Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ion_R5 View Post
    Spunea cineva mai sus ca daca nu evoluam, am fi stat si acum in pesteri. Si mai intreba ce ar fi facut parintele Arsenie Boca daca ar fi avut la dispozitie mijloacele Elitei.
    Omul respectiv saracul, nu a inteles nimic... Ce inseamna om evoluat? Cel care in 3 luni moare fara frigider, curent electric, casa cu incalzire centrala si masina la scara - sau cel care este integrat armonios in natura si isi poate aseza capul chiar si intr-o pestera - fara a avea teama si ingrijorare pentru ziua de maine?
    Aici deja m-ai judecat. Si Dzeu spune "judeca si vei fi judecat". Corect ar fi fost sa nu-mi plangi de mila ci sa incerci sa-mi arati unde gresesc pentru ca eu par (si chiar sunt)un om deschis la dialog si pot recunoaste daca gresesc. Iar daca cine te-ar fi invatat ca acesta este lucrul corect poate ca ai fi facut-o.

    E atat de gresit ca imi doresc ca nu doar "elita" sa aiba parte de tot ce inseamna progres?

    Este atat de gresit ca imi doresc ca in mass-media sa apara si invatatori care se ne ajute sa devenim mai buni?

    Daca am deveni cu totii mai buni multe din probleme s-ar rezolva de la sine.

    Este uman sa-ti doresti ceva bun. NU este un pacat sa-ti doresti o casa incalzita. Dzeu nu-ti interzice averea ci doar spune sa ajuti pe altii daca ai posibilitatea, sa o folosesti pentru a face bine (faptul ca ii dai o prima unui angajat care are nevoie de bani sau cateva zile libere platite unui angajat care are probleme personale tot fapte bune se numesc).

    Am si eu o intrebare pentru tine: ai stat vreodata de vorba cu un musulman sau cu un budist ? Ii privesti ca pe niste necredinciosi si te comporti cu ei ca atare?

    @Winnie

    Este o placere sa citesc posturile tale.

    Comment


    • @ Bodanel - am comentat ideea scrisa de tine, fara a iti da numele - fiindca ideea nu a fost sa te judec sau "ostracizez" pe tine - ci am comentat ce inseamna "evolutie" si cum e privita de unii oameni.

      Pentru mine, omul este parte integranta a naturii, a pamantului - si cu cat ne izolam mai mult de natura, cu atat cred ca involuam. Evolutia o vad mai mult in plan spiritual si al armoniei cu natura. Dispozitivele, accesoriile care se tot inventeaza si le cumparam cu bani mai mult sau mai putin nu le vad ca o evolutie a omului, ci a o evolutie a tehnicii.

      Este uman sa iti doresti ceva mai bun. Conteaza foarte mult ce consideram a fi bun - fiindca de exemplul cuptorul cu microunde nu e sanatos.

      In privinta musulmanilor, budistilor, etc - am mai scris pe acest thread... e modul lor de a se raporta la Dumnezeu. Nu ii judec eu. Si ei fac parte tot din Creatie.

      Deschiderea mentala este foarte importanta - dar trebuie subliniat ca vorbim de deschidere pentru cunoastere, pentru pozitiv si intru sentimente pozitive: blandete, mila, smerenie, iubire.

      Lucrurile trebuie privite cu multa masura. De exemplu biserica este luata in ras, bagatelizata... cinstirea icoanelor si a sfintilor este aratata ca un lucru prostesc - asta in timp ce adolescentilor si tinerilor le sunt propuse drept modele-idoli niste staruri de cinema sau formatii/cantareti "cu atitudine si discurs". Accentuarea "rebelului" impotriva propriilor parinti este o mare porcarie spre care sunt indemanti copiii - tocmai spre diluarea familiei.

      Originally posted by darksid3 View Post
      Din pacate nu se poate avea un dialog constructiv cu dumneata fara sa nu ne intoarcem la vechea poveste cu indoctrinarea. Omul, Creatia, sunt niste lucruri cu mult mai vechi de doua mii de ani. Daca dumneata alegi sa te raportezi la ultimii doua mii de ani si sa nu iei in calcul posibilitatea ca insasi Religia asta sa fie opera Elitei (ma refer la un studiu pluridisciplinar, nu citate scrise de alti popi), mergand doar pe baza simturilor (doctrinei) ce pot fii absolut relative, e o alegere absolut individuala.
      Darkside, eu sunt deschis la dialog, dar nu doresc sa dezbat aici "Elita". Eu aici doresc sa vorbesc despre oameni, Dumnezeu si relatia oamenilor cu Dumnezeu - in special al oamenilor care il cauta pe Dumnezeu. (nu a oamenilor care cauta sa-si aroge rolul lui Dumnezeu pe pamant)

      Din cate am vazut din postarile tale, tu esti in admiratie pentru inteligenta Elitei si chiar ai o consideratie pentru ei. Eu nu am consideratie pentru inteligenta, ci pentru o inteligenta folosita pozitiv, in scopuri pozitive - nu de subjugarea altor oameni.
      Last edited by ion_R5; 8 July 2012, 20:48. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Foarte interesante filmuletele cu dl. Valeriu Popa. Nu stiam despre el.

