Logan II 0.9TCe PAF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 76.505 Km - Mașina..încă duce.
    - Înlocuire filtru motorină.
    - Achiziționat un subwoofer JBL + statie JBL ( cablu de sudura pe + (25mm)
    - Înlocuire filtru polen

    PS: Cine spune că motorina nu contine apa....să se mai gandeasca odata!!!!! Almentez de la petrom, rar Omv .. si rar ..motorina premium.


    Cosmetizare interior complet, incluzând plafonul. Cine dorește o curatare sa imi lase mesaj.
    Attached Files
    My turbo lag, give your MPI, a chance

    Comment


    • Deasta e bine sa schimbam filtru de motorina des. Eu il schimb la 20k km filtru de motorina, am facut si eu ca tine de doua ori, am desfacut filtru dupa cate 10k km, era super curat, de atunci am zis ca merge si la 20k km, poate sa ma judece lumea, eu asa am ales. N.am gasit niciodat ce e la tine, in schimb punctele de rugina, da le.am vazut si la mine. Deci da, are apa, ghinion .

      Comment


      • A trecut ceva vreme....
        78.150 - Mașina încă duce.
        După aproximativ 11ani, a cedat corpul termostat. Garnitura secționată și peretele interior spart.. Ii ajungea și lui. Am achiziționat alt corp termostat complet + antigel Glaceol RX typeD 1L. Antigelul existent a fost recuperat, fitrat deorece am vazut multe impurități prin el, iar dupa ce am scos-o la drum, am completat aducând antigelul la nivelul optim. Nu stiu de ce, am impresia, că ar face mai rapid si mai bine caldură în interior.
        Între timp Loganul are un frate, un Vw Bora 1.6 16v Highline, an 2003, de care sunt mulțumit, mai puțin partea cu mersul cam des la pompă ) dar asta este... mai bine să am consum (12%oras), decât să pice injectoare, pompă, turbo. Astfel Loganul va rămâne în familie, rămânând pentru mine ”prima dragoste” și nu va fi neglijat.
        Attached Files
        My turbo lag, give your MPI, a chance

        Comment


        • Frumoasa Bora, sa o stapanesti sanatos!
          Pentru a reduce mersul des la pompa pentru a alimenta, baga-i un GPL, o sa fie mult mai bine. Bafta!

          Comment


          • Cam putintei km cu Loganul . Bora , o masina superba , din perioada in care inca se faceau masini . Felicitari pt noua achizitie si mult succes in continuare cu amandoua !

            Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

            Comment


            • Daca iti este de ajutor o janta la fel ca cele de pe masina (Bora), am una de care ma incurc prin magazie, in perfecta stare.
              O dau gratis, nu am ce face cu ea.

              Comment


              • tr04www - Îți mulțumesc pentru amabilitate!!

                În continuare, 79817 km, trocariciul se prezintă bine..Este din nou suv..și așa va rămâne. Sâmbată intra la ”marea reparație” până atunci strâng piesele..mai trebuie pompa de apă (valeo).

                - Kit distribuție Gates,
                - Curea accesorii pe origine ( in 2012 am schimbat tot kitul de accesorii, așa că schimb doar cureaua.
                - 1L de antigel ( inca 1.2L mai am in masina depozitat )
                - 2 bujii incandescente (nu le-am mai facut poza)
                - Semering palier distribuție
                - Bucșă căutator de viteze (cel alb)
                - Set reparație timonerie (cele roșii)

                Upgrade dacă aș reușii pe anul acesta: Montat intercooler. Sper să îi mai aducă 1-2 frați pe lângă aia 65cp, ulterior mă mai gândesc daca să o mai țin sau să o vând.. oricum nu crede nimeni că are abia 80.000km in 11ani..
                Attached Files
                My turbo lag, give your MPI, a chance

