Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by catalinux View Post
    Si tu ce faci? Atata timp cat nu-mi raspunzi tehnic la intrebari (am remarcat ca atunci cand ti se pun intrabri mai "inconvenabile" lipsesti de pe forum cateva zile sau te eschivezi aiurea) si cifrele de pe site-ul vostru ramand doar "cifre" pt mine vrajeala asta este egala cu 0. Este parerea mea si sper sa-mi fie respectata.

    P.S.: Iar pt celalalt (ioio), daca tot ai accelerometrul ala pune-l frate la treaba de dragul artei. Mergi la o intalnire din orasul tau si masoara niste valori de la o remata si de la una stock. Nu cred ca este prea mult si iti faci si reclama demonstartiva.
    stii ce ma distreaza pe mine ? Ca de comentat comenteaza doar astia care nu au incercat si care nici nu au de gand . Daca tot vreti sa comentati , de ce nu incercati un produs prima data si apoi va spuneti parerea ?Asa de dat din taste toti ne pricepem ,dar avem si argumente ?
    Unul din argumentele pro remaparii sunt sutele de masini de pe forum softate ,care merg ,din care nu stiu sa fii picat vreuna din cauza remaparii , sau nu e destul ?
    Cat despre testul cu gtech , daca soferul e planta prea putine diferente o sa se observe pe accelerator ,plus ca afisarea de putere maxima se poate prosti foarte usor la greutatea masinii .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • La fel nici eu nu inteleg care este problema? Forumul nu este pentru dezbateri sau cum? Daca am sau nu de gand sa fac remapare este problema mea insa consider ca nu sunt nevoit sa ma arunc de pe bloc pt a vedea daca se supravietuieste caderii sau nu. Din experienta altora as spune ca nu, desi au fost si cazuri mai fericite (sa le iau pe astea ca etalon?). Sau pt cei care si-au facut remaparea datele obiective nu au relevanta? Eu am avut o singura intrebarea pt reprezentantul Dimsport de pe acest forum: Ce anume certifica cresterea de putere si cuplu daca nu s-a facut nici o masuratoare standard in acest sens? De ce 82 cp si nu 80 sau 84? Cine si ce certifica aceste date?
      sigpic

      Comment


      • RacingCode ofera contra cost acest serviciu celor care modifica masina la noi sau cu un alt tuner.
        Masuram masina anterior modificarii si ulterior.
        Mai mult nu suntem interesati sa impuscam calul putere ci buna functionare de la caz la caz fiind monitorizati diversi parametrii.

        Comment


        • am citit tot topicul asta; foarte interesant !!! sunt "pentru" remap, asta ca o concluzie la aceasta dezbatere, insa am o mare nedumerire: dintre cei care si-au facut remap-ul la doc (dimsport), dar si la alti tuneri de ceva vreme, spuneti va rog, daca la ITP ati avut vreun fel de problema - si aici ma refer strict la noxe
          intreb asta pt ca nu am gasit decat un singur raspuns la aceasta intrebare. multumesc !

          Comment


          • @catalinux: atata timp cat nu vrei sa faci nicio modificare de soft la masina de ce te mai bagi in seama? Cine a vrut sa vada diferentele intre versiunile stoc si cele tunate a facut-o fie cu g-tech fie direct pe dyno. Grafice au fost prezentate pe forum, poate nu in aceasta arie, dar stiu sigur ca s-a mai discutat pe tema acestora. Pe mine de altfel nici nu ma intereseaza numarul cailor rezultati din testarea dyno, ci buna funtionare a softului pe care l-am modificat cand asa cum spunea si racingcode "se monitorizeaza diversi parametrii".

            @ionut.c: pana acum nu am intalnit probleme legate de ITP pentru motorizarile remapate benzina aspirat.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • Offtopic cu scuzele de rigoare: Vad ca nu este un forum chiar public - unii nu au voie sa spuna ce gandesc ca "de ce te mai bagi in seama?" . Nu m-am putut abtine chiar daca iau penalizare.

