Nivel Ulei Scazut Relativ Repede

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Haideti sa va arat niste poze pe care le-am pus si pe alte forumuri de discutii pe tema Dacia. Sunt facute sub capota, de dimineata dupa ce am observat o pata de ulei langa o imbinare intre blocul motor si nu stiu ce ansamblu din drapta galeriei de admisie. Prima poza e vedere de ansamblu, a doua cu zoom pe zona problema, a treia si a patra sun exact zona problema vazuta intai de mai de sus apoi de mai de jos.

    Uleiul stiu sa-l verific, fiti fara griji, ca am avut un Matiz care-mi papa 1l la 800-1000km. Inainte sa plec cu ea de la dealer dupa ce am cumparat-o am verificat toate nivelurile la toate lichidele si erau OK.

    4000RPM nu mi se pare exagerat de mult si asta doar in 2-3 reprize de maxim 5 minute, nici atat.
    Attached Files
    DACIA Sandero 2008 Laureate 1.6 MPi

    Comment


    • #62
      am facut 900km, nivelul uleiului este la a doua liniuta adica la maxim, este ok asa? iar uleiul este putin "murdar" nu mai este asa curat ca la inceput este vreo problema?

      motor 1.4mpi!
      Last edited by florin6234; 9 March 2009, 09:18. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #63
        Al3ks: multe ''transpira'', ce vad eu acolo nu e nimic grav (eventual daca mai mergi la reviziile obligatorii arata-le treaba asta, poate mai strang un pic ansamblul).

        Deci nu-i grav, la mine inca nu transpira (42000 km) dar nu m-ar mira sa vad tot asa mici pete in viitor. Poti sa mergi asa cu ea pana iesi la pensie, fenomenul nu se accentueaza.

        Comment


        • #64
          Originally posted by florin6234 View Post
          am facut 900km, nivelul uleiului este la a doua liniuta adica la maxim, este ok asa? iar uleiul este putin "murdar" nu mai este asa curat ca la inceput este vreo problema?

          motor 1.4mpi!
          la a doua liniuta, daca te uiti de jos in sus, banuiesc. da, este absolut normal. pe viitor s-ar putea sa scada, daca ii dai in nas.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Mi se pare ca e cam mult cca 333ml (cum a zis el) sa pierzi, in nici 1800km, mai ales ca a mers moderat in turatii si...a fost verificat si nivelul la momentul livrarii.
            Nu prea am auzit sa piarda ulei alt motor, in asemenea cantitate, poate o fi si rodajul de vina
            Necesita monitorizare
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #66
              Na cine stie cum s-a uitat la nivel si prima data, n-are cum sa pape 330 ml in 2000 km. Cateva grade sa fie inclinatie si iti arata cu totul altceva (asa am patit eu in fata casei, dupa ce am vazut ca e ~3 mm sub maxim, m-am pus sa-i mai torn vreo 200 gr...si desigur ca pe drum fara inclinatie imi arata apoi un pic peste maxim, deh..bere multa si lipsa de ocupatie).

              Comment


              • #67
                Dupa cum am zis... stiu ce-i aia consum de ulei si stiu perfect ce e aia masuratul nivelului, ca doar m-am tot plimbat cu bidoane de ulei dupa mine la vechea masina. Ce naiba, eu imi iau masina noua sa am acelasi obicei? :P

                Ce mai zici ca si dupa ce am cumparat-o, din obisnuinta de la vechea masina, tot verificam uleiul dimineata inaite sa plec (nu mereu), mai ales la drum lung.
                In primele 2 saptamani am facut asta, nivelul era maxim, apoi am cam neglijat. Acum dupa o luna vechime m-am mai uitat de curiozitate si s-a dus o treime.. in 2 saptamani de cand n-am mai verificat?
                DACIA Sandero 2008 Laureate 1.6 MPi

                Comment


                • #68
                  la schimbul de 10000 km 2-3 mm pe joja mers normal -as zice batraneste cu viteze in limita legala - cca 50-70 g
                  la schimbul de 20000 km 10-12m pe joja mers moderat spre excesiv cu escapade 130 pana la limita superioara - cca 300 g
                  la 29000 25 mm pe joaja mers excesiv 130 uneori pana la limita superioara - 1200 km 170-180km/h(reali banuiesc -5, eroare de ceas) restul mers moderat - am completat acum 1 saptamana cu 650 g

                  ulei 5W40 Castrol Magnatec Diesel
                  la 30000 schimb cu 5w40 Castrol Edge Turbo Diesel

                  papa dupa cum alearga valabil si pentru cele noi si pentru cele mai vechi
                  restul de concluzii le trageti singuri

                  PS: daca e cineva cu diesel care il alearga si spune ca nu ciupe ulei il mananc
                  Last edited by mdi_pro; 15 June 2009, 22:33.
                  http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                  Comment


                  • #69
                    salut, mi-am verificat si eu ieri uleilu si e cu aprox 5 mm peste limita superioara. sa fie vre-o problema? masina e noua are 250 km.

                    Comment


                    • #70
                      Daca masina a fost pe plan perfect drept cand ai controlat joja, da. E o problema. Fa cumva si scoate surplusul de ulei. Urgent!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #71
                        era pe plan drept masina... il mai verific dimineata odata si ma duk cu ea la astia de la dacia sa vad ce zic si ei, ce se poate intampla daca e prea mult?

                        Comment


                        • #72
                          Ungere defectuoasa, garnituri motor duse prematur, etc.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #73
                            si eu am un dci dar de 70cp de noua imi consuma ulei, aprox 100 ml la 1000Km, cred ca asa is motoarele dci, cu toa,te ca la alte persoane care au dci nu le consuma, adevarul e ca am in motor ulei 5W-40, poate cu un ulei 10W-40 nu ar consuma.

                            Comment


                            • #74
                              Asta ar insemna ca-ti consuma 1 litru de la o revizie la alta.Nu-i cam mult?

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by vily pisica View Post
                                Asta ar insemna ca-ti consuma 1 litru de la o revizie la alta.Nu-i cam mult?
                                de la o revizie la alta ar consuma 1,5 l, revizia o fac la 15 000, am facut si test de compresie, cei de la dacia ridica din umeri, nu stiu ce sa zica, scuza lor este ca in cazul in care consuma 0,5 litri in 1000 km atunci ar fi o problema, altfel motorul merge in parametrii normali.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google