becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cine circula cu faza lunga mai mult decat cu faza scurta ?! nici pe autostrada si pe dn-uri n-ai voie sa folosesti faza lunga, daca ala e la mai putin de 200 m. si sunt mereu. asa ca folosesti faza lunga daca stai la tara si ai drumuri pe care nu merge nimeni.
    cred ca faza lunga se foloseste 0,0001 %.

    Comment


    • Originally posted by merlasviorel View Post
      Pana acum am inteles asa:
      Becurile mai puternice se ard mai repede.
      Becurile mai slabe tin mai mult si slabesc in timp.
      Pana la urma cred ca mai bune ar fi unele care sunt ceva mai bune decat alea slabe, care se vor arde cand oricum urmau sa slabesca. Corect ?
      Eu am avut Phillips Vision Plus categoria plus 50% care sunt exact cum le/ai descris tu.

      Mie mi s/au parut niste becuri foarte echilibrate pentru Logan si la un pret decent.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        cine circula cu faza lunga mai mult decat cu faza scurta ?! nici pe autostrada si pe dn-uri n-ai voie sa folosesti faza lunga, daca ala e la mai putin de 200 m. si sunt mereu. asa ca folosesti faza lunga daca stai la tara si ai drumuri pe care nu merge nimeni.
        cred ca faza lunga se foloseste 0,0001 %.
        Tocmai asta e ca cei care ofera + X % luminozitate o ofera pe faza lunga si asta nu ne ajuta prea mult. Am citit pe review-uri la mai multe marci de becuri si lumea spunea acest lucru.
        As vrea sa stiu daca cineva a cumparat becuri la care sa se vada un + de luminozitate pe faza scurta, un 50-60% nu mai mult ca sa nu se arda prea repede. Deci are cineva ?
        Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

        Comment


        • da, eu am osram night breaker unlimited +110 % si am facut 2 ani cu ele prin iunie. inca merg bine.
          si e mare diferenta si pe faza scurta, nu doar pe cea lunga.

          Comment


          • Osram Ultra Life - 6 ani si 9 luni. Le-am schimbat pentru ca nu mai vedeam nimic cu ele, nu pentru ca s-au ars. Mitul cu 3 x lifetime se confirma.
            Le-am inlocuit cu Osram Silverstar 2.0, iar diferenta este destul de mare, in comparatie cu "lumanarile" folosite aproape 7 ani.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Din nefericire, vineri seara, cel din stanga s-a ars, dupa un an si cca. 15.000km.
              L-am inlocuit cu unul din alea de le schimbasem si pe care l-am pastrat tocmai pentru astfel de situatii; diferenta e si mai evidenta acum cand lumina lor se poate compara mai usor.
              Osram-ul a cedat parca prea repede; momentan nu stiu daca voi merge tot pe acestea, pentru ca de inlocuit va trebui sa le inlocuiesc.
              Originally posted by IancuMIC View Post
              Pana la urma am optat pentru Blue Vision ultra, de la Philips.
              Mai pe seara le montez pe rand sa vad diferenta fata de Osram Night Breaker.
              Deci, Night Breaker, au tinut un an iar dupa ~2 ani s-a dus si un Blue Vision.
              Bine, incorect sa socotim in ani durata de viata; in ore functionare e corect, dar cum nr. de km/an, e cam acelasi, se poate discuta si in ani.
              Momentan o sa pun un Osram (de rezerva), dupa care voi vedea; Night Breaker sau Philips?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Si am hotarat; Osram... Unlimited
                In acelasi timp am inlocuit si becurile de pozitie cu W5W T10 cu 9 smd.
                Attached Files
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Nightbreaker am si eu, de 1 an jumate, cam 10.000+ km. Si inca nu dau semne de oboseala. Ce e drept, m-au ajutat si luminile de zi

                  Comment


                  • Am folosit si eu vreo 3-4 ani osram nightbraker si philips ultravision si mi-au matuit farurile de mai mare frumusetea.
                    Cred ca in timp vor afecta plasticul farului astea ce dau lumina mai multa
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Cred ca ai dreptate.Am o combinatie la o skoda de H4 xtreme vision cu H3 blue vision si am observat ca unul din faruri e matuit..Cand vor ceda voi pune ceva mai chior.
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Si am hotarat; Osram... Unlimited
                        In acelasi timp am inlocuit si becurile de pozitie cu W5W T10 cu 9 smd.
                        cat ai dat pe ele ? eu am de trei ani night breaker unlimited, si inca nu s-a ars niciunul. inainte niste night breaker plus m-au tinut doar un an.

                        Comment


                        • Am pus nightbreaker de 1 an jumatate si coafura rezista. Farurile oricum se matuiesc si cu becurile originale, asa ca nu prea are importanta tipul.

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            [...]Farurile oricum se matuiesc si cu becurile originale, asa ca nu prea are importanta tipul.
                            Nu. Farurile se matuiesc daca folosesti becuri de 2 lei.

                            Atunci cand cumparati becuri, cautati pe ambalaje inscriptia UV Filter, daca vreti ca farurile sa nu se matuiasca.

                            Nota: uitati-va la poza (nr. 2) pusa de Nenea Iancu mai sus.
                            Last edited by vitriol; 4 May 2016, 23:08.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Le-am cumpărat de la emag, o sa ma uit pe ambalaj, sa vad dacă scrie UV filter.

                              Comment


                              • Daca ai Osram Night Breaker poti sa stai linistit. Toate Osram-urile H4 au.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google