Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Debica Passio are indice B pe umed, iar Dunlop SP01 avea C. In realitate Debica sunt bombe cu ceas pe umed iar Dunlop-urile stau pe sosea chiar si la 0 grade celsius (doar ud pe sosea, nu si zapada).

    Eticheta aia ecologica este o vrajeala ieftina.

    Fane, vezi ca vulcanizarile sunt inca goale. Ieri la ora 17 nu era nimeni, am bagat masina pe rampa si dupa juma' de ora am plecat acasa. Daca apuca sa cada un fulg de zapada, o sa stai la coada 3 zile si 3 nopti, cum se statea in anii '80 la coada la benzina.
    Last edited by vitriol; 29 October 2016, 14:26.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      ... o sa stai la coada 3 zile si 3 nopti, cum se statea in anii '80 la coada la benzina.
      Sau la butelie.
      Toata lumea asteapta sa ma duc eu. Exact in fata mea o sa fie puhoiul. Azi e sambata, abia luni pot sa fac comanda, apoi pana vin... Asa ca ar trebui sa ma duc la vulcanizare sa-mi ocup loc.
      Avea in selgros kelly, am vazut ca erai interesat. Erau cu doar vreov30 de lei mai scumpe decat pe net.

      Comment


      • @vitriol, cum se comporta TS-urile? Le-au echilibrat bine?

        Comment


        • Inca nu pot sa spun nimic pentru ca ieri am facut doar 5 km cu ele, iar azi n-am iesit din casa.

          Ca o prima impresie: profilul nu-mi spune nimic. M3-urile aveau un profil genial.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Sa le uzezi sănătos! Deci mai ții masina vreo 3 ani.

            Contează mult calitatea cauciucului. Degeaba ai profil de vis dacă materialul e muci. Azi m-am uitat puțin prin metro la niște resapate. Așa ca sa omor timpul, nu ca aveam gânduri. Mah nene niște profiluri super, imitații după anvelope premium, însă când puneai mana pe ele, deja simțeai plastic ordinar de China. ÃŽn jur de 100 lei erau. Nici măcar etichete de-alea de clasificare eco, n-au.
            Last edited by Kojak; 29 October 2016, 16:59.

            Comment


            • Merci! Masina nu pleaca din familie, o donez tatalui meu cand o sa gasesc ceva mai bun decat asta. Asa ca cei 1000 lei nu sunt o pierdere.

              Lasa, bre, ca treaba cu materialul o stiam si eu. Ziceam si eu asa, sa mai schimbam o vorba.

              Update: Cu M3-urile simteam ca am o remorca dupa mine; masina se cam chinuia sa accelereze si la franare simteam ca si cum remorca ma impinge in fata.
              Cu astea am crezut ca am revenit la Conti de vara.

              Sa vedem pe carosabil umed cum stau, ca acolo ma intereseaza cel mai tare.
              Last edited by vitriol; 30 October 2016, 13:44. Reason: Automerged Doublepost
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • cam aceiasi senzatie o am si eu cu hankook winter I cept rs2 w452, simti ca ai "bocanci" in picioare si nu mocasini, imprima masinii o lentoare destul de sesizabila insotita si de o crestere de consum de +0.2-0.3L/100. am simtit si vazut asta si anu trecut, si acu, deci nu e doar o impresie subiectiva. in rest sunt f ok

                profile e cam asa
                Attached Files

                Comment


                • TS850 se comporta excelent pe umed, distanta de frânare este mai redusa fata de cea pe uscat.

                  Comment


                  • Am observat ca greutatea anvelopei difera foarte mult intre producatori, mult laudatul Nokian wd4 are aproape 2 Kg mai mult ca Continental TS 860. Cred ca pana la urma raman la Continental si gata nu ma mai complic cu tot felul de alti producatori.http://www.anveloshop.ro/anvelope/ia...91h-67394.html vs http://www.anveloshop.ro/anvelope/ia...87h-62546.html

                    Comment


                    • Cauta si tu pe aici, poate gasesti mai ieftin. Sa fii atent ca unii n-au livrarea gratuita.
                      Last edited by Fanez; 30 October 2016, 16:27.

                      Comment


                      • Nu prea cred ca exista firme de anvelope care nu livreaza gratuit mai ales daca cumperi 4, dar oricum nu o sa ma complic cu magazine obscure. Ms de info oricum, vroiam sa vad ce parere aveti de diferenta aceasta de greutate intre producatori.

                        Comment


                        • 437 x 4 = 1752 lei

                          Nu mai bine cumperi 4 anvelope Conti TS860 185/65 R15 cu 1000 lei si de 752 lei, un set de jante pe 15? Astfel o sa ai doua seturi de roti si economisesti banii dati la vulcanizare de doua ori pe an.

                          Eu asa as face.
                          Last edited by vitriol; 30 October 2016, 16:50.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Aline, ai jante din aliaj?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Salutare. In limita maxima de 190 lei/ anvelopa m-am orientat catre aceste 3 marci:
                              1. SEMPERIT Speed-Grip 2 - 177lei
                              2.VIKING SnowTech II - 166 lei
                              3. Hankook W452 186 lei
                              Ce ati folosit si sunt ok?

                              Comment


                              • Semperit am eu de 5 ani.
                                N-am ce sa le reprosez; de altfel in testele de specialitate, locul ocupat este edificator.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google