Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dadrian42 View Post
    Ce rost are? Daca harta se numeste Romania.fbl ea se va suprascrie peste cea existenta, care si aia ocupa spatiul ei. Altfel pt ce sa faci spatiu? Spatiul este necesat tocmai pt harti. Bun, eventual mai ai nevoie pt fisiere de driver alert etc de tipul fda, fsp etc, pt building, speedcam sau ce mai vrei, dar alea sunt optionale. Dar nu cred ca aia e solutia. In plus poti sa facj proba pe un kit de igo primo de pe un gps oarecare sau telefon sa vezi cum se cimporta daca ii bagi fisiere fantoma de cativa octeti (0 nu se poate).

    Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk
    De exemplu ma duc cu masina pe circuitul Romania - Ungaria - Austria - Cehia - Germania - Franta - Spania si umplu spatiul de stocare. Dupa aia ma duc pe circuitul Romania - Bulgaria - Grecia - whatever. Ideea e ca am nevoie sa eliberez spatiu, si parca nu as vrea sa ma leg la cap cu alte metode. Impachetarea unor fisiere dummy si transferul lor pe MediaNav ar duce la rezultatul asteptat (suprascriu un fisier de 50MB cu unul de 1byte => fac spatiu). Daca, pe de alta parte, fisierele astea dummy cauzeaza probleme si omoara navigatia, solutia pica.

    Comment


    • ) de mult n-am mai ras asa bine. Continuati va rog pe acest drum. Am deja 6 aparate busite pe soft pe care le-am facut. Si e promotie acum: daca ai busit o navigatie cu metodele astea de 2 lei se percepe taxa dubla de reparatie.
      Naviom.

      Comment


      • Altul care se crede mare programator. Nu ma, metodele voastre, a alora care cereti bani nu sunt bazate tot pe metodele astea de 2 lei de inlocuire fisiere originale cu altele. Nooo, voi probabil ati reinventat si un alt so pt aparatele astea, ce mama ma-si cu infectul ala de wince. Uite ca eu am updatat cateva aparate prin metoda aia de 2 lei si merg impecabil toate. Si fara sa iau bani oamenilor. Voi astia care credeti ca informatica a inceput si se termina cu voi nu puteti face diferenta intre o metoda si cel care o aplica. Daca ala care o aplica face prostii, hop metoda e de vina si "vezi daca n-ai venit sa-mi dai mie bani sa iti fac?".
        Nu-mi inspirati decat multa greata.

        P.s. Da, si eu reinstalez multe so pe pc-uri, laptopuri, tablete, telefoane, dar nu din cauza ca le-au instalat altii prost ci din cauza ca userul face prostii. E o mare difetenta.
        Si cu toate prostiile pe care le facusd sorin74ivn care a sters tot storage card 4, iaca ca n-a fost nevoie sa va dea voua bani si a reusit sa si-l "repare" singur.


        @citronelu
        Nu iti recomand sa faci ce ai scris tu acolo cu fisiere fantoma.
        Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk
        Last edited by dadrian42; 17 February 2017, 16:14.

        Comment


        • Originally posted by citronelu View Post
          De exemplu ma duc cu masina pe circuitul Romania - Ungaria - Austria - Cehia - Germania - Franta - Spania si umplu spatiul de stocare. Dupa aia ma duc pe circuitul Romania - Bulgaria - Grecia - whatever. Ideea e ca am nevoie sa eliberez spatiu, si parca nu as vrea sa ma leg la cap cu alte metode. Impachetarea unor fisiere dummy si transferul lor pe MediaNav ar duce la rezultatul asteptat (suprascriu un fisier de 50MB cu unul de 1byte => fac spatiu). Daca, pe de alta parte, fisierele astea dummy cauzeaza probleme si omoara navigatia, solutia pica.
          In Medianav ai ~2.5 GB spatiu. Iti pui hartile pe care le folosesti cel mai des. Restul de hărți poti sa le pui pe stick si sa le ruleze de acolo. Eu am in memoria navigației Romania, Ungaria, Austria, Germania si Franta. Restul de hărți le am pe stick si le rulez direct de pe el.

          Nu va mai complicati degeaba. Nu va inteleg! Problema asta e rezolva de cateva luni.
          Last edited by MihaiiahiM; 17 February 2017, 16:37. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Nu inteleg aceasta obsesie de update pt. harti de 3-4 ori pe an. Eu am luat masina in 2015 si dupa update-ul gratuit am primit Romania si Bulgaria 2014.Q4. La ritmul in care se construiesc autostrazi sau drumuri la noi, probabil voi avea nevoie de un update peste 3-4 ani, si atunci 50 euro pt. harti e o suma comparabila cu licenta Menavrus/Menaco(dar fara sa ma doara capul cu bricolaj la Medianav). Probabil cei care apeleaza la Menavrus vor mai mult de la Medianav(vizionare continut media, camera marsarier etc.) Camera de marsarier am instalat in reteaua Dacia, cost 500 ron.
            Last edited by liviunvl; 17 February 2017, 17:40.

