Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia fa tu un consum la pompa, lasa indicatorul ala de carburant. Asa este cel mai corect. Faci plinul pana sare prima oara pompa, mergi cel putin 100km prin Bucuresti dupa care iar faci plinul asa cum ai facut prima data. E de preferat sa pui benzina din acelasi loc, aceeasi pompa.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • o sa fac si asta. dar stai linistit ca asa este. fac kilometrii de benzina care o bag. am tot testat consumul foarte minutios. stiu ca este ilogic daca ne gandim ce mi ai zis tu avans si benzina. dar realitatea tinde sa contrazica.

      Comment


      • @DOC: puterea suplimentara se obtine tot la vechea turatie? De exemplu la masina mea se obtineau 88 CP la 5500 rpm. Dupa remapare cei 95 de CP (10%din 88= 8 CP; 8+88=96 rotunjit la 95 ) se obtin tot la 5500 sau mai sus?
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • intra la ei pe site si vei vedea ca puterea si cuplul raman la aceleasi turatii 3000/5500

          Comment


          • Mda. Nu m-am gandit ca mai exista o varianta. Merci.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • Cristi_LCD: atata timp cat modificarile la masina se rezuma doar la soft, puterea si cuplu max raman in aceleasi zone, doar ca exista usoare cresteri.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • marx, bun dar eu am 1.6 8v si scot un consum mai mare decat al tau. poate nu vorbim de ac lucru. nu imi explic cum zici u ca un 16v ca al tau sa scoata 9.5 "coxata". cand vorbim de coxare vorbim de 4500 sau 5000? sau de 2000?a mea la 4500 face tornada in rezervor si in plus resoftarea de care zici u poate iti reduce consumul, nu zic nu dar nu cu 1.5l%. mi se pare foarte exagerat, vorbesti de un consum de diesel aici. app am un consum de vreo 12-13 la 4500 bruscat(adik cox)si batraneste am un 9(vorbind de oras)

                Comment


                • eu va relatez exact ce simt si ce vad dupa remapare. 8.5 % scos azi. coxata inseamna 4000 6000. cand ii dau sangele pe nas imi ia max 10.5 11 da rupta. la 4000 5000 9.5 %. ce interes am sa mint ? se stie ca 1.6 consumamai mult. fratimiu are sandero de 1.6 si isi trece creierii prin sita din cauza consumului. 12 13 prin oras. astea sunt motoarele. 16v respira mai bine

                  Comment


                  • din kte am auzit din gura in gura si nu din krte 1.4 consuma mai mult dekt un 1.6 si 1.6 16v mai mult dekt amandoua

                    Comment


                    • nu stiu ce vorbiti voi aici...eu am 1.4...in oras la mers normal 7, maxim 8...in afara 5.8-6 mers normal, 7.2 blana...toata vara am mers cu sandero 1.6...aglomeratie 12-13, mers normal in oras 6.8-7 cu ac, blana 9...drum lung 5.6-5.8...am mers cu a lu unchi miu 16v: in oras 10, in afara vreo 6-7, blana sare in 12-13...voi dati ca lumea in motoarele alea de astea sunt consumurile voastre zilnice...
                      sigpic

                      Comment


                      • mie nu-mi ies consumuri asa mici nici in cadere libera. voi sigur masurati si la pompa? tare mi-e mie ca av vostru CB minte cu nesimtire. cum sa iei in Buucresti sub 10 cu Loganu? poate doar noaptea la 2-3, si nici atunci nu ajungi sub 7-8.

                        Comment


                        • Iar se creeaza un precedent legat de scaderea consumului. Va repet, resoftarea motorului de logan benzina nu scade consumul, in schimb schimbarea stilului de mers poate duce la cresterea sau scaderea lui.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • @ razvanamza: ai dreptate, nu m-am gandit deloc la bucuresti, io ziceam de constanta )
                            sigpic

                            Comment


                            • Depinde si de zona in Bucuresti. Eu de exemplu, de curand mi-am luat o Honda cu motor de 1.6i 160CP. Daca ar fi sa ne luam dupa valorile de putere ar trebui sa imi consume peste oricare model de Logan. Posibil greutatile sa fie comparabile intre Honda si Logan. Insa am fost mirat sa constat ca motorul asta nu este gurmand atata timp cat il exploatezi decent. Un test de consum facut la pompa mi-a indicat un consum intre 8-9% numai oras, 6.3% in afara orasului si 8.2% condus in forta (ture mari) extraurban.

                              Hai sa vedem niste consumuri facute la pompa, metoda clasica, plin - 100km - plin.
                              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                              Comment


                              • am mai auzit pe la unii posesori cum ca dupa resoftare consumul de pe CB nu prea mai e identic cu ala de la pompa ;).
                                Eu am calculat doar de 3-4 ori si mi-a dat consumul de la pompa fix la fel cu ala de pe computerul de bord (nu am resoftare)
                                Last edited by bossake; 27 April 2010, 23:41. Reason: edit
                                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google