Renault Cheama In Service DACIA Logan II & Sandero II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In rechemare scrie ca e doar soft si dureaza 20 de minute. Ceva cu largirea zonei de functionare a EGR-ului.

    Comment


    • Renault a notificat ANPC cu privire la rechemarea în service a aproximativ 2.000 de modele Dacia Duster vândute în România, pentru probleme la instalația electrică. Este vorba despre circuitul claxonului, care a fost subdimensionat și poate produce o supraîncălzire a instalației.

      Comment


      • M-am programat saptamana viitoare pentru modificarea la E6b, va anunt dupa aceea cum merge masina... sper sa nu fie nevoie sa o refac inapoi

        Comment


        • Dragut! Bricheta in volan, iar airbagul da-l incolo. Oricum e acolo numai pentru ca legea obliga. Si eu care vroiam sa fac buy back... Avand in vedere ca seria din care am luat eu masina nu a avut vreo rechemare (cel putin pana acum) o sa ma gandesc la un pret de vanzare pe masura

          Comment


          • Pai nu zice ca sunt rechemate astea noi cu claxonul in volan, probabil ca e o serie mai veche.

            Comment


            • Dacă ai vede ce fire are la claxon, noul volan de pe Duster ph2 ,adică același volan de pe X52 ph2, te-ai abține de la remarci
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Am auzit ca toti oamenii obisnuiti, care nu lucreaza pentru Dacia, au ca hobby sa desfaca si studieze volanele, ca sa vada cate fire sunt inauntru.
                Asta mai lipsea la Dacia, sa ia foc instalatia electrica, ca au pus unii fire de cupru made in China, groase cat a 10-a parte a firului de par.

                Comment


                • Pai daca pentru Porsche,Audi etc instalatia electrica se face in Romania, nu m-ar mira ca Dacia sa aiba chinezarii.

                  Comment


                  • eh... tre' sa fie pe undeva un vapor in deriva si fara suficiente provizii.

                    @mr.K: arunci, asa, cu sarcasmu-n lume de parca n-ai avea si tu acelasi hobby ca toti ceilalti average human beings...

                    Comment


                    • Cand alte marci cheama in service masini pentru remedierea unor defecte:

                      "pai da domne' e marca ce se respecta, daca era Dacia baga mizeria sub pres"

                      acum cand Dacia cheama in service masini pentru remedierea unor defecte recunoscute:

                      Sar repede haterii de servici cu bascalia, de calitate `made in China` ...
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Cand cuiva o sa-i ia foc volanul, cred ca fix la mr.K o sa se gandesca, cum ca-i hater, si de aia i s-a intamplat.
                        Unii n-au Duster, au ceva mai ieftin, deci sunt sanse mai multe ca firele sa fie si mai subtiri.

                        Comment


                        • Puteti fi utili forumului si fara sa fiti sarcastici; va rog incetati cu genul asta de abordare a problemei.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nu inteleg abordarea asta, ca Dacia poate fi chiar iertata pentru orice belele, daca si altii recheama in service masini.
                            Nu inteleg de ce nu ai voie sa comentezi nimic rau despre Dacia, fara sa sara 2-3 persoane de serviciu.
                            Nu nteleg cum putem fi noi utili intr-o problema pe care o poate remedia doar Dacia. Noi suntem doar spectatori ai unui spectacol din ce in ce mai jalnic, pus in scena de Dacia.

                            Pe un roman, o Dacia il costa cat 2 Audi-uri pe un neamt, ca putere de cumparare.

                            Deci, hai sa facem plecaciuni la Dacia, de bucurie ca a binevoit sa recheme niste masini.
                            Pentru aripile spate care rugineau, n-au mai rechemat Duster-ele.

                            Comment


                            • Asa este! Iancu are dreptate. Asteptam detalii mai amanuntite de la cei care au primi rechemarea.
                              Apropo de discutia de mai sus, 1.5 dci are adblue?
                              @mrK Prin prisma rechemarilor si opiniilor clientilor mi se pare ca Dacia cam incepe sa o ia in jos, e doar o parere personala, nu stiu daca isi are rostul aici. Cel putin in cazul meu, masina e ok, dealerul e cam prost
                              Last edited by razvanCC; 13 July 2017, 08:42.

                              Comment


                              • Rechemarile in service pentru remedii de ordin mecanic sau electric sunt intalnite la toti constructorii de automobile fie ca acestia produc masini de 6.000 euro (vezi probleme Dacia Logan cu rugina) sau masini de peste 300.000 euro.
                                Mitul conform caruia anumite marci nu fac greseli este complet eronat.

                                Iata cateva masini si problemele lor tehnice:
                                In 2009 la modelul Tiguan cu motor de doi litri TFSI propulsorul a fost echipat din fabrica cu un ECU softat gresit. Astfel, atunci cand se activa aerul conditionat computerul citea gresit informatia si accelera la maxim motorul. Daca transmisia era DSG aceasta accelerare putea duce la atingerea vitezei maxime fara a putea opri masina.
                                Consecinte: Masina putea accelera necontrolat si pe langa faptul ca aceasta putea atinge viteza maxima soferul nu putea sa actioneze pedala de frana. Rezultatul putea fi un posibil accident la o viteza de ordinul a 200 de km/h.

                                In 2010 Volvo S80 a avut probleme cu pompa de benzina care se bloca. Dupa aceasta problema de soft masina nu mai putea sa fie miscata. Aceasta eroare a componentelor electrice la sistemul de alimentare putea sa apara si la viteze mari, moment cand motorul se oprea si cel de la volan putea pierde servodirectia si asistarea sistemului de franare.

                                In 2003 Lamborghini Murcielago de peste 500 de CP a avut probleme cu sistemul de directie care in anumite cazuri bloca in mers coloana de directie.

                                In 2008 Porsche Cayenne avea montata o conducta de combustibil prea apoape de motor. In anumite cazuri aceasta conducta avea sanse mari sa se topeasca in urma caldurii degajate de propulsor si masina sa se carbonizeze la propriu. Aduceti-va aminte de fotbalistul roman a carui Porsche a luat foc pe autostrada.

                                In 2009 la modelul X5 discurile de frana nu rezistau in cazul unei utilizari intense. Pe anumite modele discurile de frana se spargeau si masina era foarte greu de oprit. Spargerea sau ovalizarea unui disc de frana induce automat o lipsa a directiei masinii cand se ruleaza cu viteze mari.

                                Clasa S a fost rechemata in 2009 deoarece aveau sistemele de inchidere ale portierelor asamblate gresit. Astfel, masinile veneau in service pentru a remedia sistemul de inchidere al portierelor, mecanicii observand ca aceste incuietori au fost montate gresit fata-spate. Cel mai mare pericol a fost observat in momentul unui impact cand pasagerii nu au mai putut sa coboare din masina. De asemenea aceste incuietori defectuoase permiteau copiilor sa deschida usile masinii chiar si in timpul mersului.

                                Am ales doar cateva cazuri mai vechi. Cautati si voi pe net si o sa gasiti si in ultimii ani rechemari la aproape toti producatorii. In fond si la urma urmei, toata lumea greseste. Important este ca atunci cand siguranta oamenilor este pusa in pericol sa se recunoasca eroarea si sa remedieze, indiferent de numele marcii si de cat costa masina respectiva.

                                Nu uitati ca parca in acest an, Dacia si Clio a mai avut o rechemare parca pentru etriere posibil defecte.

                                E rau ca sunt rechemate masinile in service? Eu cred ca nu, ba dimpotriva este un semn de normalitate si responsabilitate.
                                Last edited by gabrieln1960; 13 July 2017, 08:51.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google