Autostrada A3 Bucuresti - Ploiesti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am venit pe DN1 duminica seara si a fost liber. Un singur radar in miscare a fost pe tot tronsonul si a fost super.
    Pentru 10 minute castigate pe autostrada si un consum cu pana la 2 L mai mare am ales DN1 unde am mers relaxat. Pentru mine autostrada intre Bucuresti si Ploiesti este cam praf in ochi. Autostrada care era chiar folositoare era catre Brasov sau macar sa faca niste pasarele pe trecerile alea tampite din statiuni si sa termine de facut nimic la podurile de la comarnic si de la busteni...

    Comment


    • #17
      pentru tine ca mergi cu 50 autostrada sau DeNe u tot aia mi i.
      da eu acum fac 20 minute pana la ploiesti

      autostrada elimina riscul de a lovi betivani inconstienti care traverseaza pe unde ii apuca, carute, si alte alea. e mai sigura

      Comment


      • #18
        Daca merg pe DN in localitati merg cu 70-80 si afara cu 100 , pe autostrada merg cu 130 ca peste ma omoara zgomotul si consumul. Autostrada ocoleste destul de mult si diferenta de timp nu e foarte mare. Pentru mine care drumul nu se termina la ploiesti si merg mai departe pe valea prahovei nu mi se pare o nevoie autostrada pana la Ploiesti. Vineri am plecat de la Bucuresti la ora 10 la 11 eram la Ploiesti, la 3 eram la Busteni.


        O placere sa faci 4 ore pe un drum pe care trebuia sa il fac in maximum o ora. Ne bucuram pentru o autostrada de 65 Km ca si cum ar fi facut cine stie ce sosea. Eu zic sa invete si ei sa fac un viaduct, un pod, un pasaj prin munti nu la campie unde nici acolo nu au putut face o autostrada dreapta.

        Comment


        • #19
          Melc, dar autostrada se inteapa fix in drumul de munte. esti acolo in 20 de minute de la centura. sa nu uitam ca pe dn-u ai camere, pietoni, carute, treceri de pietoni multe si dese, inconstienti care merg pe 3 benzi deodata, etc. consumul, daca vrei musai, iese mai bun pe autostrada unde nu te opreste nimeni sa mergi cu 100/h constant!!!

          Comment


          • #20
            Numai sa ai benzina de 65 km si vezica goala

            Si sa vrei sa mergi la Ploiesti cel putin
            Last edited by john Q; 23 July 2012, 16:09. Reason: Automerged Doublepost
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • #21
              @ melc mie imi place. eu stau la 10 minute de ea si ma lasa fix unde trebuie in ploiesti

              am facut 50 minute din poarta in poarta. pe Dn 1 faceam 1:10 - 1:20

              bineinteles consumul a fost mult mai mare decat obisnuitul 4,7-4,8

              Comment


              • #22
                Dupa cum a fost ales traseul pentru autostrada Bucuresti-Ploiesti, mai degraba la Ploiesti ar fi trebuit sa se "intepe" in centura de est, care insa nu este modernizata - si ar fi asigurat un traseu mai scurt. Asa cum e acuma se lungeste destul de mult...

                Pentru cine sta in zona Obor, Pantelimon, Iancului sau Pipera e foarte ok de iesit in A3... Pentru cine sta in Militari sau Drumul Taberei... nu e tocmai comod.

                Comment


                • #23
                  Ce ti-e si cu oamenii astia de pe aici, de pe plaiurile mioritice. Pana acum ne plangeam ca nu avem autostrazi, iar acum ca avem, gasim motive sa nu mergem pe ele. )

                  Subscriu la postul lui @alessandro, in care spune ca autostrada este mai sigura.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #24
                    in loc sa multumim la dumnezeu ca au facut cat au facut...noi gasim motive sa nu mergem pe ele... consum mare) decat sa calc 2-3 betivi prin localitati mai bine merg pe autostrada...sa stiu ca am consum dublu...
                    MY CLA

                    Comment


                    • #25
                      Pana acum ai "calcat" cate 2-3 betivi la fiecare drum?
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #26
                        eu fac Bucuresti - Ploiesti atat de des incat la propriu ma legi la ochi si ajung fara probleme. cunosc viata oamenilor, obiceiurile, cunosc casele si masinile cunosc tot ce are legatura cu DN1 de la Buc la Ploiesti

                        este plin de betivi. mai ales vineri seara si cu precadere in jurul zilelor de 1 si 15 cand se iau salariile este jale. nu 1 data era sa ii iau pe capota fiindca nu se tin pe picioare
                        in zona Pucheni - Barcanesti ai mari sanse ca un cocalar cu volan pe stanga si numere de GB sa iti intoarca in fata sau sa te trezesti ca o caruta iti taie calea.

                        si asta e doar 1 % din ce se intampla.

                        ce nu mi a placut pe autostrada....cam multi caini omorati de masini. habitatul animalelor care traiau pe campuri si prin padurile alea a fost impartit in doua.

                        Comment


                        • #27
                          nu am dat, dar peste cati as fi dat daca nu eram atent...erau mai multi de 1-2, te asigur! Cel putin pe la Blaj e plin de tigani care traverseaza pe unde apuca, merg cu bicicletele tot in zig-zag, merg cu carutele cum ii taie capu...traverseaza pe unde ii mananca (&^%$) ...La fel si pe multe drumuri din tara... Sa nu mai vorbim de oi,caini,cai,vaci si alte animale cu care te trezesti pe drum...
                          MY CLA

                          Comment


                          • #28
                            s-a deschis si A4...

                            Comment


                            • #29
                              Nu stiu de ce prelungirea lui A2 se numeste A4, am observat si eu asta cand am plecat din Constanta spre munte.

                              Autostrada A4 trebuia sa faca legătura între oraşele Târgu Mureş-Ditrău-Poiana Largului -Târgu Neamţ-Săbăoani-Târgu Frumos şi Iaşi.

                              Probabil se vrea a se lasa impresia ca avem ditamai carnatul de autostrazi, si denumind pe bucati o sa ajungem acusi la A11.


                              A3 mi-a placut, ce nu mi-a placut a fost centura Bucuresti pe portiunea care uneste A2 de A3.
                              Intersectia cu drumul spre Cernica ar trebui poate regandita, poate chiar semaforizata. Asa, un drum secundar are prioritate fata de traficul de pe CB. Eu stiu ca lumea mai trebuie sa ajunga si acasa, dar se anuleaza efectul pe care trebuie sa-l aiba o sosea de centura.

                              Comment


                              • #30
                                Acolo e o mare prostie, intersectia centurii cu Cernica, mereu se formeaza cozi si lumea, mai ales cei ce nu cunosc bine zona se incurca..
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google