        Un om modest, n-a fost interesat sa faca bani - desi ar fi putut sa faca bani cu carul... sunt atatia sarlatani...

        Ati vazut ce spunea... ca sa trateze pe cineva, trebuia ca persoana respectiva sa vina la el cu 1 scrisoare de la medic ca boala nu se poate vindeca si 1 chitanta cu o donatie de bani de la un camin de copii sau de la 1 biserica (care se construieste)

        Ceea ce a scris Winnie de asemenea a fost cam acelasi lucru cu ce am spus si eu in esenta: sa fim buni, sa ramanem oameni, sa nu cadem in dependenta de cele lumesti, sa nu facem deliciul ispititorului... - chiar daca el o spune dintr-o perspectiva exterioara religiei crestin ortodoxe - in forma ei "institutionala" --- insa si eu pus accent pe credinta traita, vie.
        Last edited by ion_R5; 11 July 2012, 22:08.

        Comment


        • nu vreau sa fiu judecator, dar nu era mai ok daca ii vindeca si cei care nu prezentau bonul d edonatie? altfel, seamana un pic a santaj. Christos nu a cerut nimic lumesc in schimbul vindecarilor...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Cat de scump poate fi timpul pentru un popa:http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/m...o-la-mana.html

            Banii adunati o viata de un om de rand intr-un ceas,o casa,o masina,economiile copiilor pentru studii totul intr-un ceas purtat de un popa

            Si mai vad cateodata vreun "Batman" din asta la volanul unui passat,bmw sau mert
            Last edited by john Q; 12 July 2012, 13:54. Reason: Automerged Doublepost
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              nu vreau sa fiu judecator, dar nu era mai ok daca ii vindeca si cei care nu prezentau bonul d edonatie? altfel, seamana un pic a santaj. Christos nu a cerut nimic lumesc in schimbul vindecarilor...
              @ Seba - poti sa fi convins, ca "carcoteala" - dezaprobarea oricarui gest - indiferent cat de benefic sau bine intentionat ar fi - sminteste buna cugetare a lucrurilor. Poate a vindecat si oameni sarmani si fara chitanta de donatie.

              Eu stiu, nu l-am cunoscut pe acest om Valeriu Popa, dar cred ca sunt destui inca in viata care l-au cunoscut si care ne pot spune mai multe. Eu am scris doar ceea ce omul asta spune in cateva filmulete de pe youtube.

              Nu stiu cum de ne-am stricat ca oameni in 22 de ani... Neamprostism, pupincurism, parvenitism erau si inainte de 1989 - si in ciuda tuturor lipsurilor erau totusi oamenii mai linistiti, mai la locul lor.

              Acum orice ai spune sau ai face, abia asteapta cate unul sa sara "ia uite... nu e ... nu stiu cum"

              A spus cineva ca Valeriu Popa era Iisus Hristos pe pamant?

              Ne afundam intr-o mocirla care parca e anume menita sa trezeasca pe unii ca suntem tot mai departe de Dumnezeu. Cum se spune intr-o rugaciune "Doamne, nu ma lasa ajutorului omenesc"...

              Ce stiu oamenii sa faca cand sunt in haita? Cel mai bun exemplu este ceea ce au facut cu Iisus Hristos. Daca insusi pe Fiul Lui Dumnezeu l-au rastignit, ar avea mila de un oarecare? Sa nu ne mai miram de exacerbarea rautatii in lume... Sa nu ne mai miram de teoria asta propagata zilnic- "suntem prea multi pe planeta - trebuie sa mai reducem populatia" ... asta in conditiile in care deja se intampla - in Romania si in Occident - populatia e in continua scadere.

              Pacat ca foarte multi nu sunt in stare sa chibzuiasca cu propria minte amagirile si manipularile din jur si ajung sa puna umarul aproape inconstient la destramare, la destructurare si distrugerea aproapelui.

              Nu putem spune ca nu intelegem astea - fiindca le-am trait - nu sunt povesti dintr-o carte. Traim intr-o tara in care in ultimii 22 de ani s-a demolat, s-a distrus la propriu toata industria, s-a instrainat si distrus tot ce insemna mijloc propriu de productie - adica locul de unde iti procurai hrana.

