Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Gozmin lichidul de racire din borcan la ce nivel e? daca e intre minim si maxim inseamna ca omul a pus cum trebuie. Probabil la tine a complectat peste ce era nu l-a schimbat tot. Daca scade sub minim mai pui in borcan , daca nu drum bun si fara incidente.
    sigpic

    Comment


    • da are dreptate colegul nu ri-a golit toata cantitatea... dac ar mai fi nevoie ti-ar scadea niv in vas si ar trebui completat dar daca ti-a umblat doar la distributie de ce ti-a golit antigelul ?

      Comment


      • pentru ca probabil a schimbat si pompa de apa
        e corecta explicatia: niciodata nu iti va intra antigel cat scrie in cartea masinii, ramane in bloc, in radiatorul de incalzire si intr-un anumit procent si pe instalatie

        Comment


        • Eu am masina de 6 luni, timp in care am facut 2500km cu ea.
          Antigelul a ajuns aproape de minimum.La magazinele de piese auto intreb de Antigel Dacia da?Si pur si simplu mai adaug in vasul ala pana la maxim?

          Comment


          • Intrebi de Glaceol rx tip d,cam asta se baga in instalatiile Dacia,pe bidon e sigla Dacia.
            Nu chiar pana la maxim,pt ca este concentrat,iar cand se va incalzi motorul va trece de punctul de maxim.
            Asa patesc eu,am completat cu antigel nu chiar pana la maxim,sa zic un deget pana sub cota lui,iar dupa un drum(ca sa amestec antigelul),m-am uitat iar la nivel si era peste maxim cu aproape un deget.

            Desi e ciudat ca ti-a scazut nivelul(asta daca inainte era mai sus).
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • Salut.
              Am schimbat şi pompa de apă. Dar eu citesem aci pe forum că unii colegi de-ai noştri au completat antigel 5,5 litri. De acea mi-a fost mirarea că am rămas cu un litru de antigel nediluat în plus adică a pus 2 flacoane de antigel şi doi litri de apă deci 4 litri în total. După o zi am completat cu numai 0,5 litri.
              Deci unde a rămas 1 litru ?
              Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
              sigpic

              Comment


              • A ramas ca nu ti-a golit complet instalatia (probabil a ramas ceva si in radiatorul de incalzire interior).
                Nu e nimic grav, pune-l bine sa-l ai acolo cand mai trebe vreodata sa competezi.

                Comment


                • Salutare, pentru cei care au constatat pierderi de antigel si mai au masinile in garantie, e bine sa mergeti la reprezentantele Dacia, deoarece exista doua T- uri din plastic la sistemul de racire, care vor fi inlocuite cu unele din cupru si cu colierele aferente. Totodata, va sfatuiesc sa asistati la acesta operatiune, daca dealerul va permite, deoarece presupune multa migala, iar daca mecanicul e unul grabit, cu siguaranta o sa reveniti in service cu aceeasi problema. Va spun toate astea din proprie experienta, eu am fost acum trei zile si daca nu as fi asistat la lucrare, sigur as fi avut in continuare pierderi de antigel. Sper sa rezolvati din prima, intr-o ora, la mine a durat doua ore si jumatate, pentru ca a mai demontat o data. Bafta!

                  Comment


                  • Salutare la toata lumea,

                    Stiti cumva blocul motor K4M este din aluminiu sau din fonta?

                    Comment


                    • Motor K4M 690, varsta 2 ani si ~42100km.
                      Motorul arata de parca ar avea blocul din alumniu, dar pe spatele lui, unde este si evacuarea cred ca e fonta. Daca ne poate lamuri careva cum sta treaba mai bine ar fi super. Partea aia din spate pare a fi prinsa cumva. Se poate vedea R- rugina si C- curat (Aliaj)
                      Attached Files

                      Comment


                      • acolo unde este rugina pare a fi o tabla de protectie, ceva
                        suruburile de la baie intra in partea cu C, deci acolo e blocul, pare a fi aluminiu

                        Comment


                        • deci pina la urma a,m si eu o nedumerire,urmeaza sa schimb distributia cu pompa,citi litri de glaceol trebuie sa cumpar pina la urma?si care e raportu cu apa,sau doar direct concentrat/merci
                          sigpic

                          Comment


                          • ia 2 l de antigel si doi de apa distilata
                            raportul e de 1 la 1

                            Comment


                            • Originally posted by SorinXp View Post
                              Motor K4M 690, varsta 2 ani si ~42100km.
                              Motorul arata de parca ar avea blocul din alumniu, dar pe spatele lui, unde este si evacuarea cred ca e fonta. Daca ne poate lamuri careva cum sta treaba mai bine ar fi super. Partea aia din spate pare a fi prinsa cumva. Se poate vedea R- rugina si C- curat (Aliaj)
                              Blocmotorul e din fonta, baia de ulei, chiulasa si capacul de chiulasa e din aluminiu.

                              Comment


                              • boris 6 litri ,3 antigel 3 apa distilata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google