraalimentare. Daca sunteti curiosi, desfaceti unul din furtunele de la intercooler. O sa fiti uimiti cit ulei este in admisie. Este normal. Nu este normal o cantitate mare de ulei (pericol distrugere motor)

                Comment


                • #23
                  Turbina merge in momd normal pe o perna de abur e ulei. La inceput merge pe o pelicula fina de ulei. Asta pana se incalzeste motorul. Motorul este altfel construit fata de cel pe benzina. Sa nu uitam ca la 2 minute dupa ce ai schimbat uleuil acesta devina negru . de aclo de unde se face negru acolo e si zona prin care poate sa "dispara"
                  1.5 dc

                  Comment


                  • #24
                    Atita ulei mi-a consumat mie motorul in 9000 Km. Cind am cumparat masina era pe maxim. Cantitatea consumata este normala.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      Pai mai ai 1000 km si trebuie sa ii faci revizia si implicit schimbul de ulei...Nu te speria ca a consumat ulei...Daca e intre minim si maxim e bine.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Nu mai am 1000 km, mai am 6000 km pana la revizie. Din martie 2008 revizia la diesel se face la 15000, iar la benzina 20000. Consumul de ulei este cel normal. Absolut toate motoarele consuma ulei. Nu exista motor sa nu consum ulei.

                        Comment


                        • #27
                          Da...Asa este la ultimele masini vandute revizia se face la 15 000 la diesel
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by adicata2003 View Post
                            Absolut toate motoarele consuma ulei. Nu exista motor sa nu consum ulei.
                            Asta e adevarat, dar la motoarele pe benzina e inseziabil consumul de ulei in 10.000-15.000 km la verificarea pe joja.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #29
                              Este adevarat doar pentru motoarele pe benzina fara turbo. Cel mai mult ulei se consuma pe la turbina. Datorita turatiei mari a axului turbinei, o cantitate mica de ulei , fie intra in admisie, fie in evacuare. La un motor diesel fara turbo consumul de ulei este mult mai mic.

                              Comment


                              • #30
                                Daca-i motorul nou. Ca acum nu prea mai existe diesele non turbo.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google