TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    cum este combinatia ? nu scartaie ? ma gandisem sa pun si eu asa ceva.
    am mers pana acum in jur de 500Km, sunt multumit de cum se comporta, nu scartie sau altceva, si pentru a frana este nevoie sa apas mai usor pe pedala fata de ce aveam inainte sau cel putin asa imi pare

    amintesc ca am pus discuri ate si placute TRW GDB1634
    Last edited by k9k2009; 2 November 2014, 22:00.

    Comment


    • Facem putin offtopic, dar cu folos. Agregatul nou are discuri ATE, placute ATE, probabil gamele mai serioase. Dupa ce le-am dat omorul in 2 randuri, acum scartaie si ele. Dupa cateva sute de km au sa taca.

      Discurile alea Brembo sunt geniale. Nu bat indiferent in ce hal la incingi si rezista excelent la placute foarte abrazive. Daca pe mine m-au tinut 90.000 km cu Ferodo Premier iar apoi cu DS -uri, cred ca nu mai este nimic de adaugat.
      sigpic

      Comment


      • Am gasit cu ce se ung culisele de la etrieri, cu pasta/vaselina ceramica.
        E fumata demult, sau s-a mai discutat si descoperit? )

        Comment


        • S-a discutat si rasdiscutat. Eu recomand vaselina siliconica sau cea TRW, la tub ridicol de mic, speciala pentru culise.
          sigpic

          Comment


          • Din ce am citit aia siliconica nu se comporta bine la temp mare.

            Ma uitam la asta, dedicata pt asa ceva
            Attached Files

            Comment


            • imi poate spune si mie cineva,ce dimensiune au discurile mele de frana... Loganul este din 2005 ambiance

              Comment


              • 259 mm
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Originally posted by loganfrc View Post
                  imi poate spune si mie cineva,ce dimensiune au discurile mele de frana... Loganul este din 2005 ambiance
                  Mai bine dai jos roata si-l masori,al meu fabricat in octombrie 2006, are discuri de 238

                  Comment


                  • daca e dci, cred ca are 259. la benzina, cred ca e cum spui tu.

                    Comment


                    • 259 laureat 2005 oct

                      Comment


                      • din cate stiu, la dci si la 16 v erau de 259, mi se pare ca indiferent de dotare.

                        Comment


                        • Salut, o intrebare am logan 2010 1.6 8v (64 kw), ce discuri oi avea? 238 sau 259? Am inteles din ce am citit pe aici ca discurile brembo ar fi bune cu placute ferodo si as vrea sa incerc si eu combinatia asta.

                          Comment


                          • 259 ambition 2005

                            Comment


                            • Originally posted by ciocan100 View Post
                              Salut, o intrebare am logan 2010 1.6 8v (64 kw), ce discuri oi avea? 238 sau 259? Am inteles din ce am citit pe aici ca discurile brembo ar fi bune cu placute ferodo si as vrea sa incerc si eu combinatia asta.
                              100% 259mm.

                              eu am pus discuri ate + placute ate (259 ventilate)si imi scartaie dupa ce se incalzesc putin. (nu neaparat dupa frane bruste, ci dupa 15min de cand plec de pe loc condus normal).

                              m-or fi ars aia de la autokarma si mi-or fi dat facaturi, o fi fost prost montajul (?!?), asta e, de franat franeaza bine, desi imi aduc aminte ca si cu franele de fabrica (in special alea cu care a venit din fabrica) eram foarte multumit.
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • Salut si multumesc de raspuns Bossake. Am 68.000 km cu discurile de fabrica, al doilea rand de placute l-am pus la 40.000 si in primavara vreau sa schimb discurile, cred ca o sa ajung aproape de 100.000 km.

                                Bafta tuturor si un an nou fericit!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google