haideti sa vorbim despre cai putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul Challenger...l-am vazut pe Magheru. O imensitate, monstru la propriu iar zgomotul produs este unul infernal si unic. O masina care intimideaza numai cand o vezi parcata.

    marx: perfomanta absoluta si pura va fi mereu relativa si se va tot muta prin cele 3 zone principale in ale auto: japonia, america, europa.
    Attached Files
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • parerea mea ca nici nu se compara cu Challenger ul din 68 70. numai cand il vad in poze ma trec fiorii. asta nou deja o da in tehnologii inutile. muscle car inseamna forta bruta si cuplu cat sa muti o casa din loc si toate astea traduse in multiple straturi de guma lasate pe asfalt si un miros de benzina amestecat cu cauciuc ars ce nu pot fi egalate de nimic.

      masinile europene au un specific aparte care la fel nu poate fi egalat. turatii f mari motoare f puternice cuplu mic si performante deosebite pe circuit.
      Last edited by alessandro; 25 January 2010, 22:24.

      Comment


      • Sunt de acord cu marx...noul challanger, ca si toate variantele "reinprospetite" ale vechilor muscle car-uri au prea multa tehnologie in ele. Cele din anii '60 '70 au motorul puternic, o caroserie sa nu-ti intre mustele in gura (cascata) si un volan ca sa incerci sa controlezi bestia Eu nu as avea nevoie de mai mult:P votul meu merge spre vechiul Challanger.
        marx: daca detii oricare dintre aceste masini, sau oricare altul de la acest nivel, nu te mia uiti la valoarea combustibilului (parerea mea)

        Comment


        • daca as avea un Challenger mi ar place sa ma plimb cu el mult sa fac kilometrisa .....merg. in america omul de rand are 150 cai sa se duca la piata. daca noi am avea masinile de acolo ar fi tragic. ar fi goale strazile pt ca romanii nu isi permit sa mearga cu 30% la 1 euro pe litru. sa bag de 150 ron si sa fac 100 km. e greu. dar daca as avea un Challenger as face rost de bani si de benzina. mi as lua de la gura sa ii dau ei.

          Comment


          • motiv pentru care nu are oricare "muritor" european challanger!!!
            nu se poate compara nivelul de trai mediu din europa si america.
            daca ai avea si tu intre 1500-3500$ lunar, nu ai mai fi interesat de pretul carburantului este?

            Comment


            • Tot in ideea ca unele masini americane au luat-o pe ulei...noul charger: oribil. Nici o legatura cu initialul charger.
              Mai pe scurt: europenizare.

              Comment


              • europenizare corect. americanii sunt aia care niciodata nu au tinut cont de nimic. de razboaie de bomba atomica de drepturile omului de pedeapsa cu poartea. ce sa mai zic de pretul benzinei si normele de poluare. in curand vor tine cont. vor fi obligati sa tina cont. imperialismul americanilor nu poate duce la infinit. un secol au facut ce au vrut din toate, inclusiv din masini. ei striga tare si urla despre poluare dar nu au norme precum euro. sunt impuse in schimb la fraieri. si mai vorbesc de democratie. scuze ca am luat o si eu pe ulei.

                http://www.youtube.com/watch?v=WaWoo82zNUA ceva pursange european
                Last edited by alessandro; 25 January 2010, 23:02.

                Comment


                • Poi d-aia se prefera vechiul Challenger...old school baby
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • mie mi se pare incredibila masinuta asta din filmulet. a venit pe 2 dupa enzo. are doar 300 cai si 500 kg. si asta nu e tot. coming soon ariel atom 500. adica 500 cai.

                    Comment


                    • nu stiu daca a mai fost postat pe undeva. nu am gasit nimic.

                      Dacia Logan, 1.6 8v engine with Mercedes SLK Kompressor. Supperchiped by Speed Zoom on a Superflow dyno in Cluj-Napoca.134,1 wheel power, 168,4 estimated eng...

                      Comment


                      • E masina unui membru al forumului nostru - vgroza
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • si pan' la urma tot l-au facut bv domnilor

                          Comment


                          • se poate vedea la intalniri ? chiar are 168 cai ?

                            Comment


                            • vezi cu search "kingpin mobil"la MyRide. E din Cluj.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • eu sunt curios sa aflu un singur lucru. pistonul de dci 85 are exact aceiaisi cursa cu pistonul de 16v. dci 85 are cuplu 200 si 16v are 148. inseamna ca forta pistonului de dci este mai mare decat la 16v. are motorina explozia mai puternica dacat benzina ? vreau si eu sa aflu fiindca nu stiu.

                                masurarea corecta a puterii se face in kilo watti care este unitatea oficiala folosita in SI.

                                cand te gandesti la performantele masinilor diesel fata de benzina si invers gandestete ca au cutii de viteze total diferite. la rapoarte ma refer. daca ai pune o cutie de 16v pe dci il termini. tragi 5 tone dupa tine da viteza maxima 120. daca pui cutie de dci pe 16v numai cari nici 200 kg da viteza maxima teoretica 250(teoretica pt ca cuplul la roata nu iti va mai permite sa treci de 170 180)

                                performantele motoarelor sunt echilibrate de cutii. daca ai pune 2 motoare unul diesel si unul pe benzina de cai relativ apropiati pe bancul de probe si le pui sa se traga invers volanta in volanta...il rupe dieselul.

                                ce imi place sa ma mint singur. vorbesc de turbo diesel nu de diesel.
                                in cazul asta poate cineva sa imi spuna care este cantitatea de motorina injectata in cilindru la 2000 rpm la dci 85 (cuplu maxim)\
                                volumul de aer al cilindrului se poate calcula : din cursa si alezaj camera de ardere si un plus care il baga turbo. deci la pmi cat aer este in cilindru la dci ?

                                acum as dori sa aflu care este cantitatea de benzina injectata in cilindru la 16v la 3750.
                                volumul se afla din cursa alezaj camera de ardere si eventual un minul de la restrictia filtrului de aer. la aspirat presiunea din cilindru la pmi nu poate fi mai mare decat presiunea atmosferica.

                                poate cineva sa imi zica astea ?

                                p.s. poate va intrebati la ce imi trebuie toate tampeniile astea. la nimic. dorinta de a cunoaste.
                                Last edited by alessandro; 10 March 2010, 00:00. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google