              S-au facut toate astea printr-o dihonie si tradare bine instrumentata - care ne-a separat unii de altii ca indivizi lacomi de avere... Cati nu si-au facut case, vile, afaceri... Cati nu le-au pierdut, cati nu s-au imbolnavit si chiar au murit, alergand ca nebunii dupa bani? Ce e viata?... fiindca nu luam nimic cu noi mai departe si nici nu stim ceasul cand plecam din acest trup perisabil.

              Daca lasam ceva in urma - sunt copiii si nepotii - si aici e marea "avere" --- cum ii lasam sufleteste, cum ii lasam la nivel de omenie si educatie. Bani, mosii, vile, afaceri - le pot mosteni si dezvolta sau pierde in cativa ani. Secolul 20 a avut 2 razboaie mondiale si apoi implementarea si extinderea comunismului care toate au bulversat complet lumea - au disparut milioane de vieti cum piere floarea campului cand o arde soarele sau o imprastie furtuna.

              Sa va intrebati de ce mai stie astazi cineva despre parintele Arsenie Boca, despre omul asta Valeriu Popa sau despre Mihai Viteazu sau altii... Mai stie lumea despre ei, fiindca au facut ceva - au lasat ceva prin aceasta trecere pamanteana destul de scurta. Sigura, si numele celor care au facut rele a ramas in istorie - dar nu sunt exemple de urmat, daca avem discernamant.

              Comment


              • Ceremonia deschiderii JO a fost un mare ritual SATANIC


                David Icke, fost portar al echipei Coventry City, devenit apoi comentator de snooker pentru BBC si ulterior "teoretician al conspiratiilor", spune ca ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice a fost un mare ritual satanic, pus la cale de reptilieni - o rasa extraterestra care conduce in secret omenirea, scrie Jurnalul National.

                Icke s-a autoproclamat fiul Domnului in 1991 si a profetit ca sfarsitul lumii va veni in 1997. Chiar si asa, Icke si-a castigat respectul in randul adeptilor teoriilor conspiratiilor, scriind zeci de carti in care da in vileag conspiratia reptilienilor, din randul carora ar face parte, potrivit lui, regina Marii Britanii sau fostul presedinte al SUA, George Bush jr.

                "Ceremoniile de deschidere si inchidere a Jocurilor Olimpice de la Londra sunt ritualuri satanice deghizate intr-o celebrare a Marii Britanii si a sportului. Limbajul lor este unul simbolic. Stadionul Olimpic este, de asemenea, plasat strategic intr-un punct energetic cheie al planetei, unde se pot accesa vibratiile satanice", spune Icke.

                "Giganticul clopot olimpic, cel mai mare clopot armonic din lume, facut special pentru aceasta ceremonie, are scopul de a suna pe frecventa necesara accesarii acestor vibratii", mai spune Icke.

                "In ritualurile satanice, focul este o trimitere la Baal sau Molech/Nimrod, cunoscut si ca zeul roman Saturn, adica Satan", scrie Icke, care spune ca si data ceremoniei este una speciala in calendarul satanic.

                "In calendarul satanic, intervalul 20 iulie - 26 iulie presupune rapirea victimei care urmeaza a fi sacrificate in data Marelui Climax - 27 iulie. Marele Climax este data la care sunt sacrificate femeile si copiii".

                De cand a inceput sa aiba astfel de revelatii, Icke a vandut mii de carti in care sustine ca umanitatea se afla sub controlul unei rase de extraterestri asemanatori reptilelor, denumita Fratia Babilonului care trebuie sa consume sange uman pentru a avea o infatisare umana.

                Acesta sustine ca o confidenta a printesei Diana, Christine Fitzgerald, i-a marturisit ca printesa Diana i-ar fi marturisit la randul ei ca cei din familia regala britanica nu mor, ci se metamorfozeaza, carnea crescand la loc pe ei, la fel cum creste coada smulsa a unei soparle. Motiv pentru care Icke spune ca atat membri familiei regale britanice, cat si alti sefi de state, printre care si George Bush jr sunt reptilieni.

                Comment


                • pentru un tip care se vrea fiul lui Dumnezeu, vorbeste cam multe prostii individul ala. Mai ales dupa ce a ratat marea apocalipsa din 1997, ar fi trebuit sa se interneze la nebuni, nu sa bage tot soiul de idei in capul gol al multora.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Partea cu extraterestrii care oficiaza ritualuri...satanice e prea de tot. E o inconsecventa logică aici.

                    Comment


                    • luate fiecare in parte, sunt posibile ambele, atat existenta extraterestrilor, cat si ritualurile satanice. nu e de contestat nici ca presupunand extraterestrii foarte evoluati, mai ales pe plan spiritual, sa fi ales "partea intunecata". dar astea ar trebui sa le zica unul care se pricepe, nu fiul inchipuit al lui Dumnezeu, care a prezis gresit propria revenire pe pamant
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Eu cred ca multi dintre cei ca asta au avut vise urate.

