Produc/reproduc Si Imbrac Elemente/piese Auto In Materiale Compozite

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pune si tu ceva poze cu ce ai facut pana acuma,sa ne facem o ideie de calitatea produselor,as fi interesat de o capota integral din fibra,daca poti realiza si un cost estimativ.
    sigpic

    Comment


    • #17
      @ Manolescu M - Salut in primul rand nu stiu exact cum arata prelungirile, ca sa fiu inteles nu fac numai pt logan si nici nu am facut pentru modelul asta dar orice ar fii se face , piesele originale sunt facute tot de oameni , m-ar ajuta foarte mult o poza cand imi suneti cam ce va intereseaza , eu caut pe net modelul dar nu pot sa stiu daca este exact ce va doriti . Daca ai piesa originala iti fac copie dupa ea si respecta formele si dimensiune 100%


      @ flavinho - Salut , in momentul in care am piesa originala , eu ma apuc sa fac matrita pt aceasta piese , matrita care respecta cum am zis si mai sus forma si dimensiunea piesei originale , dupa ce fac matrita si am o baza solida , fac piese in cauza , insa fara sa am piesa originala nu pot face nimic pentru ca nu cunosc cotele,unghiurile,dimensiunile .
      Asta fac si cei de la dacia , au matrite pentru diferite piese si le reproduc in functie de cereri

      @ tonyx - Salut , cand este intalnirea la Constanta ? Daca este cineva dispus sa imprumute aceasta atunci nu este nici o problema , nu am nevoie decat de 1 ora sau 2 sa fac matrita si cateva ore sa se intareasca fibra , piesa nu pateste nimic , este protejata 100% de 2 straturi un alcool polivinilic si un gelcoat care nu permit intrarea in contact cu rasina sau alte chimicale , pentru cel care imprumuta aceasta piesa pentru matrita are copia din fibra din partea casei .

      @ tataieb12- Salut , o sa postez si poze cu produsele realizate , momentan nu va pot oferii poza, am construit acum 2 ani incinta de subwoofer pentru masina mea plus bara fata , pleoape , incinte boxe portiera bmw 325 , sincer nu am facut poze era si este un hobby , acum am hotarat sa trec la pasul asta sa fac si pentru altii, si piese mai complicate , o sa urmeze si poze .
      Este foarte probabil sa nu prezint incredere , in cazul in care nu sunteti multumiti de piesa rezultate va returnez valoarea acesteia (eu aici pierd banii pe matrita si materiale pentru piese) , Apropo de ajutor , ar fii ceva sa nu mai am timp si de altceva dar cum am spus , este un hobby este ce mi-am dorit sa fac si cred ca nu o sa se supere nevasta , mai ales ca am si aprobarea ei .

      @ GOLAN91 - Salut , cum am spus si mai sus , uite o sa caut poze cu bara care o facusem la dacia mea acum 2 ani si sa vad daca gasesc ceva poze cu capota din fibra de sticla pentru opelul manta care a urmat daciei .
      Calitate produselor este identica cu cele originale , procesul de fabricare implica laminarea pieselor (impregnarea fibrei cu rasina epoxidica in atmosfera vidata , elmina orice imperfectiune)
      Capota este una din cele mai simple piese de copiat la o masina , este o piesa plana fara curbe adancituri unghiuri unde s-ar putea strange bule de aer la aplicare fibrei etc etc .
      Capota unei masini este facuta din 2 parti , parte interioara (ramforsarea) si partea care se vede , exterioara (tabla) , astfel exista 2 variante
      1. - construirea partii superioare (tabla) din fibra de sticla , am nevoie sa imi spui de dimensiuni are , lungime si latime , ca sa pot sa calculez cati metri patrati intra , asta insemnand L x l X 3 straturi fibra de sticla plus chimicale (rasina , intaritor,)
      2. - Construirea partii interioare (ramforsare) cu tot cu sistem de prindere + partea superioara (tabla)

      Daca vrei sa fie din fibra de carbon , aici discutam dupa ce imi dai dimensiunile pentru ca este mult mai scumpa fibra de carbon plus rasina epoxidica speciala pentru impregnarea acestei fibre plus faptul ca nu pot sa folosesc bucati de material , la fibra de carbon se foloseste bucata intreaga fara taieturi ,adica nu pot sa acopar o suprafata de 1 metri patrat cu doua bucati de 0.50 metri patrati , daca fac acet lucru se observa la produsul finit imbinarea acestora .

