haideti sa vorbim despre cai putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by marx View Post
    eu sunt curios sa aflu un singur lucru. pistonul de dci 85 are exact aceiaisi cursa cu pistonul de 16v. dci 85 are cuplu 200 si 16v are 148. inseamna ca forta pistonului de dci este mai mare decat la 16v. are motorina explozia mai puternica dacat benzina ? vreau si eu sa aflu fiindca nu stiu.
    In momentul in care este injectata motorina in camera de ardere, aerul are ~550C si o presiune de ~40 bari comparativ cu un motor otto unde presiunea este numai de ~12bari. Deci aici rezulta ca in momentul exploziei raportul de expansiune si temperatura de ardere sunt net superioare fata de motorul otto => forta mai mare (dar din cauza temperaturii mai mari avem si emisii de NOx mult mai mari; CO2 e cea mai mica problema ... nu e asa nociv ca NOx).

    Originally posted by marx
    volumul se afla din cursa alezaj camera de ardere si eventual un minul de la restrictia filtrului de aer. la aspirat presiunea din cilindru la pmi nu poate fi mai mare decat presiunea atmosferica.
    presiunea amestecului dupa admisie nu poate fi mai mare decat cea atmosferica dar dupa compresie aceasta creste.

    Legat de valorile de combustibil injectate la anumite turatii nu le stiu deci nu-ti spot raspunde.

    S.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Da dar normele de poluare sunt stabilite in functie de emisia de CO2. Huo.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • @ silviu. da logic ca dupa copmresie creste. dar la sfarsitul admisiei la momentul in care pistonul se afla in pmi presiunea este maxim egala cu presiunea atmosferica. asta in cazul motoarelor aspirate, fie diesel sau benzina.

        in cazul motoarelor turbo presiunea la admisie pmi este mai mare decat cea atmosferica. acuma daca zici ca turbina iti functioneaza la 0.5 bar inseamna ca la admisie pmi ai 0.5 bar in cilindru ? intreb pt ca nu stiu.

        la motoarele diesel aspirate raportul de compresie este mult mai mare dacat la turbo diesel si totusi au niste performante mizerabile. nici cai nici cuplu nici nimic. deci tind sa cred ca tot cuplul ala fantastic al dieselului este dat de turbina. deci este impropriu spus sa zici ca dieselul are cuplu. are daca e turbo. si benzina are un cuplu fantastic daca ii pui turbo.

        eu voiam sa aflu cantitatea fizica de aer si combustibil necesara motoarelor pentru a atinge cuplul ala.

        ma intreb daca cantitatea de combustibil injectata la admisie la turatia respectiva s ar putea calcula in functie de consum mediu rotatii pe minut distanta parcursa timp parcurs ?? sau ar fi prea empiric

        din ce am calculat eu imi rezulta asa. considerand ca la 2500 rpm in a 5 a la o viteza instant egala cu viteza medie de 86 kmh 16v are un consum instant egl cu cel mediu de 4.7 % am calculat ca pe fiecare timp de admisie injectorul scuipa
        0.013466667 mililitri de benzina.

        acum nu stiu cat de exact este. daca stie altcineva mai bine poate sa ma corecteze.
        la 2 rotatii ale manetonului are luc un ciclu complet de 4 timpi nu ? gresesc ? daca e asa din 150.000 rotatii pe care motorul le face rezulta ca sunt 75.000 de injectii. asa am calculat. daca am gresit corectati ma.
        Last edited by alessandro; 10 March 2010, 10:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by marx View Post
          @ silviu. da logic ca dupa copmresie creste. dar la sfarsitul admisiei la momentul in care pistonul se afla in pmi presiunea este maxim egala cu presiunea atmosferica. asta in cazul motoarelor aspirate, fie diesel sau benzina.
          asa este;

          Originally posted by marx
          in cazul motoarelor turbo presiunea la admisie pmi este mai mare decat cea atmosferica. acuma daca zici ca turbina iti functioneaza la 0.5 bar inseamna ca la admisie pmi ai 0.5 bar in cilindru ? intreb pt ca nu stiu.
          Sa vedem: cand este in PMI cilindrul are V_total = Volum_cilindree_unitara + Volum camera de ardere; Presupunem motor aspirat unde avem ~1bar presiune standard si daca ii punem turbo/supra-alimentare si ea baga inca 0.5bar atunci normal ramanand volumul pistonului constant vom avea 1.5bar presiune si o cantitate mai mare aer in clindru.

