Schimbare becuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare becuri

    Salut , vreau si eu cateva pareri despre becuri ptr logan (am si proiectoare)...nu am deocamdata bani de xenoane...dar vreau sa le schimb pe astea stoc...de unde as putea sa iau ceva bun si unde sa le montez...sa nu fac eu cine stie ce prostie... daca se poate sa ma indrumati si spre un magazin ceva....sa stiu ca iau ceva de calitate..
    1.6 mpi cu un strop de redbull
    Respect pentru ca imi pasa

  • #2
    Osram Silverstar gasesti in Cora....foarte bune raport calitate-pret...sau poti alege si Philips insa sunt mult mai scumpe dar bineinteles...si calitative!Eu acum am niste "panarame" Lampa insa lumineaza mai bine decat Osram-urile originale de pe Logan...stiu ca e socant!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      nu m-ar deranja pretul la philips...atata timp cat e jumatate din pretul unui set de xenoane...daca stii de unde sa iau si eu...apropo...tu le-ai montat singur ? nu s-au dereglat sa bata aiurea ?

      nu mai citati postul imediat anterior!
      Last edited by Seba; 3 March 2008, 01:29.
      1.6 mpi cu un strop de redbull
      Respect pentru ca imi pasa

      Comment


      • #4
        Becuri gasesti pe net in magazinele virtuale...iar de montat nu e mare inginerie...prima oara e dificil...la al doilea bec dureaza max. 30 sec!Stai linistit ca nu dereglezi nimic!
        PS: In benzinariile Agip se gasesc becuri Philips...de obicei!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Sal, daca cumva vrei sa economisesti niste bani, si amani cumpararea becurilor de la philips, eu pot sa iti recomand niste becuri de la Pilot, nu mai stiu cum se numesc.....ceva cu "Plasma", sunt usor albastrii la culoare, dar lumina pe care o fac este alba, si se vad extraordinar de bine. Eu le-am luat de la Carrefour Feeria, si am dat pe ele 50 Ron....merita toti banii. Dar intr-adevar, cele de la Philips sunt ff bune calitativ, dar sunt cam scumpe. Schimbarea becului: scoti mufa care vine pe bec, dupa care indepartezi mansonul de cauciuc, urmeaza indepartarea sigurantei, care tine becul fixat in far (asta este partea usor dificila) dupa care scoti becul, si il schimbi.

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by gionik View Post
            Sal, daca cumva vrei sa economisesti niste bani, si amani cumpararea becurilor de la philips, eu pot sa iti recomand niste becuri de la Pilot, nu mai stiu cum se numesc.....ceva cu "Plasma", sunt usor albastrii la culoare, dar lumina pe care o fac este alba, si se vad extraordinar de bine. Eu le-am luat de la Carrefour Feeria, si am dat pe ele 50 Ron....merita toti banii. Dar intr-adevar, cele de la Philips sunt ff bune calitativ, dar sunt cam scumpe. Schimbarea becului: scoti mufa care vine pe bec, dupa care indepartezi mansonul de cauciuc, urmeaza indepartarea sigurantei, care tine becul fixat in far (asta este partea usor dificila) dupa care scoti becul, si il schimbi.

            am gasit pe aspad-shop.ro...becurile philips...acum urmeaza sa mai caut putin sa vad daca mai sunt si in alta parte ...daca nu comand de acolo si s-a terminat smecheria la proiector am vazut ca trebuie sa tragi ceva de la bara ca sa poti scoate becul nu ?
            1.6 mpi cu un strop de redbull
            Respect pentru ca imi pasa

            Comment


            • #7
              Originally posted by florin.vlad View Post
              la proiector am vazut ca trebuie sa tragi ceva de la bara ca sa poti scoate becul nu ?
              la proiectoare e ceva mai greu de schimbatdar nu imposibil, trebuie sa umbli pe dedesupt
              sigpic

              Comment


              • #8
                cand am avut-o in service...baietii incercau sa ma duca cu presu....ca s-au scuturat becurile de nu se aprindeau...si m-am luat de ei..si in 5 minute le-au schimbat pe amandoua...de fapt un singur tip s-a ocupat de chestia asta...o sa incerc si eu ....sa vad daca reusesc ...
                Last edited by Seba; 3 March 2008, 01:30.
                1.6 mpi cu un strop de redbull
                Respect pentru ca imi pasa

                Comment


                • #9
                  are cineva poza cum lumineaza philipsurile , sa ne formam o ideeeeeeeeee
                  Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                  Comment


                  • #10
                    De fapt sunt mai multe tipuri de becuri philips... acum depinde care se incadreaza in preferintele tale ! philips unt asa :
                    - becuri Premium, +30% mai multa lumina
                    - becuri Visionplus, +50% mai multa lumina alba
                    - becuri X-treme Power, +80% mai multa lumina alba
                    - becuri Bluevision, lumina alb-bleu similar xenon
                    - becuri Nightguide, 3 tipuri de lumina intr-un singur bec
                    - becuri Silvervision, cu capat argintiu pentru tuning visual

                    Comment


                    • #11
                      X-treme Power , la ce pret le gasesti ? eu am vazut in germania pe ebay la 19 euro setu si sunt tentat sa cumpar unu
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • #12
                        X-treme power ... da sa fi atent sa nu depaseasca 55w ca altfel iti prajesti instalatia... si sunt sigur ca nu ai vrea..

                        Comment


                        • #13
                          pai is de 55/60W , nu cred se prajeste nimic
                          Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                          Comment


                          • #14
                            sa ne raspunda andrei daca la 60W sa intampla ceva nasol... eu cred ca nu...

                            Comment


                            • #15
                              pai astea din fabrica nu tot de 55/60W is ? daca is la fel ca putere nu vad de ce ar "sari in aer"
                              Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google