Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Recent achizitionate.
    vad ca sunt pentru discuri pline. eu am ventilate pe dci, ca cele care nu sunt bifate. am pus de origine la dacoserv. sunt f multumit. n-am incercat nimic de la viteze mari.

    Comment


    • IancuMIC aderenta maxima cand franezi,nu sa pui frana in fata casei si sa te opresti la carciuma

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        eu am ventilate am pus de origine la dacoserv. sunt f multumit. n-am incercat nimic de la viteze mari.
        Ce marcă/cod ai pus şi cât te-au costat ?

        Comment


        • IancuMIC, de ce nu ti-ai pus Ferodo FDB1781?
          ​​​​​​

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            Ce marcă/cod ai pus şi cât te-au costat ?
            parca F197 sau F196... nu sunt foarte sigur. le-am schimbat la dacoserv.
            in fiecare an au promotie intre 15 iunie si 29 iunie cu 30 % reducere piese si manopera la masinile cu peste 4 ani vechime. anul asta am prins prima data promotia (2009) . la restul au 15%

            Comment


            • cand schimbati placutele verificati neaparat si tijele de ghidare a etrierelor ...daca sunt blocate veti avea probleme cu franare(pedala lunga la apasare, tocire neuniforma a placutelor)....pt a vedea cum se face verificati tutorialul lui cristi streulea cu "intretinere etrieri"

              Comment


              • daca tot le deblocati culisele si dati jos garniturile puneti la loc vaselina de calitate, ideal ar fi niste pasta ceramica rezistenta la temperaturi inalte, vaselina ordinara se scurge din cauza temperaturilor
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Acolo se pune doar ''vaselina'' siliconica rezistenta la temperaturi inalte, cârmâz special de la Dacia sau așa zisa pastă ceramică.

                  Dacă se pune vaselină normală, se va întări rapid, ducând la aceleași probleme ca și culisele blocate sau etrier blocat.
                  sigpic

                  Comment


                  • am o mica intrebare: tipul placutei influenteaza si tipul discului?
                    daca ai placute de van, trebuie sa cumperi si discuri de van (de 260mm) sau este ok sa montezi 259 mm ?
                    From Miami 2 Ibiza
                    Voucher
                    http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                    Comment


                    • Zilele acestea am inlocuit si eu placutele de frana de origine, care m-au slujit mai bine de 73.000km.
                      Va propun si cateva cadre.
                      Attached Files
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Si uite asa iti dai seama de stilul de condus al omului, dupa cum arata placutele acelea (evident, mai conteaza si rulajul: in-out?)
                        Il alta ordine de idei, cred ca te-ai plictisit de ele, dupa cum arata, mai tineau lejer cel putin 30kkm, in acelasi stil de condus
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Eram ferm convins ca asta se va spune; asta e m-am deconspirat. In mod sigur puteam face suta de mii cu ele.

                          Revenind la subiect, cred ca peste 50.000km. ii am facuti in regim extraurban. Stilul meu se bazeaza printre altele pe anticipatia traficului, ca sa nu mai spun ca mai am si doua soferite, iar asta se vede.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Ai inlocuit si tablitele de culisare?
                            Ale mele cel putin sunt partial ruginite (a sarit vopseaaua de protectie de pe ele, probabil sunt si decalite). La urmatorul schimb de placute le voi schimba.

                            Comment


                            • Bravo nene Iancule, o alegere foarte inteleapta cu privire la brand si model de placuta de frana.
                              Sa le incingi sanatos.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Nuuu, nici vorba de tablite; le-am aranjat un pic si erau ca noi; un singur bolt de pe stanga de la culisanta merea mai molcom, in rest, cum se vede. Sa vedem mai departe; de abia am cam 130km. cu ele.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google