Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


    Pentru cine nu l-a vazut pana acum , cred ca toti ar trebui sa inteleaga cate ceva din asta pana nu e prea tarziu. L-am postat in sectiunea Auto pentru ca are mare legatura cu masinile , daca nu este bine il puteti muta.

    O seara buna !

  • #2
    vom ajunge si la momentul asta se preconizeaza ca rezervele mondiale de petrol mai rezista 30 de ani ramane de vazut ce alternative vor exista
    ala cu ned 4 sped ... sigpic

    Comment


    • #3
      Cica alternative ar fi,dar nu se vrea...Deocamdata.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        de vreo 100 ani tot 30 ani mai tin resursele...mai sa fie

        Spor la pompa va urez bagati acum cat mai e

        Comment


        • #5
          off : acu 100 de ani nu prea eram 4 miliarde de suflete
          ala cu ned 4 sped ... sigpic

          Comment


          • #6
            Asa cum apare precizat in toate documentarele, din pacate lipsa petrolului nu duce doar la disparitia unor mijloace de deplasare propulsate de motoare cu ardere interna.
            Vor disparea si produsele gen seringi, manusi chirurgicale si alte produse medicale, casnice, industriale etc.
            Va fi extrem de greu de inlocuit petrolul pe domeniile extratransporturi.

            Comment


            • #7
              asta cu seringile e cea mai tare... alea de sticla ce au? si multe alte produse inlocuite cu plastic...
              oricum 30 de ani probabil vor fi 50 si la multi nu va mai conta.

              Comment


              • #8
                asta cu seringile e cea mai tare... alea de sticla ce au?
                Branule, acele au plastic la un capat, furtune... stiu...e usor sa faci mistocareala, mai ales cand te nasti in Romania, e chiar sport national.

                Bordul masinii tale or sa ti-l faca din lemn de tek si cu insertii de nichel, iar motorul va fi pe gazeificare.
                Rotile vor fi din lemn, cu spite si cale de rulare din tabla, ca la carutele vechi.

                Comment


                • #9
                  Iar asfaltul se va face din rumegus
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Carburantii or sa fie ultima problema daca se termina petrol-ul. Imaginatinativa toata industria ce deriva din petrol terminata maine dimineata. Nu tu fabrici de plastic, , incalzirea pe marile orase, energia electrica produsa prin termocentrale, etc. Haos complet. Tare mias dori sa cred ca sunt deja ceva inlocuitori cu toate ca nu cred. Poate se cerceteaza se speculeaza pe marginea acestor idei dar ceva concret nu cred. La fel se putea intampla si cand sa inventat becul electric. Nici un producator de lampi, lumanari sau gaz lampant nu ar fi dorit aparitia lui dar tot sa lansat. Daca ar fi o solutie viabila ( masini electrice sau altceva ) sar gasi o firma cat de mica sau mare care sa iasa in fata cu asa ceva, dar daca vrei sa inlocuiesti motorul pe carburant derivat din petrol cu altceva ( electric bioetanol, biodiesel ) trebuie sa oferi si posibilitatea functionarii lui un timp indelungat, servisare s.s.a.m.d. lucruri care in momentul de fata nu sunt posibile la nivel mondial. sa presupunem ca aceste lucruri s-ar rezolva intr-un timp relativ scurt ( 2-5 ani ), dar trebuie sa oferi si noul combustibil asta presupune ori statii de incarcare electrice, ori ce combustibil or mai gasi astia ca inlocuitor. Deci momentan ma bucur ca se mai gaseste benzen pun plinul de fiecare data cand trec pe la peco, si sper sa nu ajungem la rezerva de petrol din antarctica.
                    soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                    Comment


                    • #11
                      Nici biocombustibilul nu e o solutie, pentru ca, de exemplu, pentru o tona produsa, se consuma alte 6000 de l de apa, pentru irigarea culturilor. De asemenea, masina electrica este vax albina, cat timp se incarca de la priza sau foloseste tot petrol ca varianta hibrida. Si nu in ultimul rand, pentru fiecare camion de produse de consum, oricare sunt ele, rezulta alte 32 de camioane de reziduuri.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sorin1983 View Post
                        asta cu seringile e cea mai tare... alea de sticla ce au? .
                        Am avut in familie un caz nefericit, imbolnavit cu hepatita B. Cauza? Seringa de sticla, nesterilizata! (imediat dupa revolutie, nu aparusera cele de plastic)

                        Nu iti imaginezi ce revolutie a facut banala seringa de plastic! Cate vieti a salvat...
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          77sky, hai sa fim seriosi! daca nu am avea atatea cazuri de jeguri prin spitale (a se citi doctori si asistente) ar fi altfel. cat de greu e sa sterilizezi niste ustensile?

                          Comment


                          • #14
                            Cat de greu e sa sterilizezi??????? Tu ai lucrat macar o zi intr-un spital? Sau macar ai o cunostinta care lucreaza intr-un spital?? Crezi ca sterilizarea se face ca vinul fiert? Stimabile google is your friend!!!!! Daca sterilizarea ar fi presupus doar o simpla ,,oparire" a materialului medical ar fi super. N-am mai avea gripa aviara, SIDA, hepatita C, etc.
                            soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                            Comment


                            • #15
                              In fine, daca lasam deoparte seringile (presupunem ca fabricam de sticla si nu le refolosim-ceea ce ar fi foarte costisitor).

                              Cititi despre cum arata lumea inainte de a se descoperi petrolul.

                              Daca folosirea petrolului nu ar fi fost ceva nemaipomenit pentru omenire, atunci cele mai mari firme incepand cu Standard Oil a lui Rockefeller si terminand cu Exxon Mobile nu ar activa in domeniul petrolului.
                              Iar mulgatorii de camile ar fi muls si azi camile, nu ar fi ridicat cele mai inalte cladiri din lume.
                              Last edited by mr.K; 8 April 2013, 15:12. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google