Parcari Paletizate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parcari Paletizate

    Ce parere aveti despre parcarile paletizate? Eu am auzit prima oara de asa ceva si primarul Timisoarei vrea sa aduca acest concept si la noi in oras.Am aflat ca sunt deschise cateva si in Bucuresti.Si fie acesta viitorul? Eu nu mi-as cocota masina la etajul 2 ,plus ca se afla mai mereu in miscare datorita celor care isi scot sau isi baga masina.
    Noua conducere a Primăriei Timişoara a ajuns la concluzia că parcările ecologice cu care se mândrea fosta administraţie nu sunt eficiente, aşa că a decis să nu mai realizeze astfel de parcări pe viitor. Primarul Nicolae Robu spune că soluţia o reprezintă „parcările paletizate”, pe verticală, care ocupă spaţiu puţin la sol, sistem cunoscut ca rotary-parking sau smart-parking.

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

    Mini Rotary Parking System is designed to permit up to a maximum of 20 car spaces to be parked easily and safely, on the surface area required to park 2 cars...
    Last edited by karlos12; 24 October 2012, 19:10.

  • #2
    Interesant, deși nu cred că se va implementa la noi. Nu de alta, dar dacă acum nu sunt destule parcuri și locuri de joacă, unde dracu or să mai pună și instalații din astea?
    Sunt convins că abia așteaptă unii să mai scoată un ban de la cei cu mașini, că Telpark-ul nu e suficient, dar cred că Robu mai și visează.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      In sectorul 6 Bucuresti exista asa ceva.
      Se iau numai pe pile...si costa intre 440-650ron an.
      Fara Semnatura.

      Comment


      • #4
        ar fi misto asa ceva in bucuresti, parca s-a facut asa ceva prin sect 6 dar s-au plans ca sunt scumpe si ceva de intretinere .....oricum interesant
        sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

        Comment


        • #5
          daca automatizarea instalatiei e facuta cu plc-uri beckhoff, eu de-abia astept sa ma leg cu un cablu serial, sa-mi bag loganul si sa mi se livreze un mercedes
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            eu as vrea sa vad mosnegi de aia de 80+ , care semnalizeaza cu mana pe geam cum parcheaza acolo , sau pitipoance ...

            lasati ca-i mai usor s-o lasi in mijlocul strazii si oricum nu platesti nimic ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #7
              si totusi exista... sa vedem fiabilitatea in timp
              "Sistemul e practic un carusel, care a fost ridicat pe locul a două garaje. Aceasta are 24 de locuri, iar modul de parcare este foarte simplu. Intri cu maşina ghidându-te după o oglindă aflată în faţă, la fel ca la spălătoriile cu perii, apoi prin apăsarea unui buton, se ridică maşina.
              Doar cei care plătesc au acces aici. Un singur loc costă 100 de lei pe luna. Scheletul metalic urmează să fie îmbrăcat, pentru a proteja maşinile de ploaie şi de vânt. Pentru 16 parcari, cu 384 de locuri, primăria plăteşte 180.000 de euro. Firma importatoare a adus ingineri din Singapore, care se vor ocupa de primele două revizii. Structurile, promit autorităţile, vor fi amplasate numai în spatele blocurilor, ca să nu strice aspectul zonei."
              Last edited by sorin1983; 25 October 2012, 09:27.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Carmelo View Post
                In sectorul 6 Bucuresti exista asa ceva.
                Se iau numai pe pile...si costa intre 440-650ron an.
                Carmelo,am luat asa ceva..si nu am dat nimic..si da e 1 mil pe luna..Intradevar am auzit ca initial la primul smart parking ce s-a construitin sect6 a fost pe baza de spaga,era si mai scump atunci..Acum s-au inmultit parcarile de genul asta..SUNT PLINE..
                CE MA PREOCUPA PE MINE..DACA O MASINA arde ea fiind in interior,ard toate..Cand i-am intrebat pe astia de la parcari de aceasta problema..Nu domne nu se poate intampla asa ceva..Cine raspunde pentru masinile avariate..sau topite? )
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #9
                  casco fiecaruia? cred ca e cea mai sigura solutie...

                  Comment


                  • #10
                    Mersi..Totusi e spatiul lor..Una din parcari e bine facuta,langa o firma de pompe funebre si langa biserica..Au stiut ei bine de ce!!
                    )
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • #11
                      pai in contract nu scrie nimic despre asigurarea bunurilor? banuiesc ca exista un contract nu?

                      Comment


                      • #12
                        Nu scrie..Doar traim in Romania..
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #13
                          Din spusele unui prieten care a incercat sa isi ia asa ceva...i s-a cerut ''pe fata'' o suma inainte...nu a reusit.Intradevar era pe la inceput , cand abia aparusera si se pare ca era concurenta mare , mai ales ca mai erau disponibile 2-3locuri.
                          Probabil ca baietii s-au gandit ca fiind bataia asa mare .... care da mai mult il ia.
                          Fara Semnatura.

                          Comment


                          • #14
                            din ce am mai citit eu se cereau banii pe 6 luni in avans... ca o fi fost si spaga pe langa asta e partea a doua...

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by micutzu666 View Post
                              CE MA PREOCUPA PE MINE..DACA O MASINA arde ea fiind in interior,ard toate..Cand i-am intrebat pe astia de la parcari de aceasta problema..Nu domne nu se poate intampla asa ceva..Cine raspunde pentru masinile avariate..sau topite? )
                              Intrebare...Daca parchezi masina in Mall cand te duci la cumparaturi si masina vecina i-a foc si implicit a ta. Cine crezi ca te despagubeste?
                              Sau daca parchezi in strada si se intampla acelasi lucru ,crezi ca te despagubeste primaria/statul?
                              Noi nu avem nici un fel de parcare in Bucuresti si lasam masinile in strada si tu deja iti faci griji si PREOCUPARI inutile.

                              Eu as fi de acord sa faca astia parcari pe zeci de etaje si sute de metri patrati si nu cate 10 locuri intr-un carusel din ala si ala pus eventual in cate un sector din capitala. Aia este o frectie la picior de lemn .."frectie" raportata la milioanele de masini din Bucuresti si alte orase mari din tara.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google