              Offtopic cu scuzele de rigoare: Dar nu este un forum public ?
              Last edited by mikebike72; 10 May 2010, 09:38. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Nu ai de ce sa iei penalizare, dar unii chiar nu ii inteleg. Sunt 55 de pagini in care s-a tot discutat pe aceasta tema. Au raspuns si useri cu masini modificate dar si persoanele sau firmele care fac tuning. Stiu ca e greu sa citesti atatea pagini insa de multe ori acolo se afla si raspunsul.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • Nu vreau sa fac reclama, am remaparea facuta de aproximativ 10.000 Km si masina merge perfect fara nici cea mai mica problema.
                  Era sa uit, ce era mai important, am facut remapare stagiul 2.
                  Un sfat:Remaparea nu se face la "nea Caisa" la garaj, apelati cu incredere la cei specializati sa faca asta daca vreti sa aveti rezultate si sa nu aveti probleme.

                  Si inca ceva:
                  Ati vazut vreo data reclama la FERRARI???
                  Nu o sa vedeti nici o data pentru ca nu exista reclama la FERRRARI, se vinde fara reclama, asa cum nu este nevoie sa se faca reclama la firmele serioase care fac remapari.
                  Last edited by FastFurious; 10 May 2010, 10:12.
                  sigpicFast&Furious
                  Team CSR
                  Logan Club CLUJ

                  Comment


                  • Va anunt in Iulie cand imi expira ITP-ul dar nu cred sa fie probleme.
                    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                    Comment


                    • Nenea IuteSiNervos, care-i firma aia de remapat careia nu-i trebuie reclama? Ca pe forumul asta se face reclama super agresiva, au cooptat si admini in afacere! Deocamdata chiptuning-ul in Romania inca se face pe genunchi si se asteapta rezultate si impresii de la clienti, este un fel de vaccin nou descoperit aflat inca in faza de testare, cine "traieste" lauda "vaccinul", cine "moare" da vina pe orice altceva dar nu pe ramap, ca e profesinal... Hai succes!

                      Comment


                      • Originally posted by vasile78 View Post
                        Nenea IuteSiNervos, care-i firma aia de remapat careia nu-i trebuie reclama? Ca pe forumul asta se face reclama super agresiva, au cooptat si admini in afacere! Deocamdata chiptuning-ul in Romania inca se face pe genunchi si se asteapta rezultate si impresii de la clienti, este un fel de vaccin nou descoperit aflat inca in faza de testare, cine "traieste" lauda "vaccinul", cine "moare" da vina pe orice altceva dar nu pe ramap, ca e profesinal... Hai succes!
                        Am mai spus nu fac reclama la nimeni, cauta si vei gasi firma adecvata pentru masina ta.
                        Cei care fac chip tuning pe genunchi sa se astepte la rezultate pe masura lucrului pe care-l fac.
                        Eu cand am ales sa-mi fac la masina am studiat cateva zeci de oferte si pe urma am tras concluzia si am ales unde sa-mi fac remaparea.
                        sigpicFast&Furious
                        Team CSR
                        Logan Club CLUJ

                        Comment


                        • 1. Mai da ce morcov aveti cu ITP-ul, mai ales cei cu motorizari benzina, unde cresterea de putere este mica (10%), daca aveti emotii puneti benzina de CO99 care teoretic e mai pura, produce noxe mai putine. Emotii ar trebui sa aiba cei cu "tractorasele" unde motorina proasta calitativ de la noi din Ro poate influenta rezultatul noxelor, chiar stoc fiind motorul eu zic ca se poate pica ITP-ul.
                          2. Sa zicem ca se mai face chip-tuning pe genunchi, insa cred eu ca a mai evoluat treaba, numai vorbim de ce se facea acum cativa ani, piata a mai triat din asazisii tuneri care "multiplica mapele in excel" .
                          3. Consider ca cel mai bun chip-tuning se face cu masurarea paremetrilor masinii pe banc, si scrierea unei mape custom, dar cei drept toate astea costa, iar diferentele sunt de 1-2% putere/fiabilitate, adica nesemnificativ.

                          Comment


                          • Si ai ales exact unde trebuie, chip tuning "stage 2" la Logan se face numai intr-un singur loc, s-au cel putin firma asta a creat conceptul de "stage 2" la Logan... Vezi ca ai reclama la "Motorizare" mare cat casa poporului!
                            Ideea este ca exista cel putin 1000 de chip tuneri dedicati in Romania, doar DimS s-a dovedit a fi cel mai "adevarat", mai luati o pauza...