            Comment


            • Ok am terminat procesul de instalare si asta doar cu ajutorul dl. dadrian42!!Mii de multumiri!Vreau sa mai multumesc si celor care m-au indrumat de unde sa cumpar evo.Dl planetara si altor colegi!Multumesc celor care se ocupa de acest forum,post!Alaturi de voi visele devin certitudini!

              Comment


              • Originally posted by liviunvl View Post
                Nu inteleg aceasta obsesie de update pt. harti de 3-4 ori pe an.
                Pai daca se poate si e simplu si gratis, de ce nu? Nu e nicio obsesie. )
                Dar nici nesimtirea celor de la Dacia-Renault nu-i normala sa iti ofere update-ul gratuit ca fiind urmatorul de dupa ce ai pe aparat din fabrica si nu ultimul pe care il pun ei in fabrica.
                Mai adaugam si nesimtirea de a numi full europa de fapt o jumatate de europa si cealalta jumatate un alt full? Mai adaugam nesimtirea de a nh include macar Rep Moldova din tarile non UE in acel full Europa?



                Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk
                Last edited by dadrian42; 17 February 2017, 18:53.

                Comment


                • Nu e chiar gratis, licenta aia costa niste bani, si reteaua de drumuri de la noi nu se modifica in ritmul in care sa ai nevoie de update la harti prea des.
                  Last edited by liviunvl; 17 February 2017, 20:14.

                  Comment


                  • Costa bani la Dacia. "Obsesia" e a celor care pot face update-ul hartilor gratis. Si crede-ma ca tocmai la noi e f important update-ul ca modificarile vin cu tzaraita. Nu doar pt modificarile care apar de la un trimestru la altul cat mai ales pt infrastructura deja exiatenta care INCA nu apare complet si perfect nici pe ultima q4 2016. Am debifat drumuri neasfaltate si traseu ecologic si la o simulare nu stiam de ce ma ocoleste vreo 20 de km. Cand colo ditamai drumul judetean care uneste un mare municipiu cu o comuna f mare si bogata aparea ca neasfaltat pe o portiune. Si e asfaltat tot de peste 20 de ani. Sa-ti faci cruce, nu altceva.

                    Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      In Medianav ai ~2.5 GB spatiu. Iti pui hartile pe care le folosesti cel mai des. Restul de hărți poti sa le pui pe stick si sa le ruleze de acolo. Eu am in memoria navigației Romania, Ungaria, Austria, Germania si Franta. Restul de hărți le am pe stick si le rulez direct de pe el.

                      Nu va mai complicati degeaba. Nu va inteleg! Problema asta e rezolva de cateva luni.
                      M-ar interesa și pe mine sa le rulez de pe stick, poți sa-mi dai și mie soluția? Multumesc anticipat!

                      Comment


                      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                        Restul de hărți le am pe stick si le rulez direct de pe el.
                        Calea catre hartile din stick e data din sys?
                        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                        Comment


                        • Pare ciudat ce o sa iti scriu dar e real.
                          Metoda am folosit-o si o folosesc pentru un gps clasic cu primo pe el. Nu vad de ce sa nu mearga si la medianav.
                          Pe stik (in cazul meu pe card) faci un folder igo (igo nu nng sau alt nume de-al navigatiei).
                          In igo faci folderul content. In content faci folderele specifice care vrei sa contina informatia pe care sa o ia de pe stik.: building, map, poi, speedcam, etc.
                          Le populezi cu fisierele corespunzatoare.
                          Deschizi navigatia si faci proba. O sa ai o surpriza placuta.
                          Explicatia: primo (nu stiu daca si igo8 dar nu e cazul nostru) verifica la deschidere daca exista un astfel de folder igo si subcontinutul aferent pe memoria externa si isi ia ce trebuie automat.
                          Atentie, eu am scris acum cum incarca primo continut de pe memoria externa fara sa fie nevoie de editarea sys.txt. Nu inseamna ca daca tu te duci cu stikul asa la navigatie o sa mearga fara "hackuirea" softului pt a nu mai verifica licentele, lucru despre care s-a tot vorbit pana acum.

                          Comment


                          • Unele executabile stiu sa faca asta altele nu, la cele care nu stiu trebuie data calea in sys. Trebuie sa sti exact denumirea sub care e vazuta memoria externa, denumire care poate fi diferita de la aparat la aparat.
                            Nu ma asteptam ca exe-ul cu care vine medianavul sa citeasca hartile din stick, nici in cazul in care ar fi cumparate de la Dacia.
                            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                            Comment


                            • E vorba de kit. Igo primo face asta, indiferent sub ce forma/denumire apare executabilul pe diverse medii. Acel nngnav este un kit de primo, prin urmare ma astept sa citeasca fara probleme contentul din igo extern. Si nu conteaza nici cum e vazuta memoria externa, ca e sdcard, sau md in cazul medianav.
                              Cand o sa am ocazia o sa teatez dar sunt 99% convins ca merge.

                              Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk

                              Comment


                              • Originally posted by gogeala View Post
                                Calea catre hartile din stick e data din sys?
                                Nu ii dau nimic. In meniul accesat cu + - am variantele memorie interna/stick/memorie interna+stick. Eu l-am lasat pe mem int+stick (merge ok, nu am observat întârziere la boot-are).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google