Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • culmea e ca CC-urile nu sunt all season cum crezi, ci sut de vara omologate si pentru iarna,

    "Kilometraj de înalt nivel pentru a profita de siguranţă şi mobilitate până la ultimul kilometru

    - Durează chiar mai mult decât MICHELIN Energy Saver +, cea mai bună din clasa sa pe piaţa anvelopelor de vară (6) (7)
    - Durează în medie cu 25% mai mult decât anvelopele Premium All Season (6)"

    Comment


    • Știu asta. Dar cred că este o "zână". În mintea mea, CC-ul este un fel de cauciuc intermediar ca în F1. Nici atât de moale ca unul de iarnă, nici atât de tare și durabil ca unul de vară. Are mai mult cauciuc decât unul pur de vară ceea ce ar putea explica păreri venite în limbi diferite, din țări diferite: două din UK care spuneau că sunt moi în viraje rapide vara, iar cineva aici pe forum care spunea că după doi ani și-au cam pierdut din proprietăți (lucru pe care eu îl pun pe seama verilor caniculare românești).

      Ar putea fi excelente cauciucuri de iarnă/primăvară/toamnă, cu vreme schimbătoare și ninsori în aprilie.

      Comment


      • ce lanturi in recomandati pentru iarna? astea de la emag sunt bune?

        Comment


        • Cele in romb sunt bune.
          Tu stai in Bucuresti, nu ai nevoie de lanturi. Daca nu poti merge cu masina cu anvelope de iarna in oras, cred ca e prea riscant sa iesi cu ea din parcare in acea zi.
          Lanturile sunt pentru nevoi speciale, cand ai ajuns pe coclauri si risti sa ramai inzapezit.
          Ultima data am folosit lanturile acum 15 ani, intr-o rampa cu polei, ca nu mai pleca masina de pe loc.
          In rest, anvelopele de iarna din ultimii ani sunt tot mai bune, fac fata cu brio.
          Last edited by mr.K; 5 October 2017, 14:09.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            ...
            Tu stai in Bucuresti, nu ai nevoie de lanturi.
            Cate ierni ai facut in Bucuresti? Sau nu mai ai nevoie de lanturi de cand e Firea primar?

            Comment


            • dar tu cate ai facut ?! nu ai nevoie de lanturi si, in plus, sunt ilegale in oras.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                dar tu cate ai facut ?! ... sunt ilegale in oras.
                Vreo 43-44. Unde si cine zice ca sunt ilegale in oras?

                Comment


                • ia intereseaza-te si o sa vezi. 43-44 ?! aveai lanturi la tricicleta ?

                  Comment


                  • OUG nr. 109/2005
                    Art. 58
                    Constituie contraventie urmatoarele fapte:
                    „ao)circulaţia autovehiculelor cu lanţuri montate pe roţi, pe porţiunile de drum care nu sunt acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.“

                    Dar amenda este acordată doar intreprinderilor sau operatorilor de transport rutier romani sau straini. Conducătorul auto nu este sancționat.

                    Comment


                    • adica daca e masina privata nu mai e contraventie ?!

                      Comment


                      • ia intereseaza-te si o sa vezi. 43-44 ?! aveai lanturi la tricicleta ?
                        Tovarase coleg.
                        1. M-ai intrebat cate ierni am facut eu in Bucuresti. Ti-am raspuns.
                        2.
                        Şoferii sunt obligaţi prin lege să-şi doteze autovehiculele cu anvelope de iarnă, lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate atunci când circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.