                            "3. Consider ca cel mai bun chip-tuning se face cu masurarea paremetrilor masinii pe banc, si scrierea unei mape custom, dar cei drept toate astea costa, iar diferentele sunt de 1-2% putere/fiabilitate, adica nesemnificativ"
                            Un mare adevar ai spus, respectul meu pentru asta! Nu face nimeni asa ceva in Romania, deci solutia tot pe genunchi ramane...
                            Last edited by vasile78; 10 May 2010, 14:06.

                            Comment


                            • Originally posted by vasile78 View Post
                              Nenea IuteSiNervos, care-i firma aia de remapat careia nu-i trebuie reclama? Ca pe forumul asta se face reclama super agresiva, au cooptat si admini in afacere! Deocamdata chiptuning-ul in Romania inca se face pe genunchi si se asteapta rezultate si impresii de la clienti, este un fel de vaccin nou descoperit aflat inca in faza de testare, cine "traieste" lauda "vaccinul", cine "moare" da vina pe orice altceva dar nu pe ramap, ca e profesinal... Hai succes!
                              iar incepi ...
                              imi spui si mie cum ai dedus ca e facut pe genunchi ?
                              si ce cunostiinte ai in domeniu de poti face afirmatia asta ?
                              Aduci si ceva argumente ?

                              Originally posted by vasile78 View Post
                              Si ai ales exact unde trebuie, chip tuning "stage 2" la Logan se face numai intr-un singur loc, s-au cel putin firma asta a creat conceptul de "stage 2" la Logan... Vezi ca ai reclama la "Motorizare" mare cat casa poporului!
                              Ideea este ca exista cel putin 1000 de chip tuneri dedicati in Romania, doar DimS s-a dovedit a fi cel mai "adevarat", mai luati o pauza...

                              "3. Consider ca cel mai bun chip-tuning se face cu masurarea paremetrilor masinii pe banc, si scrierea unei mape custom, dar cei drept toate astea costa, iar diferentele sunt de 1-2% putere/fiabilitate, adica nesemnificativ"
                              Un mare adevar ai spus, respectul meu pentru asta! Nu face nimeni asa ceva in Romania, deci solutia tot pe genunchi ramane...
                              la toate motorizarile turbo exista stg1 si stg2 , respectiv eco . O firma care practica chiptuningul si se respecta ofera toate versiunile ,in functie de nevoile clientilor .
                              Atata timp cat masina este stock , nu are nicio modificare fata de cum iese de pe poarta fabricii nu este nevoie de ceva custom .
                              Orice firma de tuning produce softuri generice , care sa fie ok pentru masinile de serie,sau dezvoltate pentru masinile de serie + ceva modficari specificate.Daca se vrea custom ,se poate custom , doar ca nu isi are rostul atata timp cat masina este stock .
                              Last edited by Cristi_Xp; 10 May 2010, 14:34. Reason: Automerged Doublepost
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • Originally posted by vasile78 View Post
                                Si ai ales exact unde trebuie, chip tuning "stage 2" la Logan se face numai intr-un singur loc, s-au cel putin firma asta a creat conceptul de "stage 2" la Logan... Vezi ca ai reclama la "Motorizare" mare cat casa poporului!
                                Ideea este ca exista cel putin 1000 de chip tuneri dedicati in Romania, doar DimS s-a dovedit a fi cel mai "adevarat", mai luati o pauza...

                                "3. Consider ca cel mai bun chip-tuning se face cu masurarea paremetrilor masinii pe banc, si scrierea unei mape custom, dar cei drept toate astea costa, iar diferentele sunt de 1-2% putere/fiabilitate, adica nesemnificativ"
                                Un mare adevar ai spus, respectul meu pentru asta! Nu face nimeni asa ceva in Romania, deci solutia tot pe genunchi ramane...
                                Ca sa vezi ca nu-i facuta pe genunchi, uita-te aici:
                                97,9 Cp la motor
                                74,9 Cp la roata
                                Cuplu=194,7 Nm
                                Attached Files
                                sigpicFast&Furious
                                Team CSR
                                Logan Club CLUJ

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google