Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am cumparat cele necesare loganului meu,,ulei,filtre,alea alea,,,printre care si antigel.
    Am fost la un magazin in Rahova,,pe Crizantemelor si am gasit acest produs nemtesc din germania la 1,5 litri.Pret 23 de lei bidonul...si este de culoare rosie.
    Attached Files

    Comment


    • si tu crezi ca daca este "nemtesc din gemania" si de culoare rosie, e potrivit pentru motorul tau?
      mai bine ai cumpara glaceol rx tip d (sau glacelf) care e special pentru motoarele ranault.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • Nu trebuie musai sa fie glaceol sau glacelf. Conteaza sa aibe acei inhibitori de coroziune sau sa respecte normele. E ca la uleiul de motor. Din ce vad din poze, e ok ce scrie pe ambalaj.

        PS: Crezi ca motoarele Renault sunt facute din plastilina? Adica mere la un motor de Audi dar nu e potrivit la un motor Renault? Sa fim seriosi.

        Apropos: am observat ca unii producatori denumesc anumite tipuri de antigel, cu anumite norme - TIP D iar altii le spun "fara silicati" dar tot aia e. Probleme apar cand scrie clar pe ambalaj a nu se amesteca cu cele fara silicati, e vorba de un tip de antigel conceput pentru motoarele de generatie veche cat si pt cele ce nu au radiatoare din aluminiu, sau alte parti. Exista explicatii mai detaliate cu privire la antigelul organic-anorganic si ce se intmpla cand sunt mixate, se poate cauta pe Goagal.
        Last edited by darksid3; 16 October 2010, 00:14.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • pe mine mai putin ma intereseaza ce e potrivit pentru audi. am logan, motor de renault, si vreau sa-i dau doar ceea ce sunt sigur ca poate "digera".
          pentru folosirea altor marci de lichid de racire trebuie verificata apartenenta la tipul D sau la tehnologia de fabricare (antigel realizat prin tehnologie organica), in caz contrar pot aprea incompatibilitati.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • Coane, citeste ce contine Glaceol RX (exemplu) si ce contine antigelul de mai sus. O sa vezi ca e la fel. Cat timp e fara silicati si are ethilene glycol, e in regula. Nu sta nimeni sa conceapa mii de tipuri de antigel pentru mii de tipuri de motoare. Sunt 2 feluri de antigel mari si late. 75% din cele existente pe piata sunt compatibile intre ele indiferent daca scrie sau nu Tip D. Nu e o norma propriu zisa acel "Tip D". Normele de antigel sunt ASTM xxxx SAU pot fi norme date special de constructorii auto (Vw, BMW, GM, etc). Unii le scriu altii nu, preferand alte artificii de marketing.
            Last edited by darksid3; 16 October 2010, 00:33.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Bine punctat.
              Ce nu prea inteleg eu de ce e asa de scump (sub 25 litrul n-am vazut) antigelu asta verzui florescent ce-l avem noi. Plus ca nu prea il gasesti la orice magazin auto (am gasit numai la Dacia).
              In decurs de 3 ani am completat de vreo 3 ori (asa cate ~250 gr concentrat), plus ca o data am pus diluat ~1,2 litri cand am umblat la termostat. Deci cred ca n-are rost sa-l schimb la 4 ani )

              Comment


              • Eu am luat Glaceol RX Tip D de la dealer cu 17 lei / litru . Acum folosesc Prestone
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • TopCat,,vorba lui Dark...tu tot Dacia Oil bagi in motor,,,ca astia la dacia,,asa zic,,bagati nene oloi de la noi si nu mai bagati Castol,Mobil One,etc,,ca se strica..
                  Asa si la antigel,,,,respecta cerintele date de producator,,e mai bun ca glaceolul de la dacia,,,deci bag ce e mai bun in motorul meu.

                  Comment


                  • Stai linistit ca eu am 3 tipuri de antigel in masina si toate au aceleasi specificatii. Primul e cel din masina al doilea numai stiu sigur cum se numea iar al treilea e valvoline.

                    Comment


                    • Originally posted by andrei View Post
                      E foarte scump litrul de antigel, 19 ron e enorm...
                      Am vazut antigel pt -70grade,cu 7 RON litrul si cu 10 RON litrul :d
                      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                      My ride

                      Comment


                      • Antigelul respectiv sa fie de tip organic altfel nu e bun pt masina ta...si in plus, trebuie sa afli daca e cocentrat sau diluat deja
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Sincer pana anul asta nici nu m-am uitat la nivel,noroc ca ,aflat cu o treaba la service(la un dealer),m-a intrebat nenea mecanicu daca face si completarea la antigel ca e cam putin in bol...a pus acolo ceva Altfel asa mergeam cu el...si parca mai demult m-a avertizat cineva ca este nivelul cam scazut,dar am uitat...uitam-ar moartea

                          Comment


                          • Eu am dat 26 lei pe un Glaceol...si am adaugat pana sub nivelul max cu un deget..cand am pus cel care era acolo mi se parea vascos asa...ma gandeam sa-i mai pun si niste apa distilata,dar mai bine ca nu am facut-o pt ca atunci cand se incalzeste se dilueaza...
                            Slow & Safe

                            Comment


                            • care este ce mai buna si simpla metoda de a afla temperatura pana la care rezista antigelul? ma refer aici la temperaturile negative pentru ca vine iarna. ma gandesc ca densimetrele care se gasesc prin toate magazinele nu sunt tocmai precise.
                              tema, ideea si morala este banii
                              banii este fericire restu' tot e amagire

                              Comment


                              • din fabrica cu ce tip (nume) de antigel vine?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google