Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Silviu View Post
    daca taceai filosof ramaneai ... :-) avea amprenta OBD Tunning softul meu ...

    si nu am acuzat softul ci doar ca MIE mi se pare ca se comporta mai ciudat dupa remapare ... ATAT am spus ... nimic mai mult ...

    Silviu.
    Pentru DOC
    Salut.I-mi place cind esti nervos,inseamna ca nu cunosti acel inginer de la dacia,nu ca ma laud,dar eu personal il cunosc si intimplator mi-e prieten,dar tin sa-ti aduc la cunostinta faptul ca lucreaza in uzina si se ocupa cu chiptunning mai de mult si cred ca detine mai multe date oficiale.
    P.S.=Pe tine nu te cunosc,nu stiu cit de bun esti in ceea ce faci,deci nu comentez nimic la adresa TA.
    Daca te-am suparat i-mi cer scuze.Un prieten de pe forum te SALUTA.
    Last edited by Augustin-Yng; 22 January 2009, 18:38. Reason: Acest mesaj este pt. DOC
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • dacia face chiptuning ?)

      Comment


      • dacia nu stie sa schimbe o placuta de frana si sa faca un schimb de ulei fara sa pateze ... deci hai sa fim seriosi ...

        * generalizat cu exceptii evident(mesterii care stiu ce e ala un motor)

        on topic: io am remapare de 7 luni si nu am nici o problema ...
        sigpicMy ride

        Comment


        • chiar ce date detine inginerul ala de la dacia? detine softuri furate de la obd, tcm si altii. renault nu are departament de chiptuning pt dacia. in cel mai bun caz are softurile de pe loganurile de cupa, alea sunt renault, in nici un caz facute de dacia. oricum, cei de la dacia fac copy-paste, nu concep ei softurile. iar pt miscarea asta nu trebuie sa fii inginer...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            daca taceai filosof ramaneai ... :-) avea amprenta OBD Tunning softul meu ...

            si nu am acuzat softul ci doar ca MIE mi se pare ca se comporta mai ciudat dupa remapare ... ATAT am spus ... nimic mai mult ...

            Silviu.
            Ciudat eu nu imi aduc aminte sa-ti fi scris tie masina sau nici sa fi avut o discutie pe teme vreunui probleme la motor. Esti sigur ca ti-am facut eu chiptuning la masina?

            Originally posted by Seba View Post
            cei de la dacia fac copy-paste, nu concep ei softurile. iar pt miscarea asta nu trebuie sa fii inginer...

            Seba: mi-am luat vorba din gura, nu mai are rost sa ii raspund.

            P.S. facem chiptuning din 2002 in Romania. Pe vremea aia nici nu exista Logan si Solenza sau ingineri de tuning la uzinele Dacia.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • alex, softul de pe masina lui silviu e intr-adevar un soft obdtuning...si nu cred ca e ceva rau in softul ala, cel putin asa mi s-a parut (l-am avut si eu si-l are si ala de-o cumparat motorul de pe masina mea, fara sa stie); softul a fost evident copiat de cineva de pe o masina ce avea soft copiat de pe una copiata dupa una facuta la voi la obd...
              oricum, ideea nu e ca softul a fost gresit, era doar un sentiment al respectivei persoane ca se aude altfel. si tu ai sarit fara sa stii toate detaliile...asta e, ai fost "lucrat"
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by Doc View Post
                ....................
                P.S. facem chiptuning din 2002 in Romania. Pe vremea aia nici nu exista Logan si Solenza sau ingineri de tuning la uzinele Dacia.
                Cand ne arati niste grafice ''before & after'' la 1.4 si 1.6?
                Eu tot ce am vazut pana acum, dupa remapare creste puterea si la roata , de la voi (la un 1.4) n-am vazut treaba asta.
                Sper ca nu-mi spui ca dyno costa X Euro si n-a fost nici un doritor sa plateasca, macar una-doua masini pt publicitate ar trebui sa fi facut gratis (cel putin asa mi se pare normal).

                PS: ca pe site-ul cu tuning dupa ce s-au pus graficele alea (atat de controversate) a iesit un ghiveci in care nimeni n-a fost in stare sa dea vreo explicatie logica, adica de ce arata ca puterea la roata a scazut dupa remapare.
                Last edited by Octavian; 23 January 2009, 16:13.

