Zgomot Anormal Peste Sunetul Motorului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    De la ambreiaj n-are cum sa fie, mai ales ca e hidraulic.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #32
      Da,si eu dau vina tot pe ulei.

      Comment


      • #33
        Eu dau vina pe calitatea motorinei . Banuiesc ca acel zgomot vine de la injectoare, si este normal. Bineanteles ca noi vorbim dar pana nu-l auzi nu te poti pronunta. Monica nu stiu de la ce peco alimentezi tu , dar poate ar fi bine sa faci niste teste pe motorina de la mai multe statii . Eu personal iti recomand Rompetrol , efix E4 . Din cate am inteles eu , vrei sa-i faci o revizie masini, chiar sunt curios ce-ti vor spune inginerii de la service .
        Cu stima, FLO.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #34
          Eu am folosit numai motorina de la OMV si a inceput sa faca de curand. Daca era din cauza motorinei trebuia sa faca de la inceput.
          tema, ideea si morala este banii
          banii este fericire restu' tot e amagire

          Comment


          • #35
            Eu folosec motorina efix e4 de la rompetrol si tot asa face ,poti incerca orice peco eu cred si tin sa cred ca nu face de la motorina. De cand am luat masina am alimentat numai de la rompetrol efix e4.

            Comment


            • #36
              Originally posted by andrei View Post
              De la ambreiaj n-are cum sa fie, mai ales ca e hidraulic.
              dar rulmentul de presiune si placa de presiune nu au legatura cu modalitatea de actionare a rulmentului. Diferenta la hidraulic fata de cablu e ca primul este actionat de un lichid in loc sa fie actionat de un cablu care trage de o parghie siu eventual alt diametru la disc.
              Fuarte Nervos !!!

              Comment


              • #37
                Dar placa si rulemntul de presiune sunt diferite fata de ambreiajul clasic, nu mai sunt acelasi model de Valeo.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #38
                  Ambreiajul este pozitionat in stanga motorului iar zgomotul despre care vorbim se aude clar din partea dreapta. Imi iau inima in dinti si ma duc in service sa vedem ce zic si cei de acolo.
                  tema, ideea si morala este banii
                  banii este fericire restu' tot e amagire

                  Comment


                  • #39
                    Din dreapta chiar nu vad ce s-ar auzi. Si mai este stiut faptul ca atunci cand un zgomot se aude din dreapta, e de fapt in stanga, la Logan.
                    Sa ne zici si noua verdictul celor din service.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #40
                      As avea si eu o intrebare. La mine nu se aude in relanti ci in mers la o turatie constanta. Daca accelerez nu se mai aude. Masina ii din februarie si inca nu am auzit zgomotul pana acum. Ii ceva normal sau sa ma duc in service??
                      I HAVE A !sigpic
                      fara linkuri externe in semnatura

                      Comment


                      • #41
                        In dreapta nu este distributia? Ma gandesc sa nu fie ceva pe acolo.
                        Cand termin in service va dau si raspunsul lor.
                        tema, ideea si morala este banii
                        banii este fericire restu' tot e amagire

                        Comment


                        • #42
                          Nu cred sa fie de la distributie.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #43
                            zgomot anormal peste sunetul motorului

                            Salut forumistii si forumistele
                            eu zic sa nu va speriati pentru ca la acest sistem de injectie acele batai sau zgomote la relanti provin da la corectiile(cartogramele de injectie) pe care le fac injectoarele (un fel de tacanit sacadat pe perioade de timp scurte ,ca o rafala scurta de mitraliera)
                            asta numai in cazul in care acele zgomote reclamate nu provin de la alte subansamble
                            le puteti asculta mai bine daca deschideti usa de la sofer si scoateti capul putin spre exterior;mai puteti apoi ridica usor turatia spre 1800 si veti auzi deasemenea zgomotul produs de injectoare, care variaza de la o masina la alta in functie de injector(piesele componente)
                            cand ma privesc ma ingrozesc,cand ma compar ma linistesc

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by wrcristi View Post
                              Salut forumistii si forumistele
                              eu zic sa nu va speriati pentru ca la acest sistem de injectie acele batai sau zgomote la relanti provin da la corectiile(cartogramele de injectie) pe care le fac injectoarele (un fel de tacanit sacadat pe perioade de timp scurte ,ca o rafala scurta de mitraliera)
                              asta numai in cazul in care acele zgomote reclamate nu provin de la alte subansamble
                              le puteti asculta mai bine daca deschideti usa de la sofer si scoateti capul putin spre exterior;mai puteti apoi ridica usor turatia spre 1800 si veti auzi deasemenea zgomotul produs de injectoare, care variaza de la o masina la alta in functie de injector(piesele componente)
                              Cred ca s-ar putea sa ai dreptate. Ai descris zgomotul asa cum este. Si sincer nu mi-a afectat masina cu absolut nimic. Dar tot nu se aprinde martorul de ulei deloc.Imi cer scuze fata de toti cei care mi-au adresat cate o intrebare si nu am putut sa raspund prompt. Nu am putut intra pe forum cateva zile bune. Promit ca voi fi aici in fiecare zi de acum incolo. Si inca nu am facut revizia la masina pentru ca am ambitia sa o duc chiar cand au zis ei. Sa vedem daca pica ceva pana atunci.
                              Tacanit intre volan si scaun...

                              Comment


                              • #45
                                Am fost acum in service si am facut o tura cu un receptioner. Zgomotul nu s-a auzit de data asta asa cum l-am auzit eu in alte dati dar dupa ce i-am spus simptomele mi-a zis ca este un sistem de recirculare a gazelor care mai prinde mizerie si este normal sa se auda asa. Nu l-am crezut pana nu am facut o tura si cu masina lui un Clio cu acelasi motor care se auzea si mai rau in conditiile in care este mai bine antifonat. El mi-a spus ca baga motorina cam de pe unde apuca.
                                tema, ideea si morala este banii
                                banii este fericire restu' tot e amagire

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google