Remapare Logan 1.5dCi 85CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    in regim de taxi probabil ar fi o modificare binevenita , pentru ca se conduce masina din cuplu si nu o se forteaza foarte tare ,mai ales avand cuplu mai mic jos in ture nu o sa mai fie nevoie sa o turezi foarte tare , de acolo si consumul un pic mai mic dupa resoftare .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Esti sigur ca va scadea consumul?mai sus cei care au scris vorbeau de o crestere a consumului,eu nu prea cred in cai verzi pe pereti si stiu ca putere mai mare, inseamna consum mai mare, in conditiile in care nu ii pun o turbina mai mare sau sa fac alte modificari la motor, numai la partea electronica nu prea as crede ca este de ajuns ca sa scoti si cai mai multi si consum mai mic,macar un alt tip de injectie ar trebui,cel putin eu asa cred.

      Oricum pe mine mai mult m-ar interesa daca motorul ar mai avea mult d trait cu astfel de modificari avand in vedere ca bag km cu ea.

      Comment


      • #18
        daca vrei te duc o tura cu loganul meu cand vin la ms.a meu e resoftat la doc..sunt f multumit..
        http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

        Comment


        • #19
          Originally posted by lenard View Post
          Esti sigur ca va scadea consumul?mai sus cei care au scris vorbeau de o crestere a consumului,eu nu prea cred in cai verzi pe pereti si stiu ca putere mai mare, inseamna consum mai mare, in conditiile in care nu ii pun o turbina mai mare sau sa fac alte modificari la motor, numai la partea electronica nu prea as crede ca este de ajuns ca sa scoti si cai mai multi si consum mai mic,macar un alt tip de injectie ar trebui,cel putin eu asa cred.

          Oricum pe mine mai mult m-ar interesa daca motorul ar mai avea mult d trait cu astfel de modificari avand in vedere ca bag km cu ea.
          daca citeai atent ce ti-am zis poate ai fi inteles . Eu ti-am zis ca in regim de taxi te folosesti de cuplul mare in turele joase .In regim de taxi nu folosesti masina la puterea maxima , adica in 4000 rpm , ci o conduci doar din cuplu ,ture mici si medii . Te folosesti de cuplu mai mare ce il ai jos in ture din cauza resoftarii ,asadar nu mai trebuie sa fortezi masina ca sa traga,cuplul ce il aveai inainte la 2000 o sa il ai acum la 1700 de exemplu. Normal ca daca dai in ea si de folosesti si de toate puterea o sa ai un pic consum mai mare .Posibil la 150-160 sa ai un consum mai mare decat inainte , dar nu cred ca vrei sa si consume putin cand mergi cu 160 ,sau cel putin nu la consum te gandesti atunci .
          Last edited by Cristi_Xp; 9 May 2011, 16:03.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #20
            impresii

            Dupa 9 luni, ce se mai aude?
            aspecte negative? (fum, consum, piese inlocuite...?)
            Last edited by leize; 3 February 2012, 16:28.

            Comment


            • #21
              eu inca nu am probleme dupa 40.000...fumul e prezent dar nu exagerat...in rest motorina buna.
              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

              Comment


              • #22
                In 9 luni cred ca am mai tunat cateva zeci de logan-uri diesel 1.5dCi 85CP. Asta inseamna ca modificarile pe care le fac eu sunt bune, fiabile si masinile merg fara probleme de cativa ani buni cu ele.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • #23
                  Facut resoftare acum o saptamana .Foarte multumit trage masina ca nebuna si se simte si cresterea de cuplu.Multumesc.Motor 1,6 ;8 valve.

                  Comment


                  • #24
                    Impresii: trage mai bine , pana in 90km/h consumul scade intre 90-110km/h e acelasi ca inainte, dupa 110 incepe sa creasca.
                    Vit maxima pe autostrada 190km/h (pe kilometraj, cu 2 magari in ea si putine bagaje)
                    Cel mai bine se simte pe a 3-a ... eu am facut resoftare pentru ca pe timp de vara cand deschideam ac-ul simteam ca pierd jumate din putere...
                    Resoftarea facuta acum 15000km.
                    Ca si "cumparaturi" castigate un bemveu 1.6 , 1.6 logan , 1.4 logan (toate modalitatile cu gpl, cu/fara ac , cu soft) 2.0 opel astra
                    .....pana la urma tot un tractor este
                    Fara Semnatura.

                    Comment


                    • #25
                      La un dci de 70 cp trecut de 200 de mii cei drept intretinut perfect,se merita o remapare,adica ma mai duc 100,150 de mii?mersul este la consum deci nu va fi solicitata,rareori doar pentru adrenalina.

                      Comment


                      • #26
                        foarte multumit masina trage vizual mult mai bine ajunge cu mai mare usurinta la viteze de peste 100km/h! am facut un 0-150km/h si se simte diferenta!stima

                        Comment


                        • #27
                          Se intampla exact cum ti-am spus. Motorul trage mai bine pe o plaja mai larga, se tureaza mai repede si raspunsul la pedala de acceleratie este mai prompt. Diferenta de cuplu te va ajuta mult in reprize atunci cand ai nevoie sa depasesti, dar si la plecarile de pe loc.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • #28
                            dar daca imediat dupa remapare motoru bate ca la balamuc ?
                            am pus softul original inapoi si bataia tot a ramas!
                            ce sa fac ? idei?

                            Comment


                            • #29
                              pai si ce treaba are cu softul daca bataia a ramas ? e de altundeva problema...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • #30
                                pai nu batea inainte de resoftare
                                a inceput sa bate dupa
                                zgomot metalic in sarcina
                                i-am facut tot felu de teste nicio eroare
                                injectoare ok test de pahare facut
                                regulator de aer schimbat
                                nimic bate la fel de fapt e un tacanit asa
                                de la 100 km pe ora in sus bate la orice apasare de pedala
                                acu astept sa se sparga ceva nu stiu si merg ca mortu cu ea
                                nu accelerez brusc si nu mai trec de 2800 3000 de ture
                                ala care mi-a softat-o zice ca nu stie ce are si nici ce sa-i faca
                                din punctul lui de vedere e ok
                                da numai ca nu merge el cu ea

                                ar mai fi o solutie sa pun soft de la o masina de 85 cai fabricata in 2008 ca a mea la care nu s-a umblat deloc la soft
                                asa am incredere ca softul e original si poate se rezolva problema

                                daca stiam ca o sa am problema asta mai bine o lasam cum era
                                merge super bine motoru nu batea nimic puteai sa l omori cu blana
                                Last edited by il11mrs; 19 January 2013, 22:40. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google