          Originally posted by marx
          la motoarele diesel aspirate raportul de compresie este mult mai mare dacat la turbo diesel si totusi au niste performante mizerabile. nici cai nici cuplu nici nimic. deci tind sa cred ca tot cuplul ala fantastic al dieselului este dat de turbina. deci este impropriu spus sa zici ca dieselul are cuplu. are daca e turbo. si benzina are un cuplu fantastic daca ii pui turbo.
          raportul de compresie e aproximativ acelasi la diesel supra/turbo alimentat sau diesel aspirat. Nu sunt diferente foarte mari.

          Dieselul si aspirat pus langa un motor aspirat de acelasi CP are cuplu mai mare DAR proprietatile motorinei nu il ajuta; motorina la turatii mai mari nu este eficienta fara si o cantitate mai mare de aer. De asta limita maxima la diesel e pe la ~5000rpm (vorbim de masini de strada normale)

          La benzinar cu supra/turbo alimentare cuplul maxim nu ajunge la nivelul unui diesel turbo/supra alimentat DAR el are o particularitate: valoarea maxima este de obicei constanta pe o plaja mare de turatii: ex. 2500-5500 rpm.

          Originally posted by marx
          eu voiam sa aflu cantitatea fizica de aer si combustibil necesara motoarelor pentru a atinge cuplul ala.

          ma intreb daca cantitatea de combustibil injectata la admisie la turatia respectiva s ar putea calcula in functie de consum mediu rotatii pe minut distanta parcursa timp parcurs ?? sau ar fi prea empiric

          din ce am calculat eu imi rezulta asa. considerand ca la 2500 rpm in a 5 a la o viteza instant egala cu viteza medie de 86 kmh 16v are un consum instant egl cu cel mediu de 4.7 % am calculat ca pe fiecare timp de admisie injectorul scuipa
          0.013466667 mililitri de benzina.
          Consum instant = Consum mediu ?! nu prea se poate sau poate vrei altceva sa spui. Doar folosind consumul mediu nu poti calcul corect cantitatea de combustibil injectata.

          Originally posted by marx
          acum nu stiu cat de exact este. daca stie altcineva mai bine poate sa ma corecteze.
          la 2 rotatii ale manetonului are luc un ciclu complet de 4 timpi nu ? gresesc ? daca e asa din 150.000 rotatii pe care motorul le face rezulta ca sunt 75.000 de injectii. asa am calculat. daca am gresit corectati ma.
          4 timpi = 2 rotatii complete ale arborelui cotit.

          Cred ca am inteles metoda ta de calcul intr-un final; cred ca poti cel mult aproxima cu eroare mare cantitatea de combustibil injectata (ptr ca ai valori (date de CB) de consum pe 100KM si nu pe unitate de timp ca sa poti face un calcul mai riguros;).

          Am sa ma uit prin manualul de service poate gasesc vreo informatie despre injectoare.

          S.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • motoare americane ce mai....sunt super

            Comment


            • @ silviu motorul diesel fara turbo nu are cuplu mai mare dact benzinar. daca vrei sa le compari corect le iai la aceiasi cilindree si aspirate. adica 1.6D cu 1.6 benzina. dieselul nu stiu daca va depasi 40 50 cai si cuplu 100. vezi Bora SDi 1.9D are 68 cai si cuplu cat un 1.4 aspirat undeva intre 100 si 120. pe cand un benzinar are 90 cai si 130 cuplu. la 1.6 benzina turbo deja se ajunge la 180 cai si cuplu peste 220 230.

              consumul instant poate fi egal cu cel mediu. consideram conditii perfecte de deplasare : te deplasezi cu fix 90 kmh pe o distanta de 100 km. fara nici o abatere. consumul instant va fi 4.7 si consumul mediu tot 4.7. la asta ma refeream. iti dai seama ca rezultatul acela obtinut de mine este o mizerie. adica este f inexct pt ca m am luat dupa datele de CB si conditiile de deplasare nu au fost tocmai perfecte.

              Comment


              • Corecte ambele afirmatii: la aceiasi cai putere dieselul aspirat are un cuplu mai mare decat aspiratorul benzinar, la aceiasi cilindree benzinarul are cuplu mai mare dar si cu mult mai multi cai putere decat un diesel aspirat. Daca un 1,9 SDI are de abia 65-70 CP cred ca un 1,4 diesel aspirat are sub 50 CP . De altfel cred ca se poate face un experiment prin anularea turbinei de pe un Logan dci. Amatori de asa ceva?
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • iti zic eu cum se comporta. cu o bicicleta sau cu un scooter il alergi prin bucuresti de ii sar ochii prin cap. am mers eu cu dci 65 tziganit in sensul rau al cuvantului. nu avea turbina.