                Comment


                • Ultima poză cu surorile PAF..
                  Astăzi 25.06.2018, se împlinesc două luni de când Albăstrica nu mai este, ea NU a murit, NU a fost declarată daună. A fost vândută la 83,645km și își face veacul prin județul IF. Au fost 12 ani în care a primit toată atenția si dăruirea mea, o singura dată m-a lăsat în drum ( cand a murit bateria - lipsa de Calciu, chiar asa se numea bateria originala)..
                  Sper că noul proprietar să îi ofere măcar atenția pe care a primit-o din partea mea și să îi ofere motorină buna, o curățare de egr și retur egr la fiecare revizie, și ”o talpă la vremea ei.....cât zece femei”.
                  Astfel Albăstrica a lăsat locul din fața casei noii achiziții...care se lasă foarte greu așteptată (estimez 4luni, 4luni și ceva). O să întrebați...dar ce ai luat?! Simplu, un Logan 2 0,9Tce 90cp SL Prestige Gris Platine (fără jante, piele și harta europei). Avansul pentru acest Logan a fost dat fix pe data de 25.05.2018 - neavând nici până azi la ora ”poveștii ăsteia” măcar un termen estimativ de livrare, o serie VIN doar cu 6 cifre, să nu pomenim de intrarea mașinii pe linia de fabricație. Comanda a fost lansată la MeridianVest (pipera) - Cred că este un dealer neserios. Doar cu pretenții financiare mari...și atât.
                  Insă...nu mă grăbesc, mai am un ”fer”. Tot gri
                  Astea fiind spuse, revin cu poze...în ziua cea mare, cred că Septembrie
                  Attached Files
                  My turbo lag, give your MPI, a chance

                  Comment


                  • Felicitari pt viitoarea achizitie! Asa mult se asteapta acum, pana vine masina? Nu ai mai dorit diesel, ai trecut la TCe ;)

                    Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Felicitari pentru alegere. Prestige-ul merita toti banii.
                      Azi am trecut si eu pe la reprezentanta cu alte treburi. De anul trecut termenele de livrare la 0.9 Tce erau mai mari. Acum au spus si ei ca e mai greu cu termenele de livrare. Depinde totusi si de reprezentanta.
                      Daca nu o ai la sfarsitul lui iulie atunci va fi septembrie (Dacia intra in pauza in august). Bine ca nu depinzi de asta.
                      Incearca totusi si la vocea clientului.

                      Comment


                      • Cred și sigur că vă fi luna septembrie. Mi-a confirmat individul de la Meridian..

                        Nu am mai vrut diesel, din pricina ”eventualelor idei năstrujnice ale primăriței Strâmbeanu Știrea”, a costului de achizitie mai mare, a întreținerii (la piese un diesel este ceva mai scumpișor). Concluzie personală, dieselul nu este bun pentru oraș.. ”economia” pe care o faci la carburant, va fi băgată în piese....
                        Concluzie: noua caleașcă va vedea timp de 5ani, revizii in grupul Dacia-Renault. Sunt pățit cu ”garanția anti-corozivă 10ani” încă de la Loganul ph1... pentru simplul fapt că nu am avut 6 revizii în reprezentanță (am avut 5 ) si NU au vrut să-mi înlocuiască o ușă care ruginise din interior către exterior.
                        Last edited by andrei_mircea; 26 June 2018, 21:45. Reason: Automerged Doublepost
                        My turbo lag, give your MPI, a chance

                        Comment


                        • Si s-a întâmplat!! După aproape 2luni si 2 săptămâni, argintul viu a ajuns pe neaşteptate!! S-a aflat în curtea Meridian Nord din data de 20.07.2017 - abia astăzi 24.07.2018 am fost anunţat prin e-mail de "sosirea sa". S-a născut pe data de 13.07.2018, ceea ce sper să fie Euro6C (confirmat de consilierul de vânzări conform noilor reglementări de poluare.
                          Nu am mai rezistat si m-am dus să mă conving. Prin urmare, sper ca Vineri sa o aduc acasa. (asigurare, numere provizorii-cadou de la dealer, posibil casco daca este decentă oferta, si opționale precum: protectii praguri, alarma Viper-pe cheile mașinii, antifurturi roti, apărători noroi, conducte de aer pentru locurile din spate)
                          Las câteva poze cu dânsa
                          Attached Files
                          My turbo lag, give your MPI, a chance

                          Comment


                          • Sa o stapanesti sanatos!
                            Ai avut parte de vreun discount?

                            Comment


                            • Multumesc, ciprs
                              Nimic...doar numerele din partea lor, deși mașina va fi plătita integral la livrare.
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment


                              • Interesant VIN-ul, in loc de UU14SDxxxxxxxxxxxxxx are UU1L52xxxxxxxxxxxxxx
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google