TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va salut, am un logan din 2005 , 1.6 MPI fara ABS vreau sa ii schimb discurile si placutele de frana si nu stiu dimensiunea discurilor daca sunt de 259 mm sau de 238 mm, daca se poate sa imi dati un raspuns. Multumesc!

    Comment


    • Discurile de 238 mm au fost montate pe Logan in 2004(am intalnit unul singur de cand vand piese auto=8 ani), mai mult ca sigur sunt de 259mm.

      Comment


      • Va multumesc frumos pentru raspuns.

        Comment


        • Am schimbat si eu discurile si placutele de frana, am pus piese de origine.

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

          Comment


          • @jelly: Discurile şi plăcuţele de frână au fost cumpărate de tine (dacă da, de unde) sau le-ai achiziţionat direct din Service-ul unde le-ai schimbat?
            Costuri piese şi manoperă?

            Comment


            • Le-am cumparat direct din service si tot acolo au fost si schimbate. A costat 530 lei cu tot cu manopera.

              Comment


              • mi-am cumparat un set de placute + discuri ate. sper sa fie ok, revin cu informatii dupa ce le voi monta.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • am pus si eu discuri Ate + fdb 875 si franarea este mult peste cea "de origine"...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Am montat discuri ate + placute ate (ventilate, de berlina) si dupa vreo 2500km scartaie ca naiba.
                    Frana este mult mai buna decat ce am avut, dar nu mai pot sa fac comparatie cu frana de fabrica ca a trecut mult timp. Dar din ce imi aduc aminte am fost f multumit si de franele de fabrica.
                    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                    Comment


                    • Chiar mai exista cineva pe care sa-l deranjeze scartaitul franei???? Geeezzzz ! Poate sa faca precum trenul daca franeaza excelent !

                      Deja service-urile s-au saturat de vechea problema inchipuita a "soferilor" asa ca si-au luat masuri de protectie : "zgomotele care nu afecteaza performanta si/sau fiabilitatea nu fac obiectul garantiei"

                      ATE sunt momentan printre cei mai buni la sisteme de franare. N-ar trebui sa-ti faci griji, bossake
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by dsign View Post
                        Chiar mai exista cineva pe care sa-l deranjeze scartaitul franei???? Geeezzzz ! Poate sa faca precum trenul daca franeaza excelent !
                        Da. Pe mine. Beat that!

                        De asta am schimbat un set de placute de VAN, care dupa ce se incalzesc, la franare usoara (pe stradute) huruie de zici ca se rupe masina. Franarea era excelenta in orice conditii. Le am pe balcon cu uzura sub jumate in 35.000km.

                        Actualele ATE nu fac absolut nici un zgomot de 15.000km. Franarea o idee (poate si asta subiectiva) sub cele dinainte. Le-as alege oricand pentru confortul urechilor in detrimentul primelor. Pentu ca merg in trafic normal si nu la curse.

                        Eu inteleg ca e o problema (de bani, de schimb de placute) cand iti vin clientii ca le scaratie frana in service desi masina franeaza excelent, dar gandeste-te pentru un minut la urmatoarea imagine: bulevard in Bucuresti cu minim 3 benzi pe sens, coloana de automobile (cate 10 pe sens) care se opresc la semafor de la 40-50km/h si carora le fac franele ca trenul ...
                        Last edited by madhorsefuzzy; 6 June 2014, 14:00.

                        Comment


                        • Si eu am pus discuri (pline) Ate cu placute Ate. Eu am cam 1000 de km de la schimb dar inca nu am auzit nici un fel de scartait. Franele prind foarte, foarte bine. Discurile vechi le-am schimbat pe la 84k ( probabil au fost cele din fabrica, nu am masina de noua) dar inca pe la 73k mi-au zis ca sunt uzate peste limita.
                          Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                          "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                          Comment


                          • subscriu si eu la ce au spus colegii despre Ate... altceva in afara de discuri si placute ATE nu o sa mai pun pe masina... despre ferodo numai lucruri proaste am de spus...
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Originally posted by madhorsefuzzy View Post

                              Eu inteleg ca e o problema (de bani, de schimb de placute) cand iti vin clientii ca le scaratie frana in service desi masina franeaza excelent, dar gandeste-te pentru un minut la urmatoarea imagine: bulevard in Bucuresti cu minim 3 benzi pe sens, coloana de automobile (cate 10 pe sens) care se opresc la semafor de la 40-50km/h si carora le fac franele ca trenul ...

                              Aici trebuie sa intelegi si cum si de ce scartaie unele placute de frana.

                              Este vorba de compozitia materialului de frictiune : in anumite momente scartaie, dupa cateva franari nu mai zice nimic. Daca ne raportam la placute decente (Ate, Ferodo, TRW, Textar) si nu la petarde putem spune ca zgomotul produs este temporar si nu afecteaza performantele sistemului de franare.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Unii dau bani grei sa le scartaie franele iar altii se plang.

                                Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google