                  Comment


                  • Originally posted by marx View Post
                    @ silviu motorul diesel fara turbo nu are cuplu mai mare dact benzinar. daca vrei sa le compari corect le iai la aceiasi cilindree si aspirate. adica 1.6D cu 1.6 benzina. dieselul nu stiu daca va depasi 40 50 cai si cuplu 100. vezi Bora SDi 1.9D are 68 cai si cuplu cat un 1.4 aspirat undeva intre 100 si 120. pe cand un benzinar are 90 cai si 130 cuplu. la 1.6 benzina turbo deja se ajunge la 180 cai si cuplu peste 220 230.

                    consumul instant poate fi egal cu cel mediu. consideram conditii perfecte de deplasare : te deplasezi cu fix 90 kmh pe o distanta de 100 km. fara nici o abatere. consumul instant va fi 4.7 si consumul mediu tot 4.7. la asta ma refeream. iti dai seama ca rezultatul acela obtinut de mine este o mizerie. adica este f inexct pt ca m am luat dupa datele de CB si conditiile de deplasare nu au fost tocmai perfecte.
                    daca le compari la aceeasi cilindree, ambele aspirate sigur un benzinar iese in avantaj (doar ca nu prea o sa gasesti). Eu ma refeream ca la aceeasi putere dezvoltata un diesel are cuplu mai mare si daca e aspirat.

                    Iar legat de consum instant = consum mediu, intr-un mediu perfect, ala nu mai e consum mediu :-)) pentru ca te raportezi doar la o singura valoare. Dar din punct de vedere al CB-ului e "consum mediu" :P

                    S.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • ba eu zuc ca este consum mediu chiar daca are ca referinta o singura valoare. pe distanta respectiva a avut consum de atat. chiar daca nu au fost variabile.

                      si de obicei cand compari doua motoare le compari la aceiasi cilindree si aceiasi tehnologie. ca asa comparam diesel turbo cu benzina turbo. nu este corect sa faci comparatia sa faci la cai egali. ca 1.9 sdi are 70 cai si 1.0 16v poate avea 70 cai. numai ca 1.9 sdi e dublu si asta constituie un avantaj la cuplu. comparam 1.0 benzina cu 1.0 diesel care nu stiu daca mai misca ceva de pe loc. poate sa fie pus pe scooter. in fine nu mai continuam cu diesel vs benzina ca nu are rost.

                      sunt curios sa aflu cat aer si benzina consuma dci si 16v pt a obtine cuplul ala la 1900 si 3750 rpm.
                      Last edited by alessandro; 11 March 2010, 11:39.

                      Comment


                      • marx, media se calculeaza intre cel putin 2 marimi diferite. Ori in cazul tau ipotetic cel mult poti zice consum static. (ptr ca nu ai urban, extraurban sau mediu).

                        legat de injectoare: pe 1.6 8v sunt injectoare Bosch EV14. Acestea au un debit de 550cc/min.

                        Acum trebuie vazut cat sta deschis la admisie, cat il tine ECU deschis (ma gandesc ca unitatea e masura ar fi milisecunda) in conditiile in care pompa de benzina are presiune constanta.

                        S.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • da trebuie vazut cat deschide ecu injectorul si atunci putem calcula.

                          cat despre consum mediu intradevar ca media se calculeaza din mai multe valori. dar sa stii ca si 0 (zero) este o valoare. consumul mediu pe 100 km iti va iesi 4.7. este intradevar si consumul instant pe toata perioada deplasarii dar asta nu il impiedica sa fie si consum mediu. daca te intreaba unu cati litri ti a consumat pe 100 km ce ii vei raspunde ? ii vei raspunde ca 4.7 litri. nu ii vei raspunde ca nu stii sau ca 4.7 instant. mediul pe 100 km va fi 4.7.

                          Comment


                          • marx, manualul de service spune doar EV14; acum ma uit la Bosch pe site si sunt ... multe modele cu debite diferite din familia EV14.



                            legat de consum mediu: producatorul spune consum mediu intre cel de oras si extern. Daca eu merg doar pe autostrada 1000KM spun ca am scos un consum de z/100; daca vreau sa spun ca am mers si pe autostrada si prin oras atunci spun: am mers x% pe autostrada y% prin oras si am scos o medie de z/100
                            dar in fine; am inteles ce vrei tu sa zici; eu doar subliniam ca nu mai vorbim de mediu cand avem conditii liniare (cazul tau) ci doar consum constant: adica nu-si schimba valoare pe tot parcursul.


                            S.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Dagger GT
                              Unde-i Veyronul ala super-mega-extra???
                              Last edited by darksid3; 26 December 2010, 20:33.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Pai bre, matale compari prototipuri cu veyron?
                                Da-l in ma-sa, ca oricum nu era the ultimate supercar.
                                Era si ea printre cele mai bune, dar nu cea mai rapida.
                                Poate cea mai rapida din VAG.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google