Remapare Logan 1.5dCi 70CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Pe metoda plin-plin/plin-bec rosu iese o abatere de 0.5 sau mai mult. Si eu m-am bucurat cand am vazut prima oara, 3.6 l/100km, dar sa fim seriosi..

    Comment


    • #77
      si inainte de remapare cum era? sa nu-mi zici ca era 0 abaterea?
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #78
        daca ai facut cand se apreinde becul atunci stai linistit ... Cand o sa mergi pana se termina benzina din rezervor, bagi x litrii si mergi din nou pana se temrina si da altfel atunci da poti spune ca ai consum caluculat exact la pompa dar cu pompa e foarte imprecisa.

        Comment


        • #79
          Originally posted by Cristi_Xp View Post
          si inainte de remapare cum era? sa nu-mi zici ca era 0 abaterea?
          0 nu poate sa fie nici pe masina de la NASA.
          Nu afisa sub 4.

          Originally posted by o8MeLC View Post
          Cand o sa mergi pana se termina benzina din rezervor, bagi x litrii si mergi din nou pana se temrina.
          Daca faci asta la dci, chemi asistenta sau dai la para pana ametesti - se amorseaza greu pompa.
          La benzina ai pompa in rezervor - alta poveste. Si oricum, e test hardcore. Cand abaterea e mare se vede intuitiv. La un consum sub 4 cu 60l-65l in rezervor trebuie sa faci 1500-1600km, ori inainte de 1200 deja se aprinde becul.
          Last edited by Lascarica; 13 June 2012, 14:02.

          Comment


          • #80
            Lascarica de cati km ai stage 2 pe dci?probleme intampinate?
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • #81
              pai poate si atunci era tot o eroare de pana in 0.5% ,si consumul mai mic sa se datoreze softului...
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #82
                Trebuia sa precizez de la inceput ca remaparea n-am facut-o la Dymsport.
                Tot atunci am facut o revizie mai mare (schimbat consumabile, curatat egr, schimbat amortizoare si cauciucuri, refacut unghiuri samd). Eu mare lucru n-am vazut dupa remapare, afara de o crestere de cuplu la turatii joase.

                E posibil sa aiba dreptate si Cristi, abaterea asta sa fi existat si inainte sau poate cel care s-a oferit sa-mi faca remaparea mi-a updatat computerul de bord .

                Comment


                • #83
                  Consumul meu, dupa remapare,mixt, 18.000km este de 5,5 l/100km. Este mai mare decat consumul inainte de remapare, acelasi stil de condus...
                  Remaparea a fost facuta de Doc.
                  Cainele care latra nu musca!

                  Comment


                  • #84
                    Si cat era consumul inainte de remapare, de curiozitate? Valoarea de 5.5l/100km mixt este un consum excelent.
                    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                    Comment


                    • #85
                      Poate ne spune ceva despre stilul de condus - reprize de turatii (urban, extraurban)
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #86
                        Consumul inainte de remapare era 4,8-5%.
                        Schimb vitezele la 2500- 3200rpm, uneori, cand am de depasit mai in forta urc si la 3500-3800 rpm dar destul de rar; fara franari si demaraje agresive.Viteza in afara localitatilor 90-110 km/h, in interiorul acestora 40-80km/h.
                        Incerc sa mentin turatia in jur de 2000-2300rpm.
                        Cainele care latra nu musca!

                        Comment


                        • #87
                          In oras este suficient a schimba la 2500 (cu motor cald), afara - in depasiri pana in 3200 este normal.
                          3500-3800 e cam mult si, daca nu ma insel, cam cad si caii in magari si cuplul in baie de pe la 3500
                          Parerea mea, acum fiecare poate conduce cum doreste, place
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #88
                            Buna.Sunt din Cluj-Napoca si as vrea sa fac o remapare stage2 pt 1.5 dci .Unde este cel mai apropiat atelier Dimsport?

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by f0rdiesel View Post
                              Consumul meu, dupa remapare,mixt, 18.000km este de 5,5 l/100km. Este mai mare decat consumul inainte de remapare, acelasi stil de condus...
                              Remaparea a fost facuta de Doc.
                              Nu are cum dupa remapare consuma mai putin ti-ai schimbat tu stilul de mers la fel am patit si eu dupa remapare )
                              ym! dorinu2005@yahoo.com
                              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by cristi.satmar View Post
                                Buna.Sunt din Cluj-Napoca si as vrea sa fac o remapare stage2 pt 1.5 dci .Unde este cel mai apropiat atelier Dimsport?
                                Cred ca cel mai apropiate dealer Dimsport pentru tine este la Deva. Incearca sa intri pe site la noi si sa cauti datele de contact ale acestuia. Lista dealerilor o gasesti aici: http://www.dimsport.ro/ro/contact-di.../retea-dealeri

                                Originally posted by f0rdiesel View Post
                                Consumul inainte de remapare era 4,8-5%.
                                Sunt diferente prea mici ca sa pot spune ca din cauza remapari ai consum mai mare. Pot inteveni mai multi factori care duc la o crestere a consumului cu 0.5l, unul dintre este poate fi caldura mai mare.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google