Jante MAM-GERMANY____DACIA Logan____CALITATE GERMANA LA SUPER PRETURI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by me_catalin View Post
    cum sa fie ET38 = ET 50 ?

    Ca sa fie mai clar ET-ul reprezinta distanta de la punctul de montare al rotii pe butuc pana la centrul rotii ca in poza urmatoare:

    Daca roata are punctul de montare mai adanc sau mai la suprafata atunci asa se explica problema.
    Dupa cum v am mai spus....

    In general ET-ul de la 2 jante modele diferite/producatori diferiti nu au aceeasi adancime pe masina.

    Sa spunem de ex. ca o janta originala de BMW 8J x 18 ET 35 nu arata la fel pe masina ca una BBS sau OZ sau Alutec sau Kinetik cu aceleasi caracteristici tehnice adica 8J x 18 ET 35!Exista diferente chiar si de +/- 3 cm fara de aripa ceea ce e enorm de mult din punct de vedere al impactului vizual!

    "Punctul de montare al jantei" este exact "cercul" interior dintre prezoane care vine pe butucul masinii si care poate fi "strunjit" sau "umplut" a se citi micsorat sau marit!Din acel "cerc" se da ET-ul unei jante adica distanta dintre jumatatea jantei si butucul masinii!

    Matrita unei jante are foarte multe coordonate(back space/drop center/front flange/offset/caliper clearance,x factor) etc. care depind foarte mult si de modelul jantei.

    Spre exemplu daca tot sunteti cunoscator de "technical wheel data" va rog rugam sa ne spuneti cum va arata pe acceasi masina 8Jx19 ET 35,9Jx19 ET35,7.5Jx17 ET35 "concav",7.5Jx17 ET 35 "plan-drept"?!

    Dvs. ati enuntat definitia generala a ET-ului(offset,einprestiefe) care este foarte corecta dar in functie de matrita jantei si a multitudinilor de date si cote tehnice(pe care sincer nici noi nu le cunoastem pe toate) ACELASI ET dar la producatori diferiti de jante poate avea "adancimi" diferite pe aceasi masina!Si aici chiar nu ne puteti contrazice...am montat peste 700 de seturi de jante pe zeci de tipuri de masini si am vazut cu ochii nostrii!

    Sa nu mai vb de faptul ca ET-ul poate suferi fara probleme tehnice ulterioare o abatere de +/- 15%!

    Va dorim o zi placuta!

    Comment


    • #32
      Aveti dreptate, si motivul este pentru ca punctul M din poza de mai sus difera pe adancime de la model la model.
      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

      Comment


      • #33
        Originally posted by me_catalin View Post
        Aveti dreptate, si motivul este pentru ca punctul M din poza de mai sus difera pe adancime de la model la model.

        Dvs. ati ridicat o problema logica...pe care sincer si noi am impartasit o la inceput!

        Dar pe masura ce am "inaintat" in afacerea cu jante am invatat tot mai mult si cu toate astea de cate ori mergem la fabrica in Taiwan unde producem brandul nostru KINETIK ne este greu sa urmarim toate datele tehnice!Sunt zeci de fise tehnice la fiecare model de janta si cu toate acestea mai sunt cazuri ce i drept din ce in ce mai rare in care ET-ul nu iese exact cum vrem noi!

        Multumim pt. intelegere si apreciem orice sugestie sau observatie tehnica!

        Cu stima

        Echipa Super_jante si MAM_Romania

        Comment


        • #34
          Exact, singura variabila este distanta dintre partea care se prinde pe fuzeta si marginea exterioara a jantei cea mai apropiata de aceasta.
          Cu alte cuvinte, pentru 2 modele diferite de jante(de la 2 producatori diferiti) dar cu aceleasi dimensiuni(diam., ET, latime) este foarte putin probabil ca distanta dintre punctul "M" si marginea cea mai apropiata a jantei(partea din stanga in poza de mai sus) sa fie aceeasi si de aici abaterile. Cred ca numai jantele OEM tabla vs. aliaj respecta intocmai aceasta dimensiune.


          Originally posted by M.FLORIN View Post
          ... abia astept ... sa vedem cine pune primul poze cu W3-ul.
          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
          Deocamdata mai pun un fotoshop si cu MAM W3 Silver in 4 prezoane(nu prea se pot viziona cele in 4 prezoane - 99% din pozele de prezentare de pe net sunt in 5 prezoane chiar daca se spune ca sunt disponibile si cu distanta 4x100 la prindere).
          Attached Files

          Comment


          • #35
            Ok ... eu ma refeream la cine pune poze primul cu w3 pe un logan.
            Merci

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • #36
              Originally posted by super_jante View Post
              Cei care au achizitionat KINETIK CONCEPT pot sa confirme.(a se vedea thread ul KINETIK-jante de calitate)!

              Deci ca o concluzie generala va rugam sa retineti ca situatii de genul de a primi alte jante in afara de cele comandate,folosite si vandute ca noi,strambe,zgariate,"pamant in cutii" in loc de jante(citam dintr un telefon primit),si alte situatii de genul sunt total EXCLUSE!!!
              De la mine Up, am fost printre primii care am achizitionat jante Kinetik Concept si am primit exact ceea ce s-a promis, nou, sigilat, pret afisat. Iar jantele se prezinta f bine, au capatat doar cateva zgarieturi mici de la pietre, dar asta e inevitabil.

              Comment


              • #37
                de la mine un up! sunt posesorul unor jante varan care isi fac treaba foarte bine!

                Comment


                • #38
                  Originally posted by lord_wader View Post
                  De la mine Up, am fost printre primii care am achizitionat jante Kinetik Concept si am primit exact ceea ce s-a promis, nou, sigilat, pret afisat. Iar jantele se prezinta f bine, au capatat doar cateva zgarieturi mici de la pietre, dar asta e inevitabil.
                  MULTUMIM FRUMOS!Apreciem gestul Dvs.!

                  Originally posted by ghiaurul View Post
                  de la mine un up! sunt posesorul unor jante varan care isi fac treaba foarte bine!

                  MULTUMIM FRUMOS!Apreciem gestul Dvs.!
                  Last edited by super_jante; 5 March 2013, 12:02. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    Buna seara, care din modele credeti ca este mai potrivit ptr o masina alba; E1 sau W2? Multumesc.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by ManiaK19 View Post
                      Buna seara, care din modele credeti ca este mai potrivit ptr o masina alba; E1 sau W2? Multumesc.

                      Buna seara

                      Fara doar si poate modelul W2 negru/fata polisata!

                      Efect vizual garantat!

                      O seara placuta va dorim!

                      Comment


                      • #41
                        La acelea ma gandesc si eu; akm sa vdm cu banii; oricum important este ka stiu cum va gasesc, multa bafta!

                        Comment


                        • #42
                          Buna seara. As avea si eu o intrebare : ce dimensiuni au cauciucurile folosite cu jantele MAM W2 din poza postata in primul post ? Multumesc. O seara buna.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by super_jante View Post
                            Buna dimineata

                            Va rugam sa vizualizati pozele solicitate....

                            Va dorim o zi placuta!

                            Echipa MAM_Romania
                            Super modelul, le am de patru ani , folosite si vara cat si iarna . Dau excelent pe logan , cel putin pe culoarea asta .

                            Comment


                            • #44
                              Te referi la E1 ?

                              Comment


                              • #45
                                am un logan albastru si la fel si eu sunt indecis...E1 sau W2? nu stiu ce ar merge mai bine! o parere daca se poate...!multumesc! saptamana viitoare vreau sa fac comanda!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google