                        Totusi, po lua in calcul si varianta ca exista o rasa care a format un cerc ce cuprinde "oameni" influenti.

                        Comment


                        • La modul cum trateaza, Icke, subiectul asta, nu e de mirare ca suna cel putin nebunesc. I-am citit vreo patru carti si nu pot sa zic decat ca, exceptand partile unde el face judecata si-si da impresiile, argumentele aduse, exemplele si dovezile ce tin de a rumega informatia, sunt cam pe bune.
                          Repet, ma refer la intrebarile care raman in urma unor expuneri de evenimente, nu satanism, balaurieni, sau alti carcalaci. E ciudat insa ca i se face atata publicitate, deci miros ceva manipulare fix la trimiterile zonelor de tip basm.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Ma amuza sistemul asta in care sunt puse la "cazan" tot felul de idei, istorii, si jumatati de adevar... rezultand un melanj cu efect manipulator foarte nociv, prin confuziile si lipsa oricarei idei sau judecati clare pe care le creaza in mintea multor oameni.

                            In ultimii 10 ani am tot vazut aparand tot felul de carti, ba despre viata lui Iisus Hristos, ba despre Maicuta Domnului, ba despre diversi frati sau urmasi...

                            Cine sunt "scriitorii" astia si de unde apar? ... pai au cam aceeasi provenienta precum sectele pseudo-crestine care au tot aparut in ultimii 300 de ani... ca sa mai rupa cate un pic din camasa lui Hristos, din Biserica dreptmaritoare de Dumnezeu... Au slabit Biserica si din dinautru si din afara...

                            Si pot face asta cu multa usurinta, fiindca noi nu mai avem credinta traitoare in Dumnezeu, prin rugaciunea de toata ziua si prin participarea Duminica la Sf. Liturghie (nu ascultata slujba ca pe un concert, ci traita toata slujba)

                            Ma amuz, fiindca foarte multi ataca invartosati dogma din biserica/religie - insa nu vad deloc partea de dogma din astfel de carti sau curente filosofice, sociale, politice sau chiar stiintifice.

                            Lasati dogamele - exista in orice teorie si in orice definitie pusa pe hartie de om. Unde este trairea?

                            Fiindca traire regasim si in cel rau, in cel intunecat - acolo unde e marirea sinelui si bucuria atunci cand inseli, atunci cand minti, atunci apesi pe cel de langa tine, si ti se umple sufletul de bucurie ascunsa. Sa fie clar... cei care fac rele - chiar si fara a constientiza raul pe care il produc (mai ales fiindca nu-i intereseaza) ei au traire in cel rau si isi hranesc sufletul cu suferinta altora.

                            Sigur, exista oameni care isi prelungesc viata prin practici necurate... (Frankenstein nu e o inventie, a existat in realitate si a fost prezentat intr-un anumit mod intr-o carte pentru a musamaliza niste practici oculte)

                            Totusi, reiau rugamintea sa revenim la cele ce tin de credinta in Dumnezeu - si nu sa ramanem cu gura cascata la diverse practici oculte... Din curiozitate, putem sa ne departam de Dumnezeu, daca nu avem DISCERNAMANT
                            Last edited by ion_R5; 5 August 2012, 14:38. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Si sectantii (nu conteaza culoarea) spun la fel: "Noi detinem adevarul, restul e Raul, e fabricatie, etc"
                              Discernamantul este o caracteristica ce tine de mai multe planuri, atat chimice si biologice, cat si psihice. Cat timp perceptia si filtrul realitatii se face prin creier, impreuna cu intregile ramificatii, "trairea de D-zeu" este un concept relativ. Evident, asta nu inseamna ca El nu exista.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Ma amuza sistemul asta in care sunt puse la "cazan" tot felul de idei, istorii, si jumatati de adevar... rezultand un melanj cu efect manipulator foarte nociv, prin confuziile si lipsa oricarei idei sau judecati clare pe care le creaza in mintea multor oameni.
                                Tot asa ii amuzam si noi, crestinii, pe ceilalti, ce nu cred in Dumnezeu.
                                Pe mine altceva ma intereseaza, ideile in sine se exprima si au sau nu efect asura maselor.
                                Nu pot sa-mi explic faptul ca dintre toate toate tarile crestine, cele ortodoxe (exceptand poate Rusia care are resurse) sunt cele mai sarace.
                                Cand esti sarac material, parca tot adaugi la relatia spirituala cu Dumnezeu tot felul de aspecte specifice. Lucru neintalnit la tarile catolice sau protestante.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google