Montaj Boxe Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by juann View Post
    Nici eu nu am cablaj pe spate, dar am vorbit si mi-l fac baietii in service dacia ca in alta parte pierd garantia. Manopera lor ma ajunge pe la 80 ron.
    Garantia la ce o pierzi? La sistemul audio? Crede-ma ca nu o sa ai nevoie de ea in vecii vecilor... Daca modifici ceva pe masina pierzi garantie la ce ai modificat, nu la intreaga masina... Aceeasi temere o aveam shi eu cand mi-am luat masina, insa acum nu mai e deloc asa... Pe la motor sunt trase cateva fire de la baterie, am o masa suplimentara facuta pe acolo, plus cablurile de la statie si niste cabluri de la stroboscoape... Cand au vazut in service m-au intrebat doar ce sunt si atat... Au vazut baietii statia in masina si in secunda urmatoare rasuna tot serivice-ul... Mare veselie... Singura problema care am avut cu garantia a fost la panoul de bord... Adik imi indica temperatura gresit... Din cand in cand cresc toate liniutzele la temperatura, insa motorul nu are nimik... Am pus pe tester la ei si au ajuns la concluzia asta... Problema a fost ca nu l-au inlocuit pentru ca avea ledurile albastre=> am umblat in el si nu mai are garantie... In rest nu am avut nici cea mai mica problema... Eu zic sa te duci in piata si sa cumperi cablu pentru boxe.... E cam 5000 metrul, iei 10 metri shi te apuci de treaba... Cu banii aia 80 de roni fie iei niste boxe mai bune fie mai bagi 20 litri de benzina ;)
    sigpic

    Comment


    • #17
      Exact...Garantia o pierzi pe partea electrica a masinii daca umbli tu la casetofon...In rest, garantiile raman valabile
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #18
        65 ron si au pus ei cabluri si papucii aia care vin la difuzoare, timp de lucru cam 50 de min. Sunt multumit cum au lucrat in service la dacia.

        Comment


        • #19
          Boxe spate

          La un Logan Ambiance intentionez sa montez boxe spate. Pentru montarea cablajului intentionez sa apelez fie la reprezentanta (ex: IPS0), fie la o firma specializata in produse electronice pt. auto (ex: Be-loud). Intrebarea mea este daca practic se poate monta cablajul ca si in fabrica, ca la modelul Laureat sau se alege o solutie alternativa. Montarea presupune demontarea bordului, a mochetei din interior? Care este pretul estimativ al manoperei?

          Comment


          • #20
            având în vedere ca pentru montarea cablajului vei apela la reprezentanta sau la firma specializata, practic nu te interesează cum și pe unde vor poza cablaju aferent boxelor spate, atât timp cât vei primi garanție pentru lucrare. mai mult ca sigur vor alege o soluție alternativa pentru care sa nu trebuiască desfăcut tot bordul, dar care necesita desfacerea consolei centrale.
            eu personal am pozat cablajul pe sub schimbătorul de viteze și frâna de mana(atenție la demontarea plasticelor), apoi pe sub mocheta pana sub bancheta spate, și de aici, la boxe.(vei putea și tu, cu costuri mici, putina încredere și îndemânare)
            la casetofon am conectat conform schițelor din postul 4 și 8. spor la treaba.
            Eu beau sigpic

            Comment


            • #21
              poi si firmele autorizate iti dau vreo foaie ca sa arati la reprezentanta ca le-au montat un service autorizat?

              poi si firmele autorizate iti dau vreo foaie , cand te duci la revizie sa arati ca este montat de un service autorizat?

              pt montarea mp3 player si boxe

              si mai e ceva : spuneti-mi si mie unde sunt firele pt boxe fata (model 5900 euro)
              Last edited by cosmin_007; 20 January 2010, 16:37. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #22
                dupa cum cred eu, pentru orice lucrare executata de o firma autorizata, vei primi o chitanta/factura fiscala cu care sa poti face dovada(la reprezentanta).
                pana acum nu am fost intrebat in reprezentanta de modificarile facute(culoare alba in bord, activare martor usi deschise, schimbare radiocas. cu mp3).
                Eu beau sigpic

                Comment


                • #23
                  poi si nu au comentat nmk aia de la reprezentanta?

                  Comment


                  • #24
                    doar si-au facut treaba pentru care am fost in reprezentanta Dacia. (schimb ulei, filtru ulei, verificat niveluri ulei servodirectie, antigel etc.) - masina este inca in garantie.
                    Eu beau sigpic

                    Comment


                    • #25
                      cam ce diametru trebuie pt boxele din fata?

                      cati cm trebuie sa aiba?
                      Last edited by cosmin_007; 22 January 2010, 22:13. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        daca ai suportul si capacul original atunci boxele trebuie sa aiba 13 cm.
                        vezi si http://www.loganclub.ro/forum/boxe_spate-t1069.html
                        Eu beau sigpic

                        Comment


                        • #27
                          poi masina este noua juma de an, dar are suport in usi sau tre sa cumpar?

                          Comment


                          • #28
                            de obicei au
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #29
                              poi si as vrea sa-mi cumpar un mp3 sony gt2313 si boxe tot sony http://www.car-sound.ro/produse_deta...produs_id=2913 dar au putere de 35 w R.M.S. Sunt bune, se aud bine?

                              sau ce mi-ati recomanda?
                              Last edited by cosmin_007; 24 January 2010, 19:13. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                La reprezentanta cat costa sa monteze aia mp3 playeru si boxe?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google