becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vdingo11
    replied
    https://www.dedeman.ro/ro/bec-auto-d...12-v/p/1015172 ar fi bune oare?

    Leave a comment:


  • vdingo11
    replied
    Ce bec este in plafoniera la logan 1.5 dci din 2006

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    Il pui la loc cum l-ai demontat pe cel vechi,in aceeasi pozisie similar ca la logan1, doar ca e H7 in loc de H4, nimic deosebit
    Last edited by Leo0608; 9 January 2023, 22:39.

    Leave a comment:


  • mike-5
    replied
    După 4 ani/42000km, la logan2 ph2, 0.9 Tce s-a ars becul H7 osram standard original fază mică, de prim montaj, far stânga. Filament scuturat,nu întrerupt, ceva punct metal topit în interiorul becului, cei doi pini contact electric ai becului ușor oxidați pe partea interioară, mufa cu cei doi papuci electrici a ieșit destul de ușor, deci nu a avut contact ferm cu pinii becului. Am ales să schimb ambele becuri H7 fază mică cu unele tot osram standard original H7,mașina fiind folosită frecvent în oraș. Nu am dorit să pun becuri supravoltate (cele cu + up to lumină) deoarece mașina are sistem ESM de recuperare a energiei la frânare și uneori adică atunci când bateria este parțial descărcată, în decelerare tensiunea atinge vârfuri de 15,5-16 volți, scurtându-le mult viața. De reținut, cătarea (ghidajul de pe flanșa metalică a becului) se montează cu el în poziția ora 12 pentru soclul fază mică logan 2, ph2 (mulțumesc torquemada pt precizare). Mufa becului vechi fază mică dreapta a ieșit foarte greu, becul nou s-a fixat în clipsuri foarte ușor. Becul stânga s-a clipsat strâmb, blocăndu-se în blocul optic. Foarte greu l-am desprins din clipsuri și montat corect. Am observat în trafic câteva mașini logan2 cu bec clipsat strâmb care deranjau la ochi. Consider că sistemul de prindere a becului dar și becul H7 este mult mai prost decat H4.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.

    Leave a comment:


  • Midnighte
    replied
    In functie de noroc, durata de utilizare ( sa nu le folosesti 24/7, inutil, cand poti merge foarte bine cu DRL ) si drumurile pe care mergi ( de la vibratii, se rupe filamentul la becurile cu halogen ), un set te poate tine 1 zi/ 1 saptamana/ 1 luna sau 1 an. Fara sa exagerez...

    Incearca ceva marci consacrate :
    OSRAM Laser Night Breaker +150% ( nu cele +130% ) - m-au tinut personal 2-3 ani
    Philips - in functie de ce vrei tu. Intra pe site-ul lor si te lamuresti care ti s-ar potrivi, pentru ca iti dau detalii de durata de viata, performanta distributiei luminoase, culoarea luminii ( K )

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Vă mulțumesc pt răspunsuri și vin cu altă întrebare, ce becuri sunt mai bune?Să nu se ardă la 2-3 luni.

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    H7 fază scurtă + lungă, H16LL pe proiectoare

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Cred ca amândouă h7.
    H1 parca e la cele de ceață.

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Salut,pe Logan 2019 ce becuri sunt pe fază scurtă și pe faza lungă? H7 și H1?

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Ai un Bec H7 acolo tragi direct de mufă, va ieși și becul (e ținut de niște cleme arcuite acolo)

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Cred ca o las pe luni, și așa am revizia. Mulțumesc

    Leave a comment:


  • mumus
    replied
    Salut, trebuie apasat pe un tamburus metalic, si tras intr-o parte, gen inchidere deschidere ac siguranta.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Vă salut, m-am uitat sa schimb becul de scurtă pe partea stângă. Cum naiba iese afara?
    Pe lângă faptul ca e locul foarte mic de manevrat, nu știu care e procedura de extragere.
    Mă poate lămuri cineva?
    Mulțumesc.

    Leave a comment:


  • C.Mike
    replied
    Mersi pentru informatie.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Eu folosesc, de vreo 8000Km incoa'.
    E o mica diferenta fata de Osram 130% (am avut inainte), dar parca tin minte ca nu au costat dublu fata de 130%. Undeva cu maxim 30% in plus la pret.
    Ca sa inchei, sunt ok, dar diferentele sunt slab sesizabile fata de 130%.
    Daca nu faci drumuri lungi si dese noaptea, nu merita, stai cu 130%

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google