                Comment


                • Un Dinozaur nu costa mare lucru ,2-3 sute de lei acolo . Si revenirea ( al doilea test ) este gratis . Chiar sa fie placebo sau autosugestie la atatia oameni ? Nu cred Octavian . Eu am facut Dinozaur inainte de remapare , mi-a iesit ca dezvolta stock 71-72 cp , dupa remapare nu l-am mai facut pt ca nu am vrut sa-mi mai vad masina chinuita , legata de chingi ..............daca stii cum se face . Vad ca ai 1,4 , daca ajungi prin Bucuresti anunta-ma sa te plimb putin . Dar te anunt de acum ca masina o conduc eu , nu tu , nu exista pe lumea asta decat 3 persoane carora le-o dau . Te astept !
                  B -X X - DDF x 2

                  :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                  Comment


                  • Originally posted by Stig View Post
                    dacia face chiptuning ?)
                    Oficial nu cred ca face dar eu cunosc un prieten care face si face foarte bine.Eu sunt multumit.Dar nu mai fiti rai,nu vreau sa ma cert cu nimeni.Nu am spus ca voi nu faceti treaba buna,deci hai sa fim realisti,nu cred ca am jignit pe nimeni.Gresesc?Daca da corectati-ma.Va salut.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      alex, softul de pe masina lui silviu e intr-adevar un soft obdtuning...si nu cred ca e ceva rau in softul ala, cel putin asa mi s-a parut (l-am avut si eu si-l are si ala de-o cumparat motorul de pe masina mea, fara sa stie); softul a fost evident copiat de cineva de pe o masina ce avea soft copiat de pe una copiata dupa una facuta la voi la obd...
                      oricum, ideea nu e ca softul a fost gresit, era doar un sentiment al respectivei persoane ca se aude altfel. si tu ai sarit fara sa stii toate detaliile...asta e, ai fost "lucrat"
                      Softurile pentru Logan 1.4i si 1.6i s-au mai schimbat de acum 2 ani, in bine.

                      Originally posted by Octavian___30 View Post
                      Cand ne arati niste grafice ''before & after'' la 1.4 si 1.6?
                      Eu tot ce am vazut pana acum, dupa remapare creste puterea si la roata , de la voi (la un 1.4) n-am vazut treaba asta.
                      Sper ca nu-mi spui ca dyno costa X Euro si n-a fost nici un doritor sa plateasca, macar una-doua masini pt publicitate ar trebui sa fi facut gratis (cel putin asa mi se pare normal).

                      PS: ca pe site-ul cu tuning dupa ce s-au pus graficele alea (atat de controversate) a iesit un ghiveci in care nimeni n-a fost in stare sa dea vreo explicatie logica, adica de ce arata ca puterea la roata a scazut dupa remapare.
                      Cand o platii un posesor de logan 250 euro + TVA pe o modificare de soft atat cat costa si la alte masini cu motoare aspirate, atunci va primii si graficul dyno. Momentan in Romania clientul nu este dispus sa plateasca munca unei firme de tuning, sa ca de sa primeasca mai mult decat plateste?
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • OffTopic
                        AG 23 YNG are nota zece de la mine pentru atitudinea pacifista. Ati sarit pe el ca o haita de lupi si el va raspunde respectuos si cu bun simt. Frumos!
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Salut.Mersi.Nu vreau sa ne certam pt. niste chesti care tin de orgoliu.Nu am spus ca nu fac treaba buna,doamne fereste.Eu mi-am spus doar parerea,dar a deranjat.Si-mi cer scuze inca o data daca am suparat pe cineva.Eu cred ca acest forum e facut pt. a schimba idei si a cere/a da sfaturi.Si de ce nu, de a lega prietenii.Va salut.
                          Un prieten de pe forum.


                          apropo cei care au remapat logan 1.4 cam ce consum au?
                          In regim normal?
                          Si forjate?
                          Multumesc.
                          Last edited by Augustin-Yng; 23 January 2009, 20:39. Reason: apropo:
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • Dupa remapare, mie mi-a scazut consumul conform CB-ul cu un litru cu toate ca acum o calc pe coada mai des. Inainte de remapare imi afisa pe drumul care il fac in fiecare zi 10,5-11 iar acum 9,5-10.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Pai poti sa verifici si la pompa, eu am incercat de cateva ori prin metoda plinului la aceeasi pompa si CB-ul mi-a afisat consumul real la distanta parcursa cu jumate de litru in plus fata de cel la pompa...deci eroarea e destul de mica asa ca se pare ca remapatul are cel putin in cazul tau 2 chestii pozitive
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Cat am mers doar eu cu ea maxim 9,5 in Bucuresti . Acum merge doar sotia , a crescut consumul dar trebuie sa fac si revizia zilele astea .
                                B -X X - DDF x 2

                                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google