Nivel Ulei Scazut Relativ Repede

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Masina are 7500km si este ulei stock. Nu am schimbat niciodata uleiul. Am sa tin cont la revizie sa pun ulei ELF. Mersi pentru informatie.
    Last edited by bogdan_1984; 30 October 2008, 13:03.
    sigpic

    Comment


    • #47
      De la ultima revizie , adica cea de 10k , cand am bagat Elf 10W30 , am facut 8k si deabia mi sa scazut pe joja un "X" deala . Nu stiu cat de normal sau anormal vi se pare voua chestia asta, dar sa stiti ca nu am tinut motorul in palma , "sa nu i se intample ceva " ! Au fost zile cand a functionat si 30 de ore non stop , la drum intins . Oricum uleiul nu l-am verificat niciodata imediat , ci a-2-a zi , dupa ce a avut timp sa se scurga complet.
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #48
        Ce aveti cu uleiul de la dacia?
        Numai ulei dacia a vazut Aston martinu' meu si nu a scazut nivelul deloc,si nici nu are probleme
        Last edited by vdmihai; 30 October 2008, 14:52. Reason: mistake
        sigpic
        !

        Comment


        • #49
          Probleme Cutie Viteza 1.5 Dci Ambience Iulie 206

          AM UN LOGAN 1.5 DCI,AMBIANCE,DIN IULIE 2006,ACUM AM CU EL PESTE 31.000 KM.DE CAND L-AM CUMPARAT,AM OBSERVAT CA DACA am SCHIMBAT VITEZELE REPEDE 1-2,CARAIA CUTIA,PARCA AGATA CEVA.VAZAND ASTA,AM INCEPUT SA MERG ,Mai lent ,schimbam prin punctul liber vitezele, si nu mai caraia.De curand am avut ocazai sa vad si sa merg cu modelul 2007.Tot 48 kw,una laureatte si alta simpla ca a mea,si astea mergeau brici,adica motorul tragea mult mai bine si la schimbat sportiv viteze,nu agata nimic.Ce sa fie,sa am eu cutia defecta?Stie cineva cat este garantia la cutia de viteze?Am avut garantie 18 luni la masina,mai pot sa fac ceva?Ce ma sfatuiti?Multumesc mult.Astept pareri.
          ps eu am pe ea sotul 6001,iar ei aveau parca 7,daca nu ma insel.

          Comment


          • #50
            Uite pe aici se vorbeste de probleme la cutia de viteze la fel si aici
            A si bine ai venit printre noi
            sigpic
            !

            Comment


            • #51
              Nivel Scazut la 1.6MPi

              Salut,

              Ce parere va faceti de faptul ca desi am masina de putin timp, nu are nici 1800Km, am verificat nivelul la ulei si scazuse cam 1/3 din nivelul dintre minim si maxim, 333ml probabil... Mi se pare cam multicel pentru un 1.6 MPi chiar daca e in rodaj si in primii 1500Km nu am depasit 3000RPM, iar dupa astia 1500km cred ca de vreo 2-3 ori am accelerat progresiv in a 5-a pana la maxim 4000RPM cu motorul bine incalzit (mers continuu de vreo 2-3 ore).
              DACIA Sandero 2008 Laureate 1.6 MPi

              Comment


              • #52
                stai fara grija. si mie mi-a halit dupa ce i-am dat in nas de cateva ori pe la 4000 km. cam tot atat cat zici tu. eu cred ca e normal.
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Originally posted by bogdan_1984 View Post
                  ..... 4000 km. .....
                  4000 de ture, de rotatii/min, cred ca ai vrut sa spui.

                  Comment


                  • #54
                    nope. am zis i-am dat in nas (adica cand i se taie injectia ~ 6200 rpm) pe la 4000 km parcursi. iar dupa ce am facut nebunia asta, am verificat nivelul uleiului la joja si era scazut.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      a mea vede limitatorul de vreo cateva ori pe luna si nivelul e neschimbat! cred ca si cum o nimeresti si uleiul, am60 000km si numai mobil1 5/40 a servit si nu am completat niciodata un gram, ba mai mult am folosit ce a ramas din bidonul de 4l sa ung niste borduri ca stateau betivi sub balcon si faceau galagie...cand treci la 10/40 trebuie stiut ca e mai gros si usor usor i-ti umfla garniturile vezi motorul umed pe la incheieturi etc...

                      Comment


                      • #56
                        E, fiecare ii da in nas cum poate, cum vrea, oricum (parerea mea, care este) nu trebuia sa scada nivelul pe joja decat daca mergeai blana toata autostrada cap coada, poate, si nici atunci nu trebuia.
                        Cine stie, mai urmareste joja.

                        Comment


                        • #57
                          xew cred ca vorbesti cu mine daca asa e, atunci, de la 4 mii de km de cand scazuse atunci nivelul uleiului, pana la 16 aporape 17 mii km nu a mai scazut nici macar un mm pe joja. si i-am mai dat pana la limitare. este uleiul din fabrica. in iunie face 1 an
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Sa o stapanesti sanatos, sa ai parte de ea, oricum, nu strica sa-i urmaresti nivelul la joja, mai ales ca "l-a mancat" la inceput.

                            Comment


                            • #59
                              multam mult! nivelul il verific, sunt invatat de la batrana

                              sanatate si numai bine!
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                In ultimii 12000 km mi-a mancat ~150-200 gr, dar mi se pare normal daca insumez toate forjele date ) (cat de cat, ca nu-mi aduc aminte tot).
                                Daca se merge ca taximetristii, in mod normal la benzinar daca nu sunt scapari, nu prea scade nivelu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google