Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • atunci vreau o placuta proasta. ) sunt irascibil. )

    Comment


    • 114.393km. Fix atat avea cand am plecat cu placutele noi de la service. La 115394Km + revin cu impresii despre scartait.

      Huruitul: ca si cum la fiecare frana de la 30km/h iti intra ABS-ul pana te opresti. Numai ca eu nu am ABS. Pentru 327RON (placute+lichid+montaj) in urmatorii 970km conduc "like a boss" pe stradutele din spatele blocului pana langa bloc.

      Dupa primii 30Km frana tine aproximativ la fel ca inainte la franari usoare. Si cu fiecare frana se imbunatateste.

      Daca incep sa scartaie o sa am de ales: scartait sau huruit. )
      Last edited by madhorsefuzzy; 13 June 2013, 00:04.

      Comment


      • deci nu mai fac zgomot ? ce ai pus ?

        Comment


        • Placute ATE de van pe discuri ATE de van. Am pus poze cu placutele in pagina precedenta.
          Sper sa se pupe intre ele. )

          @Octavian: ai avut placute ATE pe discuri ATE pe sistem ATE de van?

          Comment


          • Am avut eu. Franarea este ok doar ca o sa-ti uzeze discurile. Placutele ATE sunt mai dure si cam halesc din discuri, cel putin la mine asa s-a intamplat.

            Comment


            • Sa inteleg ca alea cu metal OEM de le-am dat jos sunt mai moi decat astea ATE cu mai putin metal in ele (cel putin la o prima vedere)? O sa vad in timp cum se comporta.

              Cum zicea si Octavian despre placutele din fabrica pe discuri simple: alea de fabrica mancau din discuri si cel mai apropiate de ele au fost ATE. Daca se pastreaza regula si la sistemul de VAN o sa vad pe masina mea.

              Cat trebuie sa tina o pereche de discuri? 60.000? 80.000? 100.000?

              Comment


              • O pereche de discuri tine pana se strica. Fie prin uzura, fie de la varii abuzuri, a se vedea rodajul incorect cu tot soiul de batai la scurt timp dupa, suprasolicitarea grosolana cu aparitia de fisuri / batai / santuri prin disc.

                Ca regula generala, un disc bun tine 2, maxim 3 randuri de placute.
                sigpic

                Comment


                • Pe mine cele originale pline m-au tinut 140k km placutele originale si 2 seturi de remsa, masina condusa in regim de taxi. Cele ventilate de van ATE m-au tinut 120k km, un set de ATE de origine, si un set de ferodo SL.

                  Comment


                  • Pareri despre - Bosch 0 986 467 720 ?

                    Comment


                    • Parerea mea e ca o sa pui discuri noi dupa Bosch. Cele mai nepotrivite placute pe care le-am avut.

                      Comment


                      • Am gasit la un magazin piese auto,spune vanzatorul,placute originale TRW Made in Italy la 95 lei setul,ma ajuta cineva cu o parere,pot fi la acest pret?nu stiu cat costa cele din service as pune ceva de calitate comparabile cu cele de fabrica.Am 50000km si joi trebuie sa merg la revizie,ultima la 4 ani
                        Ferodo Premier nu am gasit,am inteles ca ar fi mai bune.Multumesc

                        Comment


                        • eu am dat 63 de lei pe TRW, cred ca erau originale, se prezinta bine pana acum , nu am parte de zgomote neplacute, in opinia mea isi fac treaba bine.

                          Comment


                          • Am si eu un Logan Ambition din 2005 cu 70000km la bord si la 38000km i-am schimbat placutele de frana cu unele Bosch.Acum vad ca mi-au cam mancat din discuri ,iar frana nu este cine stie ce.Saptamana trecuta i-am schimbat lichidul de frana cu ATE SL.6 pentru ABS.Aerisire prin vacuum si gravitational.Acum am comandat discuri Brembo pline de 260 mm si placute de frana Ferodo FSL 1781.Sunt bune placutele astea,ma pot baza pe ele?

                            Comment


                            • Foarte bune si silentioase. Doar ca fac mult praf.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Ma gandeam sa rodez discurile si apoi sa pun ceva mai bun.Din ce am citit pe aici sunt placute moi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google