                        Obligaţia a fost introdusă în Codul rutier prin OG nr. 5/2011 şi este în vigoare de la data de 1 noiembrie 2011.
                        iti dau si sursa.
                        "Noul Cod Rutier prevede deja obligarea tuturor şoferilor de a-şi echipa maşinile, indiferent de categorie, cu cauciucuri de iarnă", a declarat pentru gândul comisarul şef Lucian Diniţă, şeful Direcţiei de Poliţie Rutieră din IGP. "Va fi interzisă circulaţia pe drumurile publice cu maşini neechipate corespunzător pentru sezonul rece. Sunt avute în vedere cauciucurile de iarnă, dar şi lanţurile sau materialele antiderapante.
                        ia uite sursa.
                        Si mai sunt.
                        Pana sa te oblige legea sa pui anvelope de iarna, circulai cu alea de vara, iarna, resapate, cum gaseai mai ieftin pana ajungeau la sarma. Cate ierni ai facut in Bucuresti cu circulatia oprita din cauza zapezii ca nici "salvarea" nu circula?"
                        Ai in portbagaj "material antiderapant" iarna? Stiu ca n-ai, nu-mi raspunde. Nici lanturi n-ai ca sunt "interzise in oras". Imi vine sa
                        Originally posted by gecmc94 View Post
                        OUG nr. 109/2005
                        Art. 58
                        Constituie contraventie urmatoarele fapte:
                        „ao)circulaţia autovehiculelor cu lanţuri montate pe roţi, pe porţiunile de drum care nu sunt acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.“
                        In orasul tau sunt interzise, ca n-ai zapapa, polei sau gheata. Normal. De cand e Firea primar n-am mai vazut polei, gheata sau zapada pe drumuri prin Bucuresti.
                        Last edited by Fanez; 5 October 2017, 22:44.

                        Comment


                        • Hmm, OUG 109/2005 a fost abrogată de OUG 27/2011 care însă nu mai reglementează lanțurile. Chiar sunt confuz. Și vreau să respect legea care este făcută varză.

                          Stați puțin, nu vă certați. NDL știe ceva, ceva. A existat o lege care chiar spune ce am citat mai sus. Dar a fost abrogată din 2011. Eu încă nu am găsit o altă lege în vigoare care să spună că nu ai voie / amendă dacă mergi cu lanțuri pe carosabil care nu are zăpadă/gheață.
                          Last edited by gecmc94; 5 October 2017, 22:43.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Tovarase coleg.
                            1. M-ai intrebat cate ierni am facut eu in Bucuresti. Ti-am raspuns.
                            cate ierni "ai facut" insemna cate ierni ai condus masina prin bucuresti.
                            si tu imi bagi si primele 7 ierni, pe care sigur nu ti le mai amintesti.

                            Originally posted by Fanez View Post
                            Tovarase coleg.
                            ia uite ce scrie in susrsa postata de tine. si tovaras esti tu, ca tu esti cu psd-ul si cu firea, cea mai proasta femeie din istoria romaniei. Leana era geniu pe langa ea.

                            "• autovehiculele trebuie să fie dotate cu anvelope de iarnă;

                            autovehiculele de transport de marfă (masă totală mai mare de 3,5 tone) şi autovehiculele de transport de persoane (cu mai mult de nouă locuri pe scaune, inclusiv cel al şoferului) trebuie să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau să aibă montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate
                            Last edited by B997NDL; 5 October 2017, 22:56. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Domnule tovaras NDL, dumneata esti mai "tovaras" decat mine ca ai trait mai mult in comunism.
                              Daca n-am avut masina nu inseamna ca nu am vazut zapada pana la brau pe strazi. Intrebarea era "cate ierni ai facut" si nu "cate ierni ai condus".
                              "Cea mai proasta femeie...", cum zici, a facut cea mai grea iarna din ultimii 20 de ani cu asfalt "la negru". Anul trecut, daca un militian te oprea sa te controloze de anvelope, te intreba si daca ai lanturi in portbagaj, daca n-aveai, te amenda.
                              Haide pa!

                              Comment


                              • Fane, vezi ca zbori. pe toate tpicurile aduci politica in discutie? n-ai vazut tu polei ca n-a vrut natura sa fie polei, nu c-a bagat firea incalzire in asfalt, pune-ti ideile in ordine ca daca nu renunti la curva aia de politica peste tot, primesti vacanta. putea sa fie mos craciun primar, daca nu se face polei n-are primarul nici un merit. e fenomen meteo, in mama ei de treaba, nu indicativ de performanta al vreunui primar sau simplu cetatean.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google