Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am zis ca n-am vazut eu, nu ca n-ar exista.

    Deci Cross are A pe umed, iarna sau vara? Ca nu e chiar totuna.

    Comment


    • Nokian-urile au A pe umed, dar in teste ies prost. Pana si Kojak a spus ca nu stau chiar ok la acest capitol.

      Eu m-am lamurit cum e cu clasele alea. Ori se dau la misto, ori in functie de cat plateste producatorul.

      TS850/TS860, desi au B pe umed, au iesit peste Nokian in toate testele facute de astia care se ocupa cu asa ceva.
      Last edited by vitriol; 24 October 2016, 20:03.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Testele vizeaza mai multe aspecte ale comportamentului unei anvelope.
        Teste top anvelope iarna si top anvelope all season realizate de asociatii si reviste auto de renume. Consulta clasament top cele mai bune anvelope iarna si anvelope all season si alege cauciucurile potrivite.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Nu se deschide link-ul.

          Zici de testele pentru etichete sau cele facute de Adac&co
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            ...Deci Cross are A pe umed, iarna sau vara? Ca nu e chiar totuna.
            Cred ca indiferent daca e iarna sau vara, tot ud e. Sigur ca una e sa fie ud la 2 grade si alta la 40 de grade dar presupun ca au luat si ei in considerare anumite aspecte de genul asta.


            Originally posted by vitriol View Post
            Nokian-urile au A pe umed, dar in teste ies prost. Pana si Kojak a spus ca nu stau chiar ok la acest capitol.

            Eu m-am lamurit...
            TS850/TS860, desi au B pe umed, au iesit peste Nokian in toate testele facute de astia care se ocupa cu asa ceva.
            Kojak spunea de alt model (WD3).
            TS850/TS860 sunt "made in germany" (recte calitate germana), testele sunt facute de ADAC si alti "testeri" tot "made in germany" (Autobild s.a.).
            Nokian au si zgomotul la rulare mai mic decat Conti.

            Comment


            • Testele anuale, efectuate de catre diferite cluburi auto.
              Attached Files
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Sie wollen sich einen neuen Reifen für Ihr Auto kaufen? Informieren Sie sich im ADAC Reifentest.


                Poza pe care ai pus-o tu este de pe site-ul adac, unde, pentru fiecare categorie in parte, iti mai arata alte calificative. Ex. la umed iti arata pentru franare pe umed, grip pe umed si handling pe umed.

                Fanez, te invit sa dai click si sa vezi ca si WR D4 sunt la fel de slabe pe umed.

                Am frecat site-urile astea cu teste pana mi s-a luat. Concluzia a fost ca TS860 sunt cea mai buna alegere.
                Last edited by vitriol; 24 October 2016, 21:25.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Cred ca indiferent daca e iarna sau vara, tot ud e. Sigur ca una e sa fie ud la 2 grade si alta la 40 de grade dar presupun ca au luat si ei in considerare anumite aspecte de genul asta.


                  .............
                  Pai tu presupui, dar eu iti spun ca Falken cu A, nu frana la fel de bine pe umed toamna, la 10 grade, ca vara la 30 de grade.

                  CrossClimate o fi avand o compozitie medie, dar greu de crezut ca poate avea A pe umed si la temperaturi mari si la temperaturi scazute. E un compromis.

                  De fapt, va retin eu sa va cumparati? Vreti o binecuvantare pe forum, n-aveti curaj sau ce tot va invartiti in jurul cozii?
                  Ca pe cel putin pe cineva il stiu atat de hotarat de ceva vreme ca-si cumpara Cross incat cred ca acu' isi cauta anvelopele vechi de iarna.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Pai tu presupui, dar eu iti spun ca Falken cu A, nu frana la fel de bine...:
                    Zici de falken de vara. Astea de iarna or fi altfel.
                    Oricum, pentru 30-40 de lei diferenta parca as lua laudatele ts860 dar inca nu s-a aprobat bugetul, am o amanare de cca o saptamana. Pana atunci poate apar alte oferte, atat la conti cat si la nokian.

                    Comment


                    • Zici de falken de vara. Astea de iarna or fi altfel.
                      Si Cross de care e mai mult, de vara sau de iarna?

                      Comment


                      • Fanez, te invit sa dai click si sa vezi ca si WR D4 sunt la fel de slabe pe umed.
                        Au indice A pe ud si sunt mai slabe decat unele cu indice B. Ciudat. Testele la care faci trimitere au fost facute de concurenta?

                        Originally posted by mr.K View Post
                        Si Cross de care e mai mult, de vara sau de iarna?
                        La crossclimate iarna e ca vara
                        Last edited by Fanez; 24 October 2016, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Da. Kojak e platit de catre cei de la Continental.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Si eu lucrez la Goodyear.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Da. Kojak e platit de catre cei de la Continental.
                              Originally posted by Kojak View Post
                              Oricum, eu am modelul W Plus, de la Nokian
                              Modelul mai nou WR D3, vad ca are review-uri mult mai bune, posibil sa fie chiar premium.
                              ...
                              Astept sa-ti iei Nokianurile... ...te-ndrept numa' catre lucruri de calitate.
                              Originally posted by Kojak View Post
                              Excelente pe zapada, ok pe gheata. Pe uscat, toate sunt bune. Tocmai ce le-am dat in gura...
                              Per total, daca tragem linie sunt niste anvelope bune... ...cu un raport pret-performante, ok. Niste anvelope cinstite, corespunzatoare...
                              Un alt punct forte, sunt destul de usoare, destul de silentioase si f, confortabile (mai confortabile decat DunlopW M3, chiar si cand erau noi)...
                              De aici deducem fara dubii ca, intr-adevar, Kojak e platit de catre cei de la Continental.
                              Modelul folosit de Kojak e W plus care este diferit de WR D4.
                              Nenea Kojak, uitandu-ma in urma am constatat ca am uitat sa-ti multumesc. Multumesc pentru lamurirea in legatura cu Nokian-ele.
                              Last edited by Fanez; 25 October 2016, 02:04.

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                [...]Decente spre bune pe apa/umezeala;
                                Mediocre pe mazga de toamna (aici e complicat sa stea excelent pana si ptr. cele premium). Mai ales la o masina fara ABS.
                                [...]
                                Fanică, dar pe tine cine te plateste? Esti setat pe ceva si nu citesti decat lucrurile bune ca sa te convingi ca esti pe drumul cel bun.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google