      Pe scurt o capota din fibra de sticla (doar parte superioara) ajunge dupa un calcul aproximativ la 150 200 ron , si capota integral 300 350 ron ,necesitand doar vopsire
      Capota din carbon discutabil in functie de dimensiuni .
      Last edited by russelheim; 14 October 2010, 00:21.

      Comment


      • #18
        ok...am inteles sa ma anunti in cazu in care ai gasit sa faci matrita...

        Comment


        • #19
          ca un mic ajutor pentru forumisti, o sa ma intalnesc cu baiatul (daca doreste) sa ii dau difuzorul de bara pentru matrita, asa ca aplicati comenzile
          sigpicMy ride

          Comment


          • #20
            Poti face buza asta ? ( vezi poza ) si daca da .. cam cat ar costa ?

            Iti pot aduce una la fel pentru a face matrita .
            Attached Files
            MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

            Comment


            • #21
              `@ vadim_braia - Salut , in principiu se face , ma intereseaza ce sistem de prindere are , asta e cel mai dificil de facut are clipsuri ceva sau se lipeste,
              Un pret informativ in jur de 150 ron discutabil , tinand cont ca imi trimiti si modelul pentru matrita . Toate cele bune .

              Comment


              • #22
                salut ma intereseaza si pe mine o grila din aceea din kit-ul de la dacia ...ca ce-a din poza, pusa de flavinho
                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                Comment


                • #23
                  Originally posted by russelheim View Post
                  `@ vadim_braia - Salut , in principiu se face , ma intereseaza ce sistem de prindere are , asta e cel mai dificil de facut are clipsuri ceva sau se lipeste,
                  Un pret informativ in jur de 150 ron discutabil , tinand cont ca imi trimiti si modelul pentru matrita . Toate cele bune .
                  Nu are niciun sistem de prindere .... pleaca din bara , te cu totul ca sa zic asa . Si ar cam trebuii "pierduta" pe bara originala .
                  MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

                  Comment


                  • #24
                    Salut , ok fac grila doar ca nu am modelul , se ofera cineva sa imprumute piesa?
                    Am pus poza asta ce e incercuit cu galben , adik grila aia neagra(patrate, fagure) nu cred ca il pot face dar partea albastra exterioara da, far nici o problema .
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      tocmai aia vroiam ...ce-a cu negru
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • #26
                        @ vadim_braia - ok ma gandesc ca piesa originala vine f bine pe masina asta inseamna ca daca respect toate cotele o sa vina bine si cea din fibra . Cand te hotarasti ma anunti

                        @ Dany_DNY - e treaba dracului acolo , fibra de stcila are o vointa a ei cand este vorba de unghiuri din astea , asa cum e la grila sunt nghiuri de 90 grade plus ca e spatiul f mic , nu stiu ce sa iti zic , astea de fapt se fac din o substanta care atunci cand se intareste se transforma in plastic , se toarna in matrita si rezulta produsul final . Ma interesez si vad ce pot face . Salutare
                        Last edited by russelheim; 14 October 2010, 11:58. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          cu grila am inteles ca e greu dar straduieste-te pt asa cum am mai zis, vor fi multi clienti, dar cu coltarele si partea din mijloc ce zici?
                          Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

                          Comment


                          • #28
                            flavinho , o sa incerc sa vad cum naiba o sa fac grila aia , ii dau eu de cap , apropo de carcasele de proiectoare (coltare albastre , acum miam dat seama ce ziceai tu) si partea neagra din mijloc care le uneste , se fac si alea, am inteles ca se prin intre ele cumva . Dar cu se prind de bara originala ?
                            Are cineva kit-ul asta ?

                            Comment


                            • #29
                              kitul original are un sistem destul de complex de prindere dar am gasi noi solutia sa le prindem doar sa rezolvi tu cu "fabricatul"
                              Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

                              Comment


                              • #30
                                Ok , eu le fac asa cm le primesc si de acolo cu sistemele de prindere daca spui ca ati rezolvat e ok , Oricum am nevoie de piese ca sa pot sa incep . Cine se ofera?

                                Kitul asta il scoatem undeva in jur de 80-90 lei , ramanand doar sa il vopsiti

                                Apropo ca mi-am adus aminte , am incercat azi sa dau de baiatul cu deflectorul dar nu am reusit , oricum daca are cineva asa ceva astept comenzi si eventual si piesa sa fac matrita
                                Last edited by russelheim; 14 October 2010, 19:11. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google