Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De la apa rece ti se trage?


    Tot despre apa.
    Desi sustine ca va extinde centrala de la Cernavoda, guvernul se pregateste sa vanda rezervele de apa grea ale Romaniei
    Finantele iau in calcul sa vanda a saptea parte din cantitatea totala de apa grea a Romaniei. Banii incasati urmeaza sa fie folositi de Guvern pentru acoperirea deficitului bugetar, astfel incat sa nu fie depasit nivelul de 3% din PIB.

    Comment


    • @Fanez, cred ca toti am prins era discurilor, compact discurilor ...
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        @Fanez,... compact discurilor ...
        Corect. generatia CD-urilor. After anii '99.

        Comment


        • Avea bunica si pick-up pe "plăci", Fane.
          Am prins de toate. Si comunismul de atunci, si neocomunismul de acum.

          Comment


          • (Aproape) Toti cei nascuti in '80+ au prins pick-up si discuri de vinil. Eu imi aduc aminte povestile pentru copii si ceva muzica rock (le avea tatal meu) dar si cozile la carne si alte cele, date cu ratia.

            Deci, prin urmare @Fanez, nu toti suntem asa de netrecuti prin comunism.

            Ce e intrigant este faptul ca cei ce-i trag de ureche pe altii cu sintagme de genul "n-ati trait ... sa vedeti cum era" sunt tot aceia care voteaza si sustin PSD astazi.

            Sa stii bine cum a fost si sa vrei din nou sa ajungi intr-o situatie similara e cam degradant, ca sa nu spun altceva...
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Avea bunica si pick-up pe "plci", Fane...
              Bravo! "Esti bun, ramai la noi."

              Originally posted by Silviu View Post
              (Aproape)... tot aceia care voteaza si sustin PSD astazi...
              Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...!
              Crezi ca orice muncitor de rand isi permitea un pick-up? Unii faceau "c.a.r." sa-si ia un radio.
              Last edited by Fanez; 18 April 2018, 21:30. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Actualizare la situația tentativei de asasinat a rușilor din UK

                Unele aspecte tehnice raportate de ruși s-au confirmat dar nu și scenariul care schimba datele problemei.

                Acum câteva zile, rușii "găsiseră" niște documente ale unui laborator elvețian care descriau o altă toxină BZ. S-au scandalizat atât de tare încât au dat sursele publicității și au cerut azi explicații la OPCW când era programat un raport tehnic. Ziariștii ruși de la RT și TASS au preluat primii răspunsurile de la oficialii OPCW chiar dacă le dezumflau mult pânzele.

                Cine sunt personajele de la OPCW?
                Ahmet Uzumcu, the director general of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)
                Marc-Michael Blum, the head of the OPCW Laboratory and leader of the technical assistance team that was deployed to the United Kingdom.

                Structura este mai complicată, avem turcul Uzumcu (diplomat de carieră) director al OPCW, îl avem pe Blum, șeful structurii tehnice de experți numită OPCW Laboratory. Ei s-au ocupat cu colectarea eșantioanelor din UK. A celor biologice și a celor din mediu fără interferența britanicilor. Ei nu s-au ocupat cu analiza chimică. Au trimis eșantioanele către patru (4) laboratoare independente și secrete. Niciun stat membru din OPCW nu știe care sunt aceste laboratoare. Blum a spus că ei, de la OPCW Laboratory, au pregătit eșantioanele colectate din UK dar au pregătit și niște eșantioane false (de control). În aceste eșantioane de control au pus toxina BZ. Înțeleg eu că în acest fel testează precizia și calitate procesului de detecție. Cei de la OPCW prepară un amestec, știu exact ce concentrație, ce impurități, etc, pun în eșantionul de control și îl etichetează identic ca pe eșantionul real. Și trimit laboratoarelor ambele eprubete. Laboratoarele nu știu care este testul și care proba reală. Dar analizează tot ce primesc și scriu raportul individual. Acest raport este de asemenea top secret. El nu este știut de statele membre ale OPCW ci doar de OPCW Laboratory. OPCW Laboratory creează apoi un raport tehnic anonimizat și cenzurat pe care îl trimit spre vot către plenul OPCW.


                Blum a spus asta:
                “The precursor of BZ that is referred to in the public statements, commonly known as 3Q, was contained in the control sample prepared by the OPCW Lab in accordance with the existing quality control procedures. Otherwise it has nothing to do with the samples collected by the OPCW Team in Salisbury. This chemical was reported back to the OPCW by the two designated labs and the findings are duly reflected in the report.”
                Deci, se confirmă toxina BZ găsită de două dintre cele patru laboratoare care au primit eșantioane, dar nu în probele recoltate din UK ci în proba de test a OPCW Laboratory.

                Următorul personaj interesant este Peter Wilson, reprezentantul UK at OPCW. El confirmă faptul că rușii sunt membru ordinar al OPCW și nu sunt incluși deloc în schema tehnică a organizației. Confirmă indirect faptul că raportul "găsit" de ruși era real, era raportul de analiză făcut de laboratorul elvețian. Și s-a enervat că rușii l-au dat publicității și că au dat numele laboratorului care trebuia să fie secret (spun eu probabil pentru a-l proteja de interferențe).

                "The thing for me that was particularly alarming about Lavrov's statement is, first of all, the OPCW goes to enormous lengths to make sure that the identity of laboratories is confidential and, second of all, either the Russians are hacking the laboratories or they are making stuff up," he said. "Either way, that is a violation of the confidentiality of the Chemical Weapons Convention."
                În final, raportul OPCW de azi concluzionează că s-a găsit novichok de o puritate foarte înaltă. Iar lipsa impurităților nu permite identificarea sursei care a produs toxina. Nici Porton Down din UK, nici OPCW nu au putut identifica sursa.
                Last edited by gecmc94; 18 April 2018, 23:05.

                Comment


                • @gecmc94, pai noi vorbim treburi serioase, vii cu pamflete d-astea?

                  Comment


                  • El e filorus. Si pro comunism.

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Acum voi fi și anti-semit, vor considera mințile netede. Dar da, disprețuiesc politica de stat a Israelului față de palestinieni.

                      Comment


                      • În urmă cu vreo 3-4 zile spuneam undeva pe forum (parcă la un incident auto unde discuțiile erau off topic total) că știam încă din dimineața alegerilor la FRF că tot Burleanu va câștiga, deoarece implicarea lui Dragnea, deși a fost mult blamată de către presă și public, a avut un efect invers, ceea ce se urmărea de fapt, fără ca "prostuțul" de Lupescu și ai lui să-și dea seama.

                        Mă bucur că și Tolontan a aflat în sfârșit.

                        Sursele mele din "sistem" se pare că nu "greșește" niciodată.

                        *totuși, Tolo se inșeală un pic în privința "pozei cu maimuța", dar nici departe nu a fost când a scris articolul

                        Originally posted by gecmc94 View Post
                        Acum voi fi și anti-semit, vor considera mințile netede. Dar da, disprețuiesc politica de stat a Israelului față de palestinieni.

                        http://opiniaonline.ro/2018/04/21/dr...ierusalimului/
                        Așa cum spuneam într-o zi geroasă de iarnă, în ultimile luni au tot apărut formațiuni politice ușor sau... ultranaționaliste. Vezi, poate te bagi...

                        Lăsând gluma la o parte și fără s-o dăm în altele, Antonescu și Codreanu aveau și ei oarecum dreptate. Păcat că au dus-o la extrem.
                        Last edited by Catalin S.; 24 April 2018, 08:44. Reason: Automerged Doublepost
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Greșești în privința celor doi demenți. Dar întâi să îl rezolvăm pe Tolo, n-am înțeles nimic din articolul lui, o porcărie care nu spune nimic. Politicienii au făcut cam maximum ce puteau face fără să își asume riscuri inutile. Să ne aducem aminte dosarul Referendumului unde influențarea cuiva prin vorbe și promisiuni (nu mită electorală) să voteze într-un fel ajunge în mintea unui mercenar de procuror dobitoc să fie asociată cu obținerea de foloase necuvenite? Este clar că politicienii din ambele tabere s-au limitat doar la "I endorse this" (cum ar zice americanu). Nimic altceva. Interesant este dacă tabăra Burleanu a făcut mai mult decât asta și niciun procuror DNA nu se sesizează să îi facă dosar penal. Dacă o fi adevărat că are serviciile în spate, nu mă mai miră nimic în țara asta.

                          Iar despre anti-semitismul celor doi, Antonescu și Codreanu, niște imbecili, trebuie făcută următoarea distincție. Este perfect acceptabil ca un om să fie motivat de câștigul material și al poziției sociale. Nu trebuie să îl discriminezi din acest motiv. Este chiar perfect acceptabil ca o etnie să își propună ca ierarhie de valori câștigarea a cât mai multă influență. Și să își creeze o serie de reguli ale societății lor care să promoveze inteligența, educația și promovarea în lanțul puterii. Nu trebuie să ucizi etnia din aceste motive.

                          Ce face însă statul Israel prin organele lui de putere (armata, servicii) depășește normele și dreptul internațional. Aici nu este vorba de etnie ci de faptul că niște oameni ca Vadim Tudor ajunși în scaunul puterii, trebuie să se comporte conform cu dreptul internațional, nu cum și-ar dori unii idioți din rândul plebei. Dreptul internațional trebuie să fie o constrângere pe care oficialii statului Israel trebuie să o accepte și să o reflecte înapoi către poporul evreu. Că nu fac asta poate deveni o crimă împotriva umanității pe care Israelul (ca stat) o face în zilele noastre.

                          Azi este mai greu acceptabil să respingi pe baze etnice un om din funcțiile importante în societate. Dar ar fi fost perfect moral să limitezi funcțiile și averea pe care evreii o pot acumula în România interbelică. Dacă cei doi s-ar fi limitat la atât, ar fi fost mari bărbați de stat. Însă au ajuns gunoaie.

                          Ca esență, cred că erau la fel. Antonescu a avut butoanele și a demonstrat capacități de criminal în serie. Codreanu nu a avut butoanele dar chiar și fără a demonstrat competențe criminale. Din acest motiv acesta pare mai "prizabil".
                          Last edited by gecmc94; 24 April 2018, 23:53. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Tu aminteai de antisemitism, nu eu... desigur, ușor ironic. Am înțeles perfect mesajul tău! Eu doar încercam să "cotesc" discuția către naționalism, de fapt către formațiunile politice nou apărute.

                            Cât despre Tolo, așa este... De câțiva ani și-a schimbat stilul de a scrie. O face succint, fiecare propoziție pentru el e un paragraf, încearcă să se adreseze și celor care nu prea "duc" (blogul este linkuit pe GSP.ro și nah, acolo sunt microbiști, pasionați ai sportului și... cam atât despre cititori în capul lui), doar că e un pic aiurea, mai rău obosește ochii și creierul cu anticursivitatea lui.

                            În rest...
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Catalin S. Care sunt formatiunile noi aparute, in ultima vreme?
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Strict despre mișcările naționaliste sau cu iz de naționalism avem:

                                - Inițiativa Civică "România 3.0 (Daniel Dragomir, fost ofițer SRI )
                                - Partidul Neamul Românesc (Ninel Peia, fost deputat PSD plus o armată de generali în spate sau "Departamentul Zero")
                                - Coaliția Națională Pentru Modernizarea României (condus de Alexandru Cumpănașu, unde Furdui Iancu e pe post de marionetă).

                                Trebuie precizat că ultimul momentan nu este partid, dar e în devenire. Luate la puricat, este mult de povestit și nu vreau s-o dăm în discuții pro sau contra.

                                Bine mai sunt și alte partide, dar mai "umane" după cum ar spune unii, însă eu vorbeam, repet, strict de formațiunile care vin cumva să suplinească dispariția P.R.M. care după moartea lui Vadim a rămas de izbeliște.

                                Poate că momentan cele de mai sus par baloane de săpun, dar să nu uităm un aspect demn de luat în seamă, mai exact afinitatea românului pentru astfel de formațiuni și nu în ultimul rând faptul că Vadim Tudor a ajuns până în finală la